Podzim: Jak připravit ryby v zahradním jezírku na změnu ročního období?
Podzim už definitivně přebírá vládu nad naší krajinou, a nás čeká řada změn. A vlastně nejen nás. Pomyslet bychom měli také na naše domácí mazlíčky. I jich se totiž změna ročního období dotkne. Vedle mazlíčků, které s námi sdílí domácnost je třeba postarat se i o ty venkovní. Samostatnou kapitolou jsou ryby v zahradních jezírcích. Vedle krmení pro jezírkové ryby je nutné řešit i zazimování jezírka. Na co všechno myslet a jaké krmivo pro jezírkové ryby zvolit?
Zahradní jezírko: Podzimní úklid
Úklid zahradního jezírka není radno podceňovat, jinak můžete ohrozit jeho obyvatele. Navíc byste zvýšili riziko, že v dalším roce dojde k útoku vodních řas. Na co se tedy zaměřit?
- Zbavte vodu listí, zeminy a všech zvadlých rostlin, a to i těch, co se již ubydlují na dně.
- Pomocí vysavače zbavte dno nečistot a kalu. Pomoci mohou i speciální bakterie.
- Chraňte jezírko před novými nánosy padajícího listí a jiných nečistot (síť/pletivo).
- Zastříhněte rostliny s dutými stvoly těsně nad hladinou – v zimním čase, pokud jezírko zamrzne, pomohou s odvodem plynů.
- Technika do jezírka v zimě nepatří, mohla by se zničit. Platí i pro různé hadice, ze kterých vylijte vodu.
- Vzduchovací kámen dejte do mělčí části jezírka. Udržíte tak teplou vodu u dna, kde se ryby přezimující v jezírku drží. Zároveň zajistíte, aby jezírko celé nezamrzlo.
- Kontrolujte pravidelně kvalitu vody (pH, alkalitu, tvrdost).
Ryby do zahradního jezírka
Posadit se a sledovat život ryb v zahradním jezírku je v mnoha ohledech relaxační. Navíc ryby v zahradním jezírku regulují populaci komárů, žerou jejich larvy. Pokud vybíráte ryby do zahradního jezírka, pak vězte, že rozhodně neprohloupíte s klasikou: koi kapr, zlatý karas, lín, jeseter, jesen zlatý, koljuška tříostná, různé druhy parmiček, kančíci a řada dalších. Vždy je třeba brát v úvahu velikost jezírka, životní nároky konkrétního druhu, ale také vzájemnou snášenlivost. Druh vybírejte i podle toho, zda máte v plánu se v jezírku i koupat nebo bude jen pro ryby. Platí pravidlo, že méně je více, proto raději zvolte nákup ryb do zahradního jezírka s dostatečnou rezervou.
Tip: Ryba o velikosti 30 cm potřebuje ke kvalitnímu životu minimálně 1 000 litrů vody. Pokud je jezírko hluboké minimálně 1 metr, je šance, že ryby budou mít šanci zde přezimovat.
Krmení pro jezírkové ryby nepodceňujte
Ryby, stejně jako člověk nebo jiná zvířata, potřebují dostatek živin, které jejich organismus udržují v dobré kondici. Potřebu a příjem potravy ovlivňuje řada faktorů, z nichž nejzásadnější je teplota voda a obsah kyslíku v ní. Vždy je třeba přihlédnout i ke stáří ryby, velikosti ryby a samozřejmě jejímu druhu. Pokud máte v jezírku více druhů, krmíte i více druhy potravy. Krmiva pro jezírkové ryby kaprovité zpravidla plave na hladině, odkud je ryby sbírají, dravcům maso klesá ke dnu, kde jej „uloví“. Co by mělo krmení pro jezírkové ryby obsahovat?
- Bílkoviny (cca 35 % pro neintenzivní chov dospělých kaprovitých ryb) – při výběru krmiva pro jezírkové ryby sledujte hodnoty esenciální (nepostradatelných) aminokyselin (EAA).
- Tuky – zásobárna energie, ochrana proti chladu, zdrojem esenciálních mastných kyselin (EFA) – doporučený obsah v krmivu je 8–10 %, pomáhá zpracovat bílkoviny/protein
- Sacharidy – zdroj okamžité energie, přispívají k trávení proteinů/bílkovin
- Vitaminy a minerály – udržují zdraví jednotlivých systémů
Ryby všeobecně mají rády plankton, sekané krevety, sušené vodní vši nebo jiné vodní živočichy. Kaprovití ocení i zeleninu a ovoce (hlávkový salát, meloun…). Tuto stravu však volte zejména v letních měsících, kdy je teplota vody 22–25 °C.
Pozor: Nevhodná strava se usazuje v jezírku a způsobuje řadu nepříjemných komplikací. Stejně tak velké množství potravy, které ryby nestačí sníst (v ideálním případě by ji měli sníst do 5 minut od nasypání).
Tip: Zatímco maso rychle klesá ke dnu, krmení pro kaprovité ryby zpravidla plave na hladině ve formě granulí a pelet.
Krmení pro jezírkové ryby: Jak často krmit?
Právě zima prověří, jakou péči ryby v jezírku dostávaly a kolik sil dokázaly nashromáždit. Zatímco při teplotách nad 15 °C se doporučuje ryby krmit denně (maximálně 2×), při teplotách mezi 10 a 15 °C pak už jen jedenkrát týdně. Jakmile se teplota v biotopu dlouhodobě drží pod 10–8 °C, měli byste je přestat krmit úplně. Důvod je ten, že ryby reagují na teplotu vody přizpůsobením svého metabolismu (rychlosti trávení). Čím nižší teplota je, tím je metabolismus ryby pomalejší. O tom, zda ryby v jezírku přečkají i zimu rozhoduje i hloubka jezírka. Pokud jim jezírko poskytne dostatečný azyl, lze je zde ponechat. V opačném případě je třeba je přestěhovat do vhodnějších prostor.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků