Aromaterapie v praxi: Jaké vůně mohou ovlivnit vaši náladu a produktivitu?

img

Aromaterapie je skvělou relaxační a ozdravnou metodou, kterou si prostě musíte zamilovat. Ostatně, kdo by nebyl nadšený z čichání příjemných vonných esencí? Vůně mají obecně velkou moc a dokážou vyvolávat nejen vzpomínky, ale i motivovat, zvyšovat produktivitu práce a zlepšovat náladu. Zkuste to na vlastní kůži a nebudete litovat.

Zjistěte společně s námi, co je to aromaterapie a jak které vůně na lidskou psychiku působí. Představíme vám jich celkem šest. Dáte přednost aroma jasmínu, levandule, máty, skořice, rozmarýnu nebo snad citronu?

Víte, že aromaterapie byla oblíbená mezi lidmi už za dob starověku, kdy se k ní používali různé balzámy a oleje vytvořené z rostlinných silic? Své pevné místo měla hlavně v lékařství a při náboženských rituálech.

Čtěte také:

Aromaterapie podle horoskopu: Jaký esenciální olej je pro vaše znamení ten pravý?

Aromaterapie: Definice a její účinky

Pokud jde o definici aromaterapie, můžeme říct, že se jedná o holistickou léčebnou metodu, která má podpořit zdraví těla i duše. Základním aromaterapeutickým prostředkem jsou pak rozmanité esenciální oleje. Ty můžete zakoupit, jak osobně ve specializovaných prodejnách, tak i online. Produkt by měl být 100 % přírodní. A jaké jsou konkrétní účinky aromaterapie?

  • lepší zvládání bolesti
  • lepší kvalita spánku
  • snížení stresu, úzkosti a neklidu
  • mírnění bolestí hlavy
  • boj proti bakteriím, virům a plísním
  • zlepšení trávení
  • posílení imunity
  • zklidnění bolavých kloubů

Jak aromaterapii praktikovat?

Aromaterapii můžete provozovat kdykoliv ve svém domově. Využít k tomuto účelu můžete například difuzéry – ve kterých se pár kapek esenciálního oleje ředí s vodou. Dále pak lze používat i aromalampy. Mezi jiné aromaterapeutické metody se také řadí používání obličejových napařovačů, dopřávání si aromatických koupelí, inhalace, krémování či olejování pokožky a masáže. Vdechovat příjemné vůně tedy můžete mnoha různými způsoby.

Doporučení: Pokud si nejste jistí, jak esenciální olej použít, optejte se odborníka! Ideálně tedy specializovaného prodejce nebo také lékárníka.

Aromaterapie s mátou peprnou bude skvělá například při brainstormingu.

Druhy esenciálních olejů a jejich vliv na psychiku

A nyní již přejděme k tomu nejzásadnějšímu – k druhům jednotlivých esenciálních olejů. Jak které vůně působí na lidskou psychiku při aromaterapii?

  • Jasmín: pokud potřebujete zklidnit nervy, použijte v rámci aromaterapie jasmín. Má totiž antidepresivní účinky. Posiluje také sebevědomí, zvyšuje energii a podněcuje optimismus.
  • Levandule: tento esenciální olej má zklidňující vlastnosti. Do aromaterapie jej tedy zařaďte pro zmírnění nervového napětí a při depresích. Má také dobrý/zmírňující efekt při migrénách a standardních bolestech hlavy.
  • Máta: potřebujete posílit svůj mozek? Potom vsaďte na aromaterapii s mátou peprnou! Skvěle totiž povzbudí vaši mysl, zlepší soustředěnost a podpoří jasnější myšlení.
  • Skořice: k lepší koncentraci též napomůže esenciální olej ze skořice. Dobrý účinek má i proti duševní únavě.
  • Rozmarýn: chcete dokonale nastartovat do nového dne? Potom je ideální aromaterapie s esenciálním olejem z rozmarýnu. Taktéž podpoří paměťové procesy – tudíž při učení je dobrým spojencem. Bojuje i proti fyzickému vyčerpání, duševní únavě a bolestem hlavy. Výtečné účinky má rovněž při mírnění svalových bolestí.
  • Citron: osvěžující citronová vůně má velmi uklidňující účinky a projasňuje mysl. Vsaďte na citronovou aromaterapii, pokud jste rozzlobení, vyčerpaní nebo pociťujete úzkosti. Benefitem tohoto esenciálního oleje jsou také jeho antibakteriální + antivirové vlastnosti. Zařaďte jej tedy v rámci posilování imunity do svého dne. A když už se nachladíte, podpoří rychlejší rekonvalescenci.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.