Hladkolistá petržel bude skvělá v grilovacích marinádách. Inspirujte se směsmi, které dokonale dochutí vaše pokrmy!

img

Hladkolistá petržel je v české gastronomii velmi používanou bylinkou. Má intenzivní chuť a hodí se k dochucování studených i teplých jídel. Perfektně ji využijete zejména v létě při přípravě grilovacích marinád na různé druhy masa.

Kromě toho, že je hladkolistá petržel lahodná, má i nespočet zdravotních přínosů pro člověka. Je přímo nabitá vitamínem C, E, A i B. Také se hodí k celkové očistě organismu a k podpoření správné činnosti trávicího ústrojí. Řekněme si, jak ji použít nejen v kulinářském světě.

Hladkolistá petržel a její obecná charakteristika

Hladkolistá petržel se odborně nazývá petržel zahradní naťová. Její latinský název zní Petroselium crispum. Zahrádkáři si v souvislosti s výsadbou této rostliny mohou vybírat z několika odrůd. Nejznámější je „Fest“ a „Festival 68“. Jak již sám název napovídá, tato bylinka má hladké nekadeřavé listy, které mají pikantní chuť. Používají se jak čerstvé, tak i sušené. Sklizenou petrželku lze také bez problémů zamrazit na několik týdnů. Zachováte tak její čerstvost.

Čtěte také:

Pěstování a skladování petržele

Hladkolistá petržel a lidové léčitelství

I lidové léčitelství pamatuje na to, že hladkolistá petržel je neocenitelnou bylinkou pro zdraví. Použít ji můžete v následujících případech:

  • K podpoření léčby močového ústrojí: trápí vás močové kameny či jiné urologické problémy? Potom si připravte nálev z petržele. Potřebujete asi 25 gramů čerstvé natě a půl litru převařené vody. Po 15 minutách výluh přeceďte a popíjejte během dne po cca 100 mililitrech (ideálně na lačno).

  • Proti potížím s trávicím ústrojím: při střevních zánětech, plynatosti, nevolnostech a průjmech je hladkolistá petržel ve formě nálevu taktéž velkým pomocníkem.

  • K podpoření tvorby červených krvinek: hladkolistá petržel například ve formě čaje je vhodná i pro ty, kteří jsou chudokrevní.

  • K celkové detoxikaci organismu: chcete své tělo zbavit škodlivých látek? Pak je hladkolistá petržel řešením. Použijte ji třeba do svých oblíbených zeleninových smoothie!

Výše uvedené účinky bylinky nejsou zdaleka jediné. Hladkolistá petržel je vhodná i při léčbě revmatoidních nemocí, k regulaci tlaku krve, k posílení zraku, i k obkladům při poranění. Má tedy všestranné využití!

Čerstvou hladkolistou petržel lze použít i do chutných smoothie!

Hladkolistá petržel a její použití v kulinářském světě

Když se řekne hladkolistá petržel a její využití v gastronomii, jistě vás napadne mnoho způsobů uplatnění bylinky. V české kuchyni je čerstvá petrželka velmi oblíbená. Hodit se tak bude třeba k dochucení kuřecích i hovězích vývarů, do tvarohových a sýrových pomazánek anebo do zálivek na zeleninové saláty. Použít ji můžete i k přípravě marinád na maso. Sušená se pak dá kombinovat s jinými druhy koření a zeleniny. Skvěle se snoubí například se sušenou mrkví, celerem, česnekem a cibulí. Ve výsledku tak vyrobíte dokonalou směs do polévek i omáček.

Hladkolistá petržel a čtyři kořenící směsi

Na závěr si představme čtyři směsi domácího koření, v kterých je obsažena hladkolistá petržel. Jistě je využijete při grilování i vaření chutných obědů a večeří:

  • Italská kořenící směs na kuřecí maso, těstoviny i marinády: smíchejte si tyto ingredience – sušené oregano v množství 1 lžíce, sušená bazalka v množství 1 lžíce, sušená hladkolistá petržel v množství 1 lžíce, sušený rozmarýn v množství 1 lžíce, sušený tymián v množství 1 lžíce, sušený česnek v množství ½ lžičky, sušené chilli vločky v množství ½ lžičky. Koření uchovávejte v uzavíratelné sklenici na suchém a chladném místě nejdéle dva roky.

  • Kořenící směs na chimichurri omáčku (lze využít na grilovaná masa a ryby): smíchejte si tyto suroviny – sušená bazalka v množství 3 lžíce, sušené oregano v množství 3 lžíce, sušená hladkolistá petržel v množství 2 lžíce, sušený tymián v množství 2 lžíce, hrubozrnná sůl v množství 2 lžíce, mletý černý pepř v množství 1 lžíce, sušená saturejka v množství 1 lžíce, mletá uzená paprika v množství 1 lžíce, sušený česnek v množství 2 lžičky, mletá paprika v množství 1 lžička. Směs koření uchovávejte v uzavíratelné kořence na suchém a chladném místě. Omáčku chimichurri připravíte z ¼ šálku koření, ½ šálku olivového oleje a 3 lžic červeného vinného octa.

  • Řecké koření na hovězí, jehněčí, kuřecí maso i zeleninu: smíchejte si tyto přísady – sušený česnek v množství 2 lžičky, sušená bazalka v množství 2 lžičky, sušené oregano v množství 2 lžičky, mletá skořice v množství 1 lžička, mletý černý pepř v množství 1 lžička, sušená hladkolistá petržel v množství 1 lžička, sušený rozmarýn v množství 1 lžička, sušený kopr v množství 1 lžička, sušená majoránka v množství 1 lžička, mletý tymián v množství ½ lžičky, mletý muškátový oříšek v množství ½ lžičky. Přidat můžete ke koření i lžičku soli. Skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Směs bude skvělá i na přípravu kebabu.

  • Kajunské koření na krevety, zeleninu i drůbež: smíchejte si tyto ingredience – mletá uzená paprika v množství 3 lžíce, sušený česnek v množství 2 lžíce, mletý černý pepř v množství 1 a ½ lžíce, mletá a sušená cibule v množství 1 lžíce, kajenský pepř v množství 1 lžíce, sušené oregano v množství 1 lžíce, sušený tymián v množství ½ lžíce, mořská sůl v množství 1 lžíce a sušená hladkolistá petržel v množství ½ lžíce.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.