Estragon v kuchyni. Vypěstujte si bylinu, která má v gastronomii své nezastupitelné místo
Estragon se těší oblibě nejen mezi kuchaři, ale i mezi léčiteli. Jde o chutnou i zdravou bylinu, která má pro nás mnoho benefitů. I když zrovna právě estragon nepatří mezi nejpopulárnější bylinky, některé pokrmy se bez něj jen stěží obejdou. Rozhodně stojí za to dát mu v kuchyni šanci.
Říká se mu estragon, ale správně jde o pelyněk estragon. Narozdíl od známějšího příbuzného pelyňku pravého není tak hořký. Chutná spíše lehce nasládle i pikantně, mírně je cítit stopa anýzu a podtón pepře. Celkově jde pak o zahřívací koření.
Estragon na talíři
Estragon je sice původem z Asie, ovšem i v Evropě si vydobyl poměrně velkou popularitu. A to především na území Francie. Místní kuchaři nedají na estragon dopustit. Hojně jej využívají nejen přímo do pokrmů nebo na jejich ozdobu, ale často se estragon využívá rovněž k aromatizování vinných octů nebo bylinných másel. Estragon se hodí téměř do všech jídel. Báječně ladí například s mrkví, ale neurazí ani s jinými druhy zeleniny, především té kořenové. A masové pokrmy s ním získají zcela nový rozměr. Těžce se to popisuje, je zkrátka třeba jej vyzkoušet.
Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!
Pěstování estragonu
Estragon je poměrně nenáročnou bylinou. Pěstovat jej můžete buď doma v květináči za oknem, případně jej můžete vysadit na bylinkový záhon. Na ten však sázejte až ve chvíli, kdy budete mít jistotu, že už venku nehrozí žádné mrazy. Ty by totiž mohly estragon zlikvidovat. Venku se pak estragonu bude dařit především na slunci nebo v mírném polostínu. A ani o zálivku se příliš nemusíte starat. Estragon má rád zejména suchou a lehkou půdu. V případě, že budete estragon pěstovat doma, myslete na to, že se rychle rozrůstá. Rozhodně mu dopřejte větší květináč. A je-li to jen trochu možné, dopřejte mu více místa na terase nebo na balkóně. Ani zde však rozhodně nesmí chybět dostatečný sluneční svit, bez něj se mu u vás dařit nebude. Navíc při pěstování v nádobách bude potřebovat drenáž. Ostatně i tak buďte se zálivkou velice opatrní.
Péče o estragon
Estragon je nutné občas omladit řezem. Ten se provádí ideálně na podzim. Před chladným počasím jej pak chraňte shrabaným listím, slámou nebo chvojím. Jakmile se estragon dostatečně rozroste, třeba po dvou či třech letech, je nejvyšší čas na dělení. Množí se jak dělením trsů, tak i řízky.
Sběr a zpracování estragonu
U estragonu sbíráme šedozelené olistěné výhonky. Nejlépe ještě v čase, než bylina rozkvete. Výhonky ihned naložte například do vinného octa, bude to perfektní základ pro netradiční omáčky. Avšak použít se takový ocet nemůže hned. Estragon je nutné v něm alespoň tři týdny louhovat. Nasbíraný estragon můžete pochopitelně i usušit. A když vám v zimě estragonový ocet dojde, můžete si (právě ze sušené byliny) hravě vyrobit nový. Estragon se hodí ale i do domácích dresinků, bylinkových másel nebo třeba do omelety či na salát.
Sójové boby s bulgurem a estragonem
Přísady:
- 300 g sójových bobů
- 200 g bulguru
- 2 stroužky česneku
- 1 vejce
- 1 kořenová petržel
- 1 rajče
- svazek estragonu
- 1 lžíce olivového oleje
- sůl
Příprava:
Nejprve uvaříme bulgur. Zalijeme jej vodou tak, aby byl zcela ponořený, dáme na plotnu a uvaříme do měkka. V druhém rendlíku nebo ve vejcovaru vaříme natvrdo vejce. Přes noc namočené sójové boby dáme vařit. Zhruba po půl hodině k nim přidáme nadrobno nakrájenou petržel i nasekaný estragon. Po dalších 15 minutách přisypeme na kostky nakrájené rajče. Jakmile jsou boby hotové, slijeme přebytečnou vodu a do hrnce přidáme uvařený bulgur a prolisované vejce. Směs ochutíme solí, prolisovaným česnekem a pokapeme olivovým olejem.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Estragon v kuchyni. Vypěstujte si bylinu, která má v gastronomii své nezastupitelné místo
RE: Estragon v kuchyni. Vypěstujte si bylinu, která má v gastronomii své nezastupitelné místo