Jarní byliny vás nabijí vitamíny a zaženou jarní únavu. Vydejte se na sběr bylinek právě teď
Jarní byliny perfektně zpestří váš jídelníček. Můžete je dát do salátů, přidat k masu či zeleninovým pokrmům nebo jimi jídla jen ozdobit. Případně je můžete jíst jen tak, hned potom, co je utrhnete. A až vyrazíte na sběr, nezapomeňte si jich několik nasbírat i do zásoby, třeba na čaj. Nasušené byliny vydrží bez problémů celý rok.
Duben je pro sběr bylin ideální. Pole i louky jsou jimi poseté. A začínají rašit už i na zahradách. Je tak nejvyšší čas, abychom je zařadili do svého jídelníčku, případně si z nich udělali očistnou kúru. Byliny jsou mladé, mají sílu a obsahují spoustu prospěšných látek.
Jarní byliny a jejich sběr v dubnu
Sběr jarních bylin má specifické kouzlo a mnohdy je to právě doba, kdy se bylinkám věnujeme nejvíce z celého roku. Může za to dlouhá zima, během které jsme se těšili na jaro. Navíc se možná právě teď necítíme zcela ve své kůži – dlouhé měsíce bez slunečního svitu, těžká strava a nedostatek pohybu udělaly své. Při sběru bylin naštěstí přijdeme na jiné myšlenky a pomocí léčivých rostlin se opět můžeme dostat do kondice. Jarní byliny mají poměrně velkou sílu, protože v sobě právě v tomto období syntetizují celou řadu pro lidské tělo prospěšných látek. Do jídelníčku zařaďte mladé listy i květy.
Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie
Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě
Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!
Z listů kopřivy dvoudomé si připravte jarní očistnou šťávu nebo jimi nahraďte klasický zahradní špenát. Z květů violky vonné zase vyrobíte skvělé voňavé bonbóny nebo jimi ozdobte moučníky. Olistěnou nať plicníku přidejte do zeleninového salátu. Možností je spousta.
Oblíbené jarní byliny
Plicník lékařský
Už samotný latinský název Pulmonaria v sobě skrývá orgán, na jehož léčbu se užívá nejčastěji. Rozkvetlá olistěná nať byliny léčí plíce i dýchací cesty. Dokonce je účinná i při astmatu, ale nejvíce ji využijete při léčbě kašle, zánětu průdušek a při zahlenění plic. V lidovém léčitelství si této jarní byliny ceníme také pro jeho protizánětlivé a močopudné účinky. Hojivě působí dokonce i na trávicí trakt. Plicníkovou nať ovšem neužívejte dlouhodobě, obsahuje některé alkaloidy, proto je mnohem vhodnější plicník užívat buď ve směsi s jinými bylinami s podobným účinkem, nebo jen v malých koncentracích a krátkodobě.
Trnka obecná
Jakmile se větve tohoto trnitého keře zahalí do bílých květů, je na čase se rychle vydat na sběr. Při teplejším počasí totiž velmi rychle odkvetou. Ačkoli je sběr na trnitých větvích poměrně nepříjemný a zdlouhavý, přesto se vyplatí udělat si pořádnou zásobu. Květy mají močopudné účinky a zbavují tak tělo přebytečné soli. Trnka patří mezi jarní byliny, které snižují krevní tlak, působí potopudně a upravují funkci trávicí soustavy.
Kopřiva dvoudomá
Kopřiva je zařazena mezi jarní byliny pro detoxikaci. Sbíráme ji ještě před tím, než rozkvete, a zaměřujeme se hlavně na listy nebo celou olistěnou nať. Samotné listy se mnohem lépe a rychleji suší. Na jaře se bylina užívá hlavně při očistných kúrách. Kopřiva je v podstatě velmi univerzální přírodní lék. Kromě toho, že z těla vyplavuje škodlivé látky z organismu, působí i při léčbě různých kožních onemocnění. Léčí silné akné či lupénku, ovlivňuje funkci trávicího traktu, podporuje tvorbu mateřského mléka. Lze ji vyzkoušet i při revmatu. Sušená nať byliny se přidává do přírodních mýdel a v neposlední řadě je oblíbená také při péči o vlasy. Ovšem pozor – kopřivu je vhodné užívat v kúrách, například čaj z byliny pít tři týdny a poté si dát stejně dlouhou pauzu. Nedoporučuje se užívat ji souvisle delší dobu.
Kontryhel obecný
Kontryhel je zařazen mezi byliny na ženské obtíže. Ženy ho užívají v podobě bylinného čaje zejména při gynekologických obtížích a při potížích s početím. Čaj z této byliny posiluje oslabenou dělohu, čímž pomáhá udržet i plod v průběhu těhotenství. Kvetoucí nať byliny také podporuje tvorbu mateřského mléka a zvyšuje jeho kvalitu.
Tužebník jilmový
S touto bíle kvetoucí bylinou se nejčastěji setkáme v lesních křovinách nebo na okrajích vodních ploch. Léčivé květy byliny se sbírají na začátku květu a suší se v tenké vrstvě, aby se nezapařily. Mají výrazný potopudný účinek, který se podílí na snížení horečky. Tužebníkové květy též odvodňují organismus, působí proti revmatu a zlepšují látkovou přeměnu. I přes všechny pozitivní účinky na lidské zdraví není vhodné tuto bylinku užívat dlouhodobě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku