Indická kuchyně je velice specifická, pokrmy však báječně chutnají

Indická kuchyně: Nejlepší koření a byliny pro chuť i zdraví

Indická kuchyně si na bylinky a koření potrpí. Bez nich by to zkrátka nebyla ona. Indická kuchyně má byliny, které mají naprosto unikátní a velmi delikátní chuť. A často i specifické použití. Často se míchají i do směsí. U nás je ale stále využíváme málo.

Indická kuchyně: Koriandr

Koriandr s typickou sladkou příchutí patří mezi základní byliny, které indická kuchyně preferuje při přípravě celé řady pokrmů včetně polévek. Využívají se celá semena nebo jemně metá. Především slouží jako ochucovadlo při pečení. Čerstvé lístky koriandru jsou všeobecně využívány jako ozdoba dokončených jídel. Olej z lisovaných semen se používá ke smažení masových pokrmů. Používá se také při zažívacích potížích a při nadýmání.

Indická kuchyně: Kmín

Pro svou aromatickou a nahořklou příchuť indická kuchyně využívá koření především jako dochucovadlo pokrmů. V Indii je součástí kari, dále slouží jako přísada při pečení chleba a výrobě sýra. Pro zvýšení aromatických schopností kmínu se semínka zahřívají nebo restují. Kmín je také bohatým zdrojem vlákniny a minerálů, především železa, mědi, vápníku, draslíku, manganu, selenu, zinku a hořčíku. Protože je velmi bohatým zdrojem železa (jedna lžíce kmínu obsahuje až čtyři miligramy železa), doporučuje se při anémii, tedy nedostatku hemoglobinu v krvi. Rozdrcený kmín smíchaný s banánem může zajistit kvalitní spánek.

Čtěte také:

Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Indická kuchyně: Hořčičné semínko

Hořčičné semínko pochází z jednoleté byliny vypěstované jako olejnaté semínko a koření. Barva hořčičného semínka může být světle žlutá, černá, bílá nebo hnědá. U nás je známá varianta žlutobílého semínka. Byliny, respektive koření si indická kuchyně cení pro svoji schopnost prokrvování zažívacího traktu a tím usnadňujícímu trávení. Kupodivu i klasická placka z mouky a rozemletého hořčičného semínka má tišící schopnosti při revmatických bolestech.

Indická kuchyně: Kari

Pozor na záměnu tohoto koření s klasickým mletým kari, což je směs různých druhů koření! Listy byliny kari pocházejí ze stromu kari a populární jsou především v Jižní Indii jako koření, které dodává chuť a vůni pokrmům. Indická kuchyně jen zbožňuje. Sušené či čerstvé lístky byliny kari tak najdete v mnoha receptech na marinády a směsi koření jako je tandoori a tikka kabob. Ovšem ze stromu kari se využívá i kůra a kořeny k výrobě léčivých a stimulujících roztoků.

Indická kuchyně: Tamarind

Tamarindová pasta je vyráběna ze zralých plodů stromu tamarind. Ten sice původně pochází z Madagaskaru, ale v Indii zdomácněl. Indická kuchyně jej dnes už považuje za svoji součást. Z dužiny plodu se vyrábí pasta na dochucování jídel. Lusky tamarindu se někdy nazývají indické, nebo kyselé datle.

Nenechte si ujít kouzlo indické kuchyně

Výrazná sladkokyselá chuť tamarindové pasty je vhodná k ochucení nudlí, dále pak k dochucení zeleninových a luštěninových směsí, omáček, pečených mas, zavařenin a samozřejmě k výrobě velmi populárního čatní. Kupodivu lze z této pasty vyrobit i osvěžující nápoje. Kromě specifické chuti tamarindu obsahují její plody i velké množství vlákniny, fosforu, železa a vápníku. Nechybí v něm ani vitamín C.

Indická kuchyně: Asafoetida

Asafoetida je název aromatické pryskyřice kořene stromu Ferula asafoetida. Indická kuchyně si jej velmi oblíbila. Znám je ovšem pod názvem „čertovo lejno“ a to pro velmi výrazný a dosti odporný zápach. Jeho chuť je však velmi příjemná a připomíná něco mezi cibulí a česnekem. Používá se ve formě prášku, smíchaného s kurkumou a moukou. Jelikož chuť koření asafoetidy je velmi výrazná, tak se musí opatrně dávkovat. V indické kuchyni pak dodává pokrmům naprosto specifickou příchuť. Používá se především na dochucování omáček a nakládané zeleniny. Skvěle ale také dochucuje masové směsi, ryby, houby a také pokrmy z luštěnin.

Indická kuchyně: Kardamom

Koření kardamom známý svým kouřovým aroma je velmi populárním kořením v indické kuchyni. Jedná se o zralé tobolky rostliny kardamom. Tato mohutná, až pět metrů vysoká rostlina je původně doma v Kardamomových horách na hranicích Thajska a Kambodži. Pro svoji příjemnou chuť ho indická kuchyně využívá do kořenících směsí. Z kardamomu se také vyrábí olej hojně využívaným k přípravě pokrmů, ovocných šťáv a likérů. V Indii se od pradávna používal také pro očistu dutiny ústní, k podpoře léčby zánětů dásní a kožních chorob.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...