Bobkový list ve třech směsích koření. Provoňte svůj den s vavřínem!

Bobkový list ve třech směsích koření. Provoňte svůj den s vavřínem!

Bobkový list byl k vidění už ve starověku, a to zejména ve vavřínových věncích, kterými byli odlišovaní panovníci. Dostávali je však i vítězové nejrůznějších utkání. V české kuchyni je tohle koření poměrně oblíbené především při zavařování zeleniny nebo při přípravě polévek a aromatických omáček.

V mleté podobě se bobkový list hodí do mnoha směsí domácího koření, které využijete při přípravě pokrmů po celý rok. Připravili jsme si pro vás několik zahraničních tipů. Na mořské plody oceníte zejména koření ze "staré zátoky". Milovníci středozemní kuchyně zase přivítají italskou sezónní směs. A exotiku okusíte s pikantní domácí garam masalou.

Bobkový list v gastronomii

Protože je bobkový list nahořklý, s oblibou se používá ke kyselým ingrediencím. Jak již bylo uvedeno v úvodu, hodí se perfektně do nálevu na nakládané okurky, nebo třeba i cibulky. Použít jej můžete ovšem i do nejrůznějších marinád na maso. S jeho aromatickou vůní vyniknou i ryby, mořské plody, zvěřina, luštěniny anebo rýže. Bez specifické chuti listu vavřínu si nelze kromě jiného představit ani rajskou omáčku, svíčkovou, či některé vývary.

Čtěte také:

Domácí koření na drůbež v pěti variacích

Bobkový list a jeho účinky na naše zdraví

Bobkový list je významný i co se týká lidového léčitelství. Má totiž nespočet blahodárných účinků na naše zdraví. Zde je několik z nich:

  • Pokud jste se nachladili, nebo se léčíte s chřipkou, bobkový list vám pomůže eliminovat kašel. Stačí si připravit jen léčivý sirup z 500 mililitrů vody, 7 lžic cukru, citronové šťávy a šesti až sedmi bobkových listů. Nejprve svařte ve vodě listy vavřínu (cca 7 až 9 minut) a nakonec zakápnete citronovou šťávou a oslaďte cukrem. Sirup popíjejte v množství jedné lžíce až 5x denně v případě záchvatu kašle.
  • Potřebujete očistit svůj organismus od škodlivých látek? Pak i v tomto případě pomůže bobkový list. Na detoxikační čaj si připravte asi 15 bobkových listů a 300 mililitrů vody. Vařte asi deset minut, pak odstavte z plotny a nechte hodinu a půl louhovat. Po scezení popíjejte během dne. Přidanou hodnotou tohoto nápoje je i to, že vám zlepší chuť k jídlu a zmírní případnou plynatost.
  • Na bolavá záda nebo klouby zase zabere přírodní olej. Ten si připravíte z asi ¼ litru olivového oleje a 30 gramů mletého listu vavřínu. Nechte macerovat asi 14 dní, pak přeceďte a olejíček vmasírujte do problematických míst.
  • Bobkový list je vhodný i na ušní záněty v podobě inhalací. K tomu budete potřebovat cca litr horké převařené vody a zhruba dvě až tři hrstky sušených bobkových listů. Připravte si silnější výluh, jehož páru nechte vnikat do zvukovodu. Pomoci si můžete i kusem kartonu, z kterého vytvoříte kornout. Doba inhalací se odhaduje na cca čtvrt hodiny (asi 2 x denně maximálně tři dny po sobě).

Bobkový list se používá v lidovém léčitelství.

Bobkový list a tři směsí koření

Nyní si pojďme představit tři směsi koření, které se vám budou hodit kdykoliv se ponoříte do kulinářského umění. Vybírejte z těchto mixů:

  • Domácí koření ze „staré zátoky“: skvěle se hodí především na humry, krevety, nebo třeba i na kuře a vepřovou krkovici. Potřebujete: mletý bobkový list 1 lžíce, ochucená celerová sůl - 2 lžičky, sušená hořčice - 1 a ½ lžičky, mletý černý pepř - 1 a ½ lžičky, sladká mletá paprika - 1 lžička, sušený mletý celer - 1 lžička, mletý bílý pepř - ½ lžičky, mletý muškátový oříšek - ½ lžičky, mletý zázvor - ½ lžičky, mletý hřebíček - na špičku lžičky, mletý kardamom - na špičku lžičky, mleté nové koření - na špičku lžičky. Vše pouze smícháte, přesypete do kořenky a použijete dle potřeby.
  • Italská sezonní směs: dokonale s ní dochutíte italské omáčky všeho druhu. Koření namícháte z těchto ingrediencí: sušená bazalka 3 lžíce, sušené oregano - 3 lžíce, mletý bobkový list - 1 lžíce, sušená petržel - 3 lžíce, sušený česnek - 1 lžíce, sušená cibule - 1 lžička, sušený rozmarýn - 1 lžička, sušený tymián - 1 lžička, mletý černý pepř - ¼ lžičky.
  • Domácí pikantní garam masala: tohle aromatické koření si zamilujete. Na světě existuje několik jeho druhů. Tohle bude vhodné zejména do indických pokrmů. Potřebujete tyto suroviny: celá skořice - 1 ks, celý bobkový list - 2 ks, celý kmín - ¼ šálku, semínka koriandru (sušená) - 1/3 šálku, zelené kardamomové lusky -cca 400 gramů, celý černý pepř - cca 400 gramů, celý hřebíček - 2 lžičky, sušená chilli paprička - 1 ks, muškátový oříšek - ¼ lžičky. Všechno koření dejte na suchou pánev a zahřívejte asi dvě minuty. Pak vše rozemelte na jemný prášek v mlýnku. Uchovávejte v uzavíratelné kořence na suchém místě.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.