Fusion kuchyně vám otevře nové obzory. V čem spočívá tajemství této netypické gastronomie?
Fusion kuchyně spojuje zdánlivě nespojitelné. Už ze samotného názvu, který bychom mohli do češtiny přeložit jako „fúze“ vyplývá, že tento druh gastronomie není rozhodně jednotvárný. Dochází při ní k nejrůznějším a občas i nejpodivnějším chuťovým kombinacím. Pokud chcete vyzkoušet něco neotřelého, fusion kuchyně dokáže vaše přání naplnit.
Nejčastěji fusion kuchyně spojuje asijskou gastronomii s tou evropskou. Vznikají tak nezvyklé kombinace, které jsou ve většině případů velice překvapivé. Pokrmy tohoto typu jsou vhodné zejména pro gurmány, kteří rádi experimentují s chutěmi.
Fusion kuchyně a její vznik
Průkopníkem fusion kuchyně je podle všeho Rakušan Wolfgang Puck, který je povoláním šéfkuchař. Ten spojil ve svých pokrmech suroviny typické pro americkou a australskou gastronomii. Kulinářské fúze tak díky tomuto muži existují v podstatě už přes padesát let. Myšlenka spojovat různé chutě, se ujala téměř po celém světě. Nejvíce rozšířená jsou fusion jídla v Americe, Austrálii, Anglii, Francii, nebo na Novém Zélandu. I v Čechách se však najdou restaurace, které se zaměřují na fusion kuchyni. Naleznete je zejména ve větších městech.
Fusion kuchyně a nejtypičtější jídla
Mezi nejznámější zástupce fusion kuchyně můžeme zařadit například Tex-Mex jídla, která kombinují americké a mexické chutě. Typické suroviny této gastronomie jsou moučné tortilly, fazole, papriky, hovězí maso, tvrdý strouhaný sýr. Ve Spojených státech je populární i fúze korejské a mexické kuchyně. Patří sem například burittos, nebo tacos. Tato známá a oblíbená jídla mohou být plněná jak standardními ingrediencemi, jako je maso, rýže, zelenina, fazole, tak i pro Ameriku typickými hranolky a pro Koreu vyznačujícím se kimchi salátem.
Fusion kuchyně a exploze chutí
Jak již bylo řečeno, fusion kuchyně často kombinuje chutě, které byste si do spojitosti nikdy nedali. Ve fusion restauracích tak snadno natrefíte například na čokoládové omáčky se zvěřinou, nebo saláty se sladkým ovocem a zeleninou. Rozhodně si ale každý najde to své. Ať už milujete jakýkoliv druh kuchyně, fúze různých gastronomií způsobí doslova explozi chutí. Velice zajímavá jsou pak spojení exotických kuchyní s tou typicky českou. Jedli jste někdy segedínský guláš se sójovým masem? Pak jej okuste v restauraci Plevel v Praze. V případě, že budete chtít experimentovat doma, nepouštějte se do přespříliš divokých kombinací, které by vás ve výsledku mohly snadno zklamat.
Fusion kuchyně: Vyzkoušejte si sami fúzi japonské a české gastronomie
Abyste si mohli osobně vyzkoušet pestrost fusion kuchyně, přinášíme vám velice nezvyklou, avšak jednoduchou kombinaci japonských a českých ingrediencí. Uvařte si vepřové řízečky s wasabi kaší. Potřebovat budete:
- jednu vepřovou panenku
- 2 až 3 vejce
- hladkou mouku
- panko strouhanku
- sůl, pepř
- pomeranč
- kilogram brambor
- wasabi pastu, nebo prášek
- máslo
- smetanu na vaření
S tímto pokrmem objevíte tajemství fusion kuchyně a dozajista si ji oblíbíte. Nejprve si odblaňte vepřovou panenku, pokrájejte na asi dva centimetry silné plátky a mírně poklepejte z obou stran. Osolte, opepřete a maso obalte v hladké mouce, vejcích a panko strouhance. Až budete mít řízečky připravené, oloupejte si brambory a dejte je vařit ve studené vodě s trochou soli. Poté sceďte, přilijte rozpuštěné máslo, trochu smetany, osolte a vytvořte mixérem hladkou kaši. Na závěr do ní přidejte dle chuti wasabi pastu, nebo prášek a důkladně propojte. V poslední fázi osmahněte řízečky z panenky z obou stran do zlatova a podávejte s kopečkem wasabi kaše. Maso lze pokapat trochou pomerančové šťávy, aby získalo skutečně exotickou příchuť. Milovníci pálivého budou z tohoto fusion receptu nadšení. Dobrou chuť!
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku