Saunování – 9 důvodů, proč se začít saunovat

img

„Ve zdravém těle, zdravý duch,“ praví lidová moudrost. Ano, náš duchovní vývoj i cesta ke spokojenosti se výrazně usnadní, pokud máme tělo na své straně. Ne vždy tomu tak je. Jednou z cest, jak svůj organismus podpořit, a to hned v několika úrovních, je pravidelná návštěva sauny. Proč zrovna saunování? Přinášíme hned devět důvodů.

1. Saunování jako imunitní vzpruha

Fenomén saunování nenechal chladné ani vědce. Řada studií prokázala, že pravidelná návštěva sauny (alespoň 1x týdně) snižuje riziko onemocnění až o 30 % (při návštěvě sauny 2-3x týdně až o 60 %). Důvodem je, že pobyt ve vyhřátém prostoru podporuje činnost a vznik bílých krvinek, které jsou hlavními obránci našeho těla. Ke správně fungující imunitě přispívají i další saunové efekty: kvalitnější spánek, zdravé prokrvení a okysličení organismu, detoxikace a uvolnění svalového napětí.

Čtěte také:

Jak vypadá saunování ve Finsku? Dříve se v saunách rodilo, dnes slouží jen pro relax

2. Saunování = detoxikace organismu

Skrze kůži, jakožto našeho největšího orgánu, odchází velké množství nečistot a toxinů. Nadměrné pocení v sauně umožňuje tělu vyplavit řadu škodlivin, které by jinak mohly v těle nebo přímo na kůži způsobovat různé potíže (např. vyrážky). Není tedy překvapením, že saunu vyhledávají lidé s ekzémy nebo lupénkou. Je důležité, abyste svému tělu nechali dostatek prostoru na celý proces a na závěr do vyčištěné pokožky jemně vmasírovali kvalitní olej či přírodní krém.

3. Saunování podporuje mladistvou pleť

Pohled do zrcadla po saunování tomu zrovna neodpovídá, ale vězte, že pokožka se saunováním stává pružnější a pevnější. Důvodem je nejen její kvalitní prokrvení, které podporuje hydrataci a schopnost regenerace pleti, ale zejména možnost vyloučit zatěžující škodlivé látky prostřednictvím potu. Tím, že během procesu saunování také odejde řada starých kožních buněk a nečistot, omládnete. Je nutné dbát na kvalitní přípravky péče o pleť po saunování! Přečtěte si pravidla saunování v 10 bodech

4. Saunování, úleva pro dýchací cesty

Pokud se saunováním začínáte, máte pocit, že vám dýchací cesty hoří. A ono to tak trošku skutečně je. Nicméně to nejsou „jen“ dýchací cesty, ale různé usazeniny a toxiny zde přilepené a uchycené. Také díky tomu, že plíce dostanou trošku šok z ledové vody, jste nuceni se opravdu nadechnout a oživit skryté sklípky. Pokud chcete na této oblasti pracovat, zkuste i aromaterapii a různé dýchací techniky. Přečtěte si, jak správně dýchat v sauně

5. Sauna - dodavatel štěstí a kvalitního spánku

Přirozeně zvýšená tělesná teplota nějakou činnosti (nikoli jako obranný mechanismus těla boje s infekcí) podporuje produkci hormonu serotoninu - též označovaného za hormon dobré nálady a pocitu štěstí. Serotonin je také nezbytný pro další oblast - zdravý spánek, neboť právě z něj se produkuje melatonin. Bez jeho účasti náš spánek není ozdravný a nabíjející. Příjemným vedlejším efektem je, že se zvýší psychická odolnost a vy budete schopni lépe zvládat stresové situace.

6. Sauna, horké pohlazení vašich svalů a kloubů

Ke spokojenosti a zdravému spánku přispívá i uvolnění napjatých svalů a vazů. Tím se často uleví i kloubům či problémům se zády, protože za jejich bolestí se v mnoha případech skrývá právě přetížené svalstvo. Sauna je vhodná i jako forma regenerace, neboť uvolněné tělo se může snáze soustředit na ozdravné procesy.

7. Sauna bojuje proti chronické únavě

Zatímco krátkodobou pomocí při únavě je káva nebo sladké, z dlouhodobého hlediska je lepší sáhnout po jiných metodách. Jednou z nich je saunování. Důvodem je, že se posiluje kardiovaskulární systém, očišťují se dýchací cesty a zvyšuje objem plic, díky čemuž je organismus nejen lépe prokrven, ale také okysličen. A právě okysličení pomáhá s únavou bojovat.

8. Sauna pomáhá s hubnutím

Saunování je vhodným doplňkem redukčních diet. Důvodem je nejen výše zmíněná detoxikace, ale také zbavení se nežádoucích zásob vodyv těle. Pobyt v sauně se z hlediska vypocené tekutiny rovná 3kilometrovému běhu. Zároveň pohyb v sauně pomáhá zrychlovat metabolismus.

9. Tip od nás: Znáte saunové rituály?

Pokud chcete saunování povznést nad běžný rámec prožitku, poohlédněte se po možnosti absolvování saunového rituálu. Ceremoniály jsou vedeny tzv. saunovým mistrem, který navodí atmosféru prostřednictvím použití esencí vůní, které do prostoru rozviřuje ručníkem, případně poléváním horkých rozpálených kamenů vodou s vonnou esencí. Často je vše doprovázeno hraním na nějaký meditačně relaxační nástroj.

Kdy si dát na saunování pozor

Životní příběh každého z nás je ryze individuální záležitostí, stejně tak i nastavení a potřeby našeho těla. A tak se může stát, že navzdory všem prospěšným důvodům pro některé saunování není vhodnou záležitostí. Obezřetní by měli být zejména lidé, kteří mají problémy se srdcem či vysoký krevní tlak, případně trpí nějakým chronickým žilním onemocněním (křečové žíly, metličky, hemoroidy).

Ženy by saunu měly vynechat v období menstruace (může zesílit krvácení či se objevit křeče) či v prvním trimestru těhotenství. Návštěvu sauny by měly konzultovat se svým lékařem či odborníkem na danou oblast (přečtěte si, jak na saunování v těhotenství). Samostatnou kapitolou je saunování dětí. Je dozajista prospěšné většině z nich, ale má svá pravidla! Zjistěte si je před návštěvou sauny.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.