Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž je označovaná jako masáž budoucnosti. V čem je masáž v sedě lepší?

Amma masáž neboli také japonská masáž v sedě. Amma masáž je často popisovaná jako masáž budoucnosti. Přitom jde o prastarou energetickou masáž založenou na principech tradiční japonské a čínské medicíny. Spojuje v sobě poznatky východní filozofie a potřeby moderního světa. Amma masáž je poměrně dynamická a rytmická, nejspíš úplně něco jiného než na co jste byli dosud zvyklí.

Amma masáž kombinuje hned několik technik, jako je reflexologie, shiatsu, švédská masáž či chiropraxe. Jejím cílem je eliminovat energetické blokády, předcházet zdravotním problémům a pomoci snadněji udržovat zdraví. Amma masáž je přesně daná, masíruje se při ní 148 specifických bodů, které jsou umístěné podél meridiánů, svalů a kloubů.

Amma masáž v historii

Amma, někdy také psáno jako “anma”, je tradiční název, který v japonštině znamená “masáž”. Pochází z čínského výrazu “anmo”, což je ekvivalent a používá se po tisíciletí k označení masážní techniky, kterou praktikují čínští terapeuté. Amma masáž byla poprvé představena v Koreji, zhruba přes 1300 lety. Po válce v roce 1945 však byla její výuka zakázaná a znovu se objevila až mnohem později. V 70. letech minulého století masáž obnovila Tina Sohn, korejská mistryně amma masáže. Dnes patří amma masáž mezi nejoblíbenější masáž v Japonsku. 

Čtěte také:

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Lunární kalendář: Masáže a cvičení podle postavení Měsíce!

Čokoládová masáž: Luxusní relaxace, která zbaví stresu a omlazuje pokožku

Amma masáž vsedě

Přesto, že je amma masáž stimulující, umožňuje dosáhnout hlubokého stavu relaxace a vnitřní pohody. Kompletní amma masáž se může provádět i vleže, avšak častější je amma masáž vsedě, která probíhá na židli a vynechává se masáž nohou. Masáž vsedě vznikla o něco později než tradiční amma masáž, totiž až v 80. letech v USA. Technika totiž umožňuje rozšířit amma masáž i na pracoviště, na letiště nebo do nákupních center. Amma masáž vsedě lze totiž praktikovat naprosto kdekoliv, není třeba speciální masérské lehátko.

Amma masáž pro prevenci i léčbu

Přesto je amma masáž považována za komplexní ošetření, které je považováno nejen za prevenci, ale i léčbu. Relaxační, uklidňující a energizující účinek amma masáže je totiž ohromující a funguje skutečně na každého. Amma masáž dokáže mimo jiné snížit nervovou vzrušivost, zmírnit stres a vede k celkové pohodě. Navíc snižuje následky stresu, úzkosti a celkově zklidňuje celý organismus. Značně pomáhá při vyčerpání nebo při syndromu vyhoření. 

Amma masáž a případné kontraindikace

Zatímco běžné masáže mají spoustu kontraindikací a není možné provádět je každému, u amma masáže toto neplatí. Kontraindikace má pochopitelně také, avšak v mnohem menším měřítku. Amma masáž je kontraindikována pouze v případě, že máte poruchy krevního oběhu nebo srdeční poruchy. Opatrní by měli být také pacienti s cukrovkou a pochopitelně těhotné ženy.

Při amma masáži se masírují jednotlivé body na těle

Masáž se pak nedoporučuje také během menstruace, bezprostředně po jídle, po chirurgickém zákroku, při horečce, při kožních infekcích, myomech nebo při nádorech či onkologické léčbě

Amma masáž v praxi

Amma masáž se provádí na osobě, která je oblečená nebo přikrytá prostěradlem. Celkovou amma masáž je možné provádět na masážním stole, avšak mnohem častější je amma masáž vsedě, kterou je možné praktikovat skutečně kdekoliv. Celá masáž trvá zhruba 45-90 minut, rychlá masáž vsedě může ale trvat třeba jen 15 minut. Před samotnou masáží terapeut nejprve provede energetickou bilanci klienta podle čtyř tradičních fází čínské medicíny: pozorováním, dotazováním, hmatem a čichem. Zkoumá jazyk, měří puls, prohmatává bolestivá místa a všímá si fyzických vlastností klienta (držení těla, celkový postoj, vitalita), dále se pak ptá na stravu a preference (chuť, vůně, zvuk). Masáž se následně provádí v pořadí ramena, záda, krk, boky, paže, ruce a hlava. Jestliže je masáž celková na masážním lehátku, pak nakonec terapeut masíruje ještě nohy.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.