Pupalka jako přírodní prostředek dokonalé detoxikace. Funguje ale i jako elixír mládí

Pupalka jako přírodní prostředek dokonalé detoxikace. Funguje ale i jako elixír mládí
18. 03. 2022 Přečteno: 1849x

Pupalka dvouletá je nádherná okrasná bylinka, ale rovněž i cenný přírodní lék, který je vhodný pro jarní detoxikace. Říká se, že pupalka umí omladit tělo, vyhlazuje vrásky, napíná pokožku a pečuje o to, abychom se ve svém těle cítili dobře a abychom dobře vypadali. Jak ji můžeme nejlépe využívat?

Pupalka bývá často součástí jarních detoxikačních kúr. Umí se postarat o to, abychom měli pročištěné tělo. Také pomůže zbavit se nevzhledných tukových polštářů, které se na těle přes zimní měsíc objevili a rovněž účinně eliminuje pocit nafouknutého břicha. Uděláte-li si právě teď pupalkovou kúru, dostanete se velice rychle do formy. Vyzkoušejte to.

Není pupalka jako pupalka

Pupalka není ale jen jedna, celkově je až 200 druhů této rostliny. Většina z nich pochází především ze Střední Ameriky, avšak i u nás v Evropě nejsme rozhodně pozadu. V pískovnách nebo v lomech je často k vidění divoce rostoucí pupalka. Avšak k vidění je i na zahrádkách, kde je oblíbenou pěstovanou rostlinou. V dobách našich předků se pupalka pěstovala pro jedlý kořen. Ten se využíval především jako velice výživná zelenina. Je také dobré vědět, že kořen se pro tyto účely sbírá pouze v prvním roce života rostliny.

Čtěte také:

Detoxikace organismu podle ájurvédy

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Pupalka vhodná pro pěstování

Chcete-li si vyzkoušet pěstování pupalky, rozhodně se do toho pusťte. V zahradnictví si sežeňte semínka pupalky dvouleté a můžete sázet. Buď si můžete doma předpěstovat sazenici nebo později v květnu můžete pupalku vysadit ze semínek přímo do půdy. Mějte však na paměti, že pupalka má radši půdu, která je chudší na živiny. Měla by být spíše kamenitá. A rovněž je třeba najít vhodné stanoviště, kam bude po celý den svítit sluníčko. Jediné, na co není třeba příliš myslet, je zálivka. Bez té se pupalka obejde na poměrně dlouhou dobu. Preferuje totiž spíše sušší půdu. Jen pozor na to, aby pupalka nestínila jiným rostlinám, dorůstá totiž výšky až jeden a půl metru. Pupalka se rozvíjí vždy okolo šesté hodiny večer od června do září. Nádherně vypadá a příjemně voní.

Pupalka: cenná semena a olej

Budete-li pupalku někde sbírat, dávejte si pozor na záměnu s květem divizny. Často totiž za něj bývá zaměňována. Semínka, která pupalka ukrývá, se využívají průmyslově. Lisuje se z nich za studena olej. Obsahuje esenciální mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo značně blahodárné, neboť si je nedokáže samo vyrobit. Především se jedná o kyselinu linolovou a gmalinolenovou. Tyto kyseliny se v těle mění na prostaglandiny, které jsou nutné k biosyntéze důležitých látek. Tvoří strukturální složku buněčných membrán a účastní se četných metabolických pochodů.

Z pupalky se vyrábí cenný olej, který slouží jako doplněk stravy

Díky tomu pupalkový olej příznivě ovlivňuje zánětlivá onemocnění (například kloubů) a má pozitivní vliv na cévy. Pupalka skvěle působí i na kožní problémy, jako je atopický ekzém, akné, lupénka či nejrůznější alergické projevy. U žen pomáhá na premenstruační syndrom a často bývá doporučována na úpravu menstruace, a to i u mladých dívek. Pupalka a pupalkový olej při pravidelném užívání mohou zlepšit kvalitu vlasů a nehtů, starají se o zdravou pokožku, posilují imunitní systém a zvyšují odolnost vůči stresu. 

Pupalka na detoxikaci i hubnutí

Pupalka dokáže skvěle pročistit naše tělo. Pravidelné užívání pupalky pak dokáže zbavit nadbytečných kilogramů. Prostaglandin totiž aktivuje nevyužitý tělesný tuk a dává také signál k většímu spalování kalorií. Navíc zlepšuje vylučování sodíku z těla, čímž spotřebuje asi 20 procent tělesné energie. Pokud k tomu budete dodržovat alespoň lehčí dietu, pak bude úspěch jistě zaručen.

Pupalka –⁠ recept: Pupalková polévka

Přísady: 

  • 250 g topinambur
  • 250 g mladých kořenů pupalky
  • 3 cibule
  • 1 velký pórek nebo 2 menší
  • snítka kopru

Příprava: 

Všechny přísady kromě kopru nakrájíme, zalijeme vodou a vaříme 50 minut. Nakonec přidáme nasekaný kopr, promícháme a podáváme.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Pupalka jako přírodní prostředek dokonalé detoxikace. Funguje ale i jako elixír mládí

RE: Pupalka jako přírodní prostředek dokonalé detoxikace. Funguje ale i jako elixír mládí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.