Vydejte se sbírat jarní byliny, pochutnáte si na nich

Jarní byliny vás nabijí vitamíny a zaženou jarní únavu. Vydejte se na sběr bylinek právě teď

Jarní byliny perfektně zpestří váš jídelníček. Můžete je dát do salátů, přidat k masu či zeleninovým pokrmům nebo jimi jídla jen ozdobit. Případně je můžete jíst jen tak, hned potom, co je utrhnete. A až vyrazíte na sběr, nezapomeňte si jich několik nasbírat i do zásoby, třeba na čaj. Nasušené byliny vydrží bez problémů celý rok.

Duben je pro sběr bylin ideální. Pole i louky jsou jimi poseté. A začínají rašit už i na zahradách. Je tak nejvyšší čas, abychom je zařadili do svého jídelníčku, případně si z nich udělali očistnou kúru. Byliny jsou mladé, mají sílu a obsahují spoustu prospěšných látek. 

Jarní byliny a jejich sběr v dubnu

Sběr jarních bylin má specifické kouzlo a mnohdy je to právě doba, kdy se bylinkám věnujeme nejvíce z celého roku. Může za to dlouhá zima, během které jsme se těšili na jaro. Navíc se možná právě teď necítíme zcela ve své kůži – dlouhé měsíce bez slunečního svitu, těžká strava a nedostatek pohybu udělaly své. Při sběru bylin naštěstí přijdeme na jiné myšlenky a pomocí léčivých rostlin se opět můžeme dostat do kondice. Jarní byliny mají poměrně velkou sílu, protože v sobě právě v tomto období syntetizují celou řadu pro lidské tělo prospěšných látek. Do jídelníčku zařaďte mladé listy i květy. 

Čtěte také:

Nejlepší jarní byliny: Kopřiva potlačí projevy jarní alergie

Sami sobě lékařem. Zázračné divoké jarní bylinky, které si nasbíráte zdarma v přírodě

Kerblík třebule: Chutná jarní bylinka pro zdraví. Vypěstujte si ho klidně hned!

Z  listů kopřivy dvoudomé si připravte jarní očistnou šťávu nebo jimi nahraďte klasický zahradní špenát. Z květů violky vonné zase vyrobíte skvělé voňavé bonbóny nebo jimi ozdobte moučníky. Olistěnou nať plicníku přidejte do zeleninového salátu. Možností je spousta.

Oblíbené jarní byliny 

Plicník lékařský

Už samotný latinský název Pulmonaria v sobě skrývá orgán, na jehož léčbu se užívá nejčastěji. Rozkvetlá olistěná nať byliny léčí plíce i dýchací cesty. Dokonce je účinná i při astmatu, ale nejvíce ji využijete při léčbě kašle, zánětu průdušek a při zahlenění plic. V lidovém léčitelství si této jarní byliny ceníme také pro jeho protizánětlivé a močopudné účinky. Hojivě působí dokonce i na trávicí trakt. Plicníkovou nať ovšem neužívejte dlouhodobě, obsahuje některé alkaloidy, proto je mnohem vhodnější plicník užívat buď ve směsi s jinými bylinami s podobným účinkem, nebo jen v malých koncentracích a krátkodobě.

Trnka obecná 

Jakmile se větve tohoto trnitého keře zahalí do bílých květů, je na čase se rychle vydat na sběr. Při teplejším počasí totiž velmi rychle odkvetou. Ačkoli je sběr na trnitých větvích poměrně nepříjemný a zdlouhavý, přesto se vyplatí udělat si pořádnou zásobu. Květy mají močopudné účinky a zbavují tak tělo přebytečné soli. Trnka patří mezi jarní byliny, které snižují krevní tlak, působí potopudně a upravují funkci trávicí soustavy.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je zařazena mezi jarní byliny pro detoxikaci. Sbíráme ji ještě před tím, než rozkvete, a zaměřujeme se hlavně na listy nebo celou olistěnou nať. Samotné listy se mnohem lépe a rychleji suší. Na jaře se bylina užívá hlavně při očistných kúrách. Kopřiva je v podstatě velmi univerzální přírodní lék. Kromě toho, že z těla vyplavuje škodlivé látky z organismu, působí i při léčbě různých kožních onemocnění. Léčí silné akné či lupénku, ovlivňuje funkci trávicího traktu, podporuje tvorbu mateřského mléka. Lze ji vyzkoušet i při revmatu. Sušená nať byliny se přidává do přírodních mýdel a v neposlední řadě je oblíbená také při péči o vlasy. Ovšem pozor – kopřivu je vhodné užívat v kúrách, například čaj z byliny pít tři týdny a poté si dát stejně dlouhou pauzu. Nedoporučuje se užívat ji souvisle delší dobu.

Kopřiva se hodí pro jarní očistné kúry

Kontryhel obecný 

Kontryhel je zařazen mezi byliny na ženské obtíže. Ženy ho užívají v podobě bylinného čaje zejména při gynekologických obtížích a při potížích s početím. Čaj z této byliny posiluje oslabenou dělohu, čímž pomáhá udržet i plod v průběhu těhotenství. Kvetoucí nať byliny také podporuje tvorbu mateřského mléka a zvyšuje jeho kvalitu.

Tužebník jilmový 

S touto bíle kvetoucí bylinou se nejčastěji setkáme v lesních křovinách nebo na okrajích vodních ploch. Léčivé květy byliny se sbírají na začátku květu a suší se v tenké vrstvě, aby se nezapařily. Mají výrazný potopudný účinek, který se podílí na snížení horečky. Tužebníkové květy též odvodňují organismus, působí proti revmatu a zlepšují látkovou přeměnu. I přes všechny pozitivní účinky na lidské zdraví není vhodné tuto bylinku užívat dlouhodobě.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...