Solná jeskyně může pomoci s mnoha zdravotními problémy. Proč ji navštívit?

img

Solná jeskyně nabídne příjemné a ozdravné prostředí. Pouhých 45 minut pobytu v ní je prý srovnatelných se třemi dny na zahraniční dovolené u moře. Působení léčivé soli se však můžete vystavovat kdykoliv jen chcete, a to klidně i se svými potomky několikrát za týden.

Pakliže vás zaujala solná jeskyně a chtěli byste ji navštívit, musíte zamířit primárně do větších českých měst. Nejvíce jich samozřejmě naleznete v hlavním městě. Natrefit na ně ale můžete i v Českých Budějovicích, v Brně a v mnoha lázeňských městech na západě Čech.

Z čeho je solná jeskyně vyrobená?

Solná jeskyně bývá uměle vystavěna prostřednictvím různých druhů soli. Nejčastěji se používá ta himalájská s příměsí soli z Mrtvého nebo Černého moře. Aby bylo prostředí skutečně léčivé, provozovatelé musí vytvořit v místnosti optimální mikroklima (obsažené jsou v něm různé minerály, tj. například vápník, železo a hořčík) za dopomoci zvlhčování vzduchu. Přítomna bývá i klimatizace a ventilace vzduchu. K zpříjemnění pobytu v solné jeskyni pak přispívá i relaxační hudba a světelná terapie.

Čtěte také:

Sůl nad zlato! Znáte druhy soli?

Solná jeskyně v praxi: Co očekávat od návštěvy?

Rozhodli jste se, že vyzkoušíte netradiční a ozdravnou relaxaci sami nebo i s rodinou a přáteli? Potom je solná jeskyně tím pravým. Pojďme si tedy říct několik základních informací, které jistě uvítáte před samotným vstupem.

  • Vstup do solné jeskyně není nijak nákladný. Za dospělou osobu obvykle zaplatíte kolem 170 až 200 Kč. Senioři a děti mívají snížené vstupné.

  • Solná jeskyně je „vytopená“ obvykle na dvacet stupňů Celsia, tudíž vám v ní zima nebude. Vhodné však je, když se odějete do pohodlného oblečení (kalhoty a triko s dlouhým rukávem).

  • Obuv není v celé řadě solných jeskyní povolena. Můžete si ale vzít s sebou pantofle nebo jít jen v ponožkách (existují místa, kde se zouvat nemusíte a budete vybaveni návleky na boty).

  • Doba pobytu v solné jeskyni bývá stanovena na cca 45 minut. V tomto časovém úseku relaxujete na lehátku, odpočíváte. Můžete i zhluboka dýchat, což skvěle prospěje vašim dýchacím cestám.

  • Až uplyne doba působení soli v jeskyni na vaše dýchací cesty i pokožku, neměli byste se ten den koupat, aby byly účinky léčivých látek na kůži co nejvyšší. Ideální tedy je absolvovat koupel před procedurou.

Solné jeskyně jsou stavěny nejčastěji z himalájské soli, která má na zdraví člověka velice blahodárné účinky. Obsahuje téměř 85 různých léčivých složek...

Solná jeskyně a její působení na lidské zdraví

Jestli vás stále solná jeskyně nepřesvědčila pro návštěvu, mohou váš názor změnit zdravotní benefity, které nabízí. Za prvé budete z jeskyně vycházet tak nějak šťastnější a veselejší. Sůl má totiž perfektní vliv na psychiku člověka. Dokonale odbourá stres a předejde rozvoji úzkostí a depresí. Dále je pobyt v solné jeskyni vhodný pro lidi, kteří se léčí s astma bronchiale nebo s chronickými záněty dutin. Vyléčit můžete pravidelnými návštěvami jeskyně plné soli i svou sennou rýmu, která je obtěžující po celý rok. Zajásat však mohou i ti, které trápí kožní obtíže, jako např. lupénka, ekzém či alergické projevy. Sůl totiž může pokožku ozdravit. Bude vlastně vypadat za čas „jako od moře“. Mezi další přínosy patří i posílení imunity, tlumení zánětů při revmatologických onemocněních nebo podpora zdraví kardiovaskulárního aparátu.

Solná jeskyně a kontraindikace k vstupu

Solná jeskyně by se pro vás měla být pasé, pokud se aktuálně léčíte s akutním respiračním onemocněním či s infekční nemocí. Kontraindikací návštěvy této místnosti je pak samozřejmě klaustrofobie (strach z uzavřených místností). V solné jeskyni zcela logicky nelze hledat okno. Jeskyni se solí by se měli současně vyhnout jedinci, kteří trpí hyperfunkcí štítné žlázy.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.