Indická kuchyně je velice specifická, pokrmy však báječně chutnají

Indická kuchyně: Nejlepší koření a byliny pro chuť i zdraví

Indická kuchyně si na bylinky a koření potrpí. Bez nich by to zkrátka nebyla ona. Indická kuchyně má byliny, které mají naprosto unikátní a velmi delikátní chuť. A často i specifické použití. Často se míchají i do směsí. U nás je ale stále využíváme málo.

Indická kuchyně: Koriandr

Koriandr s typickou sladkou příchutí patří mezi základní byliny, které indická kuchyně preferuje při přípravě celé řady pokrmů včetně polévek. Využívají se celá semena nebo jemně metá. Především slouží jako ochucovadlo při pečení. Čerstvé lístky koriandru jsou všeobecně využívány jako ozdoba dokončených jídel. Olej z lisovaných semen se používá ke smažení masových pokrmů. Používá se také při zažívacích potížích a při nadýmání.

Indická kuchyně: Kmín

Pro svou aromatickou a nahořklou příchuť indická kuchyně využívá koření především jako dochucovadlo pokrmů. V Indii je součástí kari, dále slouží jako přísada při pečení chleba a výrobě sýra. Pro zvýšení aromatických schopností kmínu se semínka zahřívají nebo restují. Kmín je také bohatým zdrojem vlákniny a minerálů, především železa, mědi, vápníku, draslíku, manganu, selenu, zinku a hořčíku. Protože je velmi bohatým zdrojem železa (jedna lžíce kmínu obsahuje až čtyři miligramy železa), doporučuje se při anémii, tedy nedostatku hemoglobinu v krvi. Rozdrcený kmín smíchaný s banánem může zajistit kvalitní spánek.

Čtěte také:

Nechte rozkvést talíře! Poradíme, které jedlé květy z vás udělají mistry kuchyně

Pikantní asijská kuchyně je stále oblíbenější. Proč jíst pálivé jídlo?

Indická kuchyně: Hořčičné semínko

Hořčičné semínko pochází z jednoleté byliny vypěstované jako olejnaté semínko a koření. Barva hořčičného semínka může být světle žlutá, černá, bílá nebo hnědá. U nás je známá varianta žlutobílého semínka. Byliny, respektive koření si indická kuchyně cení pro svoji schopnost prokrvování zažívacího traktu a tím usnadňujícímu trávení. Kupodivu i klasická placka z mouky a rozemletého hořčičného semínka má tišící schopnosti při revmatických bolestech.

Indická kuchyně: Kari

Pozor na záměnu tohoto koření s klasickým mletým kari, což je směs různých druhů koření! Listy byliny kari pocházejí ze stromu kari a populární jsou především v Jižní Indii jako koření, které dodává chuť a vůni pokrmům. Indická kuchyně jen zbožňuje. Sušené či čerstvé lístky byliny kari tak najdete v mnoha receptech na marinády a směsi koření jako je tandoori a tikka kabob. Ovšem ze stromu kari se využívá i kůra a kořeny k výrobě léčivých a stimulujících roztoků.

Indická kuchyně: Tamarind

Tamarindová pasta je vyráběna ze zralých plodů stromu tamarind. Ten sice původně pochází z Madagaskaru, ale v Indii zdomácněl. Indická kuchyně jej dnes už považuje za svoji součást. Z dužiny plodu se vyrábí pasta na dochucování jídel. Lusky tamarindu se někdy nazývají indické, nebo kyselé datle.

Nenechte si ujít kouzlo indické kuchyně

Výrazná sladkokyselá chuť tamarindové pasty je vhodná k ochucení nudlí, dále pak k dochucení zeleninových a luštěninových směsí, omáček, pečených mas, zavařenin a samozřejmě k výrobě velmi populárního čatní. Kupodivu lze z této pasty vyrobit i osvěžující nápoje. Kromě specifické chuti tamarindu obsahují její plody i velké množství vlákniny, fosforu, železa a vápníku. Nechybí v něm ani vitamín C.

Indická kuchyně: Asafoetida

Asafoetida je název aromatické pryskyřice kořene stromu Ferula asafoetida. Indická kuchyně si jej velmi oblíbila. Znám je ovšem pod názvem „čertovo lejno“ a to pro velmi výrazný a dosti odporný zápach. Jeho chuť je však velmi příjemná a připomíná něco mezi cibulí a česnekem. Používá se ve formě prášku, smíchaného s kurkumou a moukou. Jelikož chuť koření asafoetidy je velmi výrazná, tak se musí opatrně dávkovat. V indické kuchyni pak dodává pokrmům naprosto specifickou příchuť. Používá se především na dochucování omáček a nakládané zeleniny. Skvěle ale také dochucuje masové směsi, ryby, houby a také pokrmy z luštěnin.

Indická kuchyně: Kardamom

Koření kardamom známý svým kouřovým aroma je velmi populárním kořením v indické kuchyni. Jedná se o zralé tobolky rostliny kardamom. Tato mohutná, až pět metrů vysoká rostlina je původně doma v Kardamomových horách na hranicích Thajska a Kambodži. Pro svoji příjemnou chuť ho indická kuchyně využívá do kořenících směsí. Z kardamomu se také vyrábí olej hojně využívaným k přípravě pokrmů, ovocných šťáv a likérů. V Indii se od pradávna používal také pro očistu dutiny ústní, k podpoře léčby zánětů dásní a kožních chorob.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
GastroProdukt: jedinečný catering z Valašského Meziříčí
GastroProdukt, rodinný podnik z Vala…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.