Zahrada v listopadu
Stále je co sklízet
Kořenová zelenina, jako petržel a mrkev, se nechává v půdě co nejdéle, když je zima, stále roste a zraje. Občas ji ale zkontrolujte, jestli se do ní nepustili hraboši, kterým v tomto období již nehrozí nebezpečí od hadů. Na zahradě se stále dobře daří brokolici, mangoldu, ředkvím, ředkvičkám a řepě. Růžičková kapusta a kadeřávek má dokonce po prvním přemrznutí jemnější chuť. Jemný mráz snese i pekingské zelí. Průběžně sklízejte petrželku, pastinák, roketu a tuřín, štěrbák, řapíkatý celer, červenolisté saláty a hořčici čínskou. Rostliny postupně přeneste do pařeniště nebo je uložte ve sklepě, řiďte se předpovědí počasí a lunárním kalendářem. Při hrozbě mrazíků raději skliďte zelí, nakrouhejte je a naložte. Nenechejte zmrznout červenou řepu a černou ředkev.
Vysazujeme stromy a keře
Nyní, dokud ještě nezmrzla půda, je vhodná doba na vysazení růží, cibulovin a ovocných stromů. Při podzimní výsadbě rostliny lépe prospívají a více rostou. Pro správné načasování výsadby opět využijte náš lunární kalendář. Můžete zasadit opadavé keře a přesadit staré stromy. Stromům obalte kmínek novinami nebo pytlovinou, abyste je ochránili před okusem zvěří. K růžím nakopčete kompost.
Vyséváme do řádků
Stále ještě můžete vysévat zimní salát, také petržel a mrkev, tyto budou na jaře mít náskok a lépe vzejdou. Pokud nemrzne, zasaďte ještě česnek, nejlépe mezi jahody, budou tak chráněny před plísněmi a získají lepší chuť.
Co s odkrytou půdou
Veškerou odkrytou půdu po sklizené úrodě, kde není zelené hnojení, pokryjte nastýlkou. Tím prodloužíte sezonu půdním mikroorganismům a půdu udržíte kyprou. Topinambury obestelte slámou nebo kompostem a všechny choulostivé rostliny a trvalky překryjte chvojím nebo slámou, aby byly lépe chráněné před mrazem. Týká se to jahod, petržele, kerblíku, zimního salátu, polníčku atd. Také choulostivé hlízy, které zůstávají v zemi, obložte silnou nastýlkou. Asi do půlky listopadu můžete do půdy ještě zapracovat organické hnojivo, ale poté ji už nechejte odpočívat, rozhodně ji už nyní neryjte. Také kompost přikryjte, aby v něm mohly mikroorganismy ještě stále pracovat.
Nezapomeňte na jezírko
Lekníny ponechte v nádrži hlubší než metr nebo je přeneste na zimu do sklepa. Ostatní choulostivější rostliny také zazimujte, jiné sestřihněte a odstraňte uhynulé části. Pouze duté rostliny nezastřihujte, voda, které by se do nich dostala by podpořila jejich hnití.
Zazimujte zahradní pomůcky
Zahradní náčiní očistěte a uložte, připravte si hrablo a lopatu na sníh. Ukliďte skleník, pokud je potřeba, tak ho ještě lépe zaizolujte. Můžete opravit plot a cestu. Zazimujte venkovní vodovody, pokliďte hadice, vypusťte a vyčistěte bazénky, barely a sudy na dešťovou vodu. Ty nechte obrácené dnem vzhůru, aby do nich nemohla voda zase natéct. Pokud nemrzne, větrejte sklep.
Diskuse k článku