Jak zazimovat zahradu? Nezapomeňte na nutné práce na zahradě
Práce na zahradě ještě zdaleka nekončí. A to i přesto, že se zahrada již brzy rozhodne ulehnout ke spánku. Mnoho zahradníků už teď proto přemýšlí nad otázkou – jak zazimovat zahradu? Na co nezapomenout? Pusťte se do práce, ještě je toho dost, co je na zahradě do zimy potřeba stihnout.
Ani letos se meteorologové neshodnou, zda má být zima mírná nebo krutá. Jako zahradníci však vždy musíme počítat s horší variantou, je proto nutné vše dokonale uklidit a zazimovat. Jde o práce na zahradě ne příliš populární, zato jedny z nejnutnějších. Tedy chcete-li, abyste měli příští rok klid a co nejvíc rostlin přežilo. Tedy – jak zazimovat zahradu?
Práce na zahradě: Začněte sklízet bylinky
Pokud si pokládáte otázku, jak zazimovat zahradu, a zvláště tedy bylinky, které vám celé jaro a léto dělaly radost, tak vězte, že tady vás čeká docela dost práce. Máte dvě možnosti. Buď můžete bylinky rovnou sklidit. Tedy ostříhat a poté ihned v polostínu usušit, případně některé druhy zamrazit. Například sušená pažitka by vám příliš službu neudělala, lepší je zamrazit ji s trochou vody nebo ji zmrazte v obyčejném másle. Zachová si svoji chuť i většinu cenných látek.
Co se však týče bylinek, které chcete zachovat, pak je potřeba je přemístit. Většina z nich je citlivá na chlad a zimu u nás nepřežijí. Problém nastává zejména ve chvíli, kdy teploty klesají po 5 stupňů. Jenže už teď se mohou vyskytnout ranní mrazíky a nezapomínejte, že bylinky rostou u země. Neměly by promrznout ani prochladnout. Pokud je máte v květináčích, můžete je přemístit domů. To jsou ty příjemnější práce na zahradě. Naopak dobře přezimuje dobromysl, máta peprná, šalvěj, yzop, mateřídouška, tymián či saturejka.
Práce na zahradě: Přesazování květin a rostlin
Jak zazimovat zahradu, pokud jste o květiny a rostliny, které chcete zachovat? Některé rostliny můžete ještě teď přesadit. Dokud je venku hezké počasí, je pro tyto práce na zahradě ideální čas. Udělat byste to měli například s chilli papričkami. Ty nesmí vůbec přijít do kontaktu s prvními mrazíky, nepřežily by to. Přesadit můžete i většinu květin, pokud to potřebují. Pak už ale rovnou dejte domů nebo zazimujte. Nenechávejte je zbytečně o moc déle venku. Práce na zahradě s květinami vám tak skončí a budete už o ně pečovat jen doma. Nezapomeňte také přes zimu zmírnit zálivku.
Práce na zahradě: Sázení rostlin a stromů
Přesazovat a sázet byste měli veškeré jádroviny a peckoviny. Jediné, čemu se na podzim vyhněte, jsou broskvoně. Ty se v tomto období špatně ujímají. Je pro ně rozhodně lepší jaro. Podobně jsou na tom i meruňky. Sázet v tomto období můžete i keře. Před výsadbou je však vhodné namočit je na den do vody. Po vysazení pak přidejte ke keříkům nějakou oporu, aby se nenahýbal. Vysazovat v tomto čase můžeme i růže. Práce na zahradě pak mohou zahrnovat už i teď setbu například kořenové zeleniny. Je už také možné sázet lilie, trvalky nebo cibuloviny. Později na podzim je pak možné dát do záhonu i česnek.
Práce na zahradě: Sklízení ovoce a zeleniny
Otázka, jak zazimovat zahradu, se pochopitelně dotýká i sklizně. Aby zahrada byla dokonale zazimovaná, musí být i sklizeno. Je proto nejvhodnější čas na sklizeň zbytku ovoce i zeleniny – zimní odrůdy jádrovin, vlašské ořechy, lískové ořechy, pozdní hrozny nebo pozdní švestky. Sklízet v tento čas můžete i špenát.
A jak práce na zahradě správně provádět? Třeba jablka nebo hrušky je třeba česat vždy zespodu koruny nahoru. A z vnějších částí dovnitř koruny. Práce na zahradě však musí být promyšlené. Některým druhům bude lépe, pokud prvními mrazíky projdou. Jde především o kadeřávek, bulvový celer, čínské nebo pekingské zelí.
Práce na zahradě: Úklid listí
Jak zazimovat zahradu, aby to bylo správně? V listí žije spousta drobných tvorů – hmyz, brouci… Drobnou pokrývku listí byste proto na zahradě mohli snést. Je jasné, že si však nenecháte zapadat celou zahradu. Navíc krom milých užitečných tvorů se v listí může ukrývat i mnoho parazitů a škůdců, kteří mohou rostliny poškodit. Rostliny, květiny nebo zeleninu přikryjte raději chvojím. Práce na zahradě mohou ukrývat i složitější úkony. Například větve je vhodné rozmělnit v drtiči. Následně je můžete, společně s listím, využít do kompostu nebo i využít při zazimování jako mulč.
Práce na zahradě: Ochrana rostlin
Ptáte-li se, jak zazimovat zahradu, aby všechno přežilo? Práce na zahradě musí i chránit. Tedy zakrývejte. Choulostivé rostliny zakryjte chvojím a ke kořenům můžete přidat i vrstvu mulče, případně opadané listí nebo zeminu. Ochráníte je tak. Postarejte se i o jahodník. Nejpozději koncem listopadu by měl být okopaný. Rostliny pak přikryjte netkanou textilií. Pokud chcete něco na zahradě hnojit, pak teď je ten správný čas.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku