Jaké jarní bylinky sbírat?

Připravte se na první jarní bylinky. Jaké sbírat, jaké vypěstovat doma?

Na světlo jara se derou první rostlinky, které hlásí, že i letos to navzdory všemu, co se venku děje spěje k probuzení. Spolu s prvními rostlinkami nám příroda nabízí také řadu pokladů, které můžeme využít nejen v kuchyni, ale zejména jako skvělé pomocníky v péči o své zdraví. Řada bylin navíc působí detoxikačně. Odlehčuje našemu organismu od zimních nánosů a podporuje činnost jater. Jaké jarní bylinky můžete sbírat s prvními teplými dny?

Jarní bylinky: Řeřicha setá

Typickou jarní bylinkou, která i skvěle chutná (například na čerstvém tmavém chlebě s opravdovým máslem) je řeřicha setá, kterou jednoduše vypěstujete doma. Je typickou jarní detoxikační bylinou. Obsahuje hodně vitaminu C, ale také vitaminy skupiny B, dále minerální látky jako vápník, železo či hořčík. Je používaná při problémech s močovými cestami, při suchém kašli, nevolnosti po jídle, únavě a nedostatku energie. Příjemná zpráva pro muže: působí jako afrodiziakum a prý zvyšuje potenci.

Jarní bylinky: Kopřiva dvoudomá

Řada zahrádkářů na ni kouká s nelibostí, ale zkušení vědí. Kopřiva je „léčivá“ od hlavy až pod zem. Jako rychlý přísun můžete využít její plody, které nepálí a jsou sladké. Kopřiva obsahuje řadu vitamínů, třísloviny, kyselinu šťavelovou a mravenčí (stojí za pálivostí), ale také flavonoidy, minerální látky, chlorofyl a karotenoidy. Působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a též má antirevmatické účinky. Podporuje činnost slinivky, používá se při zatížení jater, žlučníku či ledvin. Je součástí jarní detoxikační kúry. Ve formě přelivu podporuje také růst a zdraví vlasů a pokožky.

Čtěte také:

Začíná se probouzet sedmikráska. Jak může prospívat našemu zdraví?

Jarní bylinky: Pampeliška

Pampeliška je úžasná od květu, přes listy a stvoly, až po kořen. Od března můžeme sbírat listy, případně kořeny. V dubnu se lze zaměřit i na květy. Velmi chutný je například pampeliškový med právě z květů. Vnitřně se nejčastěji používá na jarní únavu, přepracovanost, zatížená játra, vyrážky, svědění kůže, při zácpě nebo pakostnici. Podporuje močení, ale také pocení. Je součástí jarní detoxikace (lidově „čistí krev“).

Jarní bylinky na dosah

Jarní bylinky: Sedmikráska

Krásná drobná bělostná kytička s růžovými konci má však řadu blahodárných účinků na zdraví – pomáhá při kašli, nachlazení, zahlenění, nechutenství, poruchách trávení. Za její silou stojí třísloviny, hořčiny, saponiny a také vitamin C. Lze používat ve formě odvarů, ale také můžete přidat pár kvítků na chleba s máslem nebo do salátů. Obklady ze sedmikrásky ulevují problematické pleti.

Jarní bylinky: Medvědí česnek

Znovuobjevená bylinka, která trpí nálety lidských dravců. Sbírejte medvědí česnek vždy s úctou k přírodě, jinak další rok jednoduše nevyroste! Obsahuje řadu vitaminů, silic, minerálů a také allicin (typická chuť česneku). Je skvělou prevencí chřipek, nachlazení, zánětů horních cest dýchacích. Působí jako jemné antibiotikum, má antibakteriální účinky. Používá se i u oparů. Nejčastěji se používá ve formě pesta – přimícháte do těstovin, na brambory nebo jako příloha k masu. Skvělé též jako smoothie.

Jarní byliny: Popenec břečťanovitý

Drobná květinka s fialkovými kvítky je tradiční jarní bylinou, která vyráží už v březnu. Tradiční bylinkářství ji používá pro její dezinfekční a močopudné účinky zejména jako podporu trávení a při nadýmání. Své místo má ale i jako bojovník proti zánětům horních cest dýchacích.

Jarní bylinky: Olše lepkavá

Jede ze stromů, které by nás v tomto období měli zajímat je také olše lepkavá, ze které se tradičně používají listy, někdy také kúra. Obsahuje zejména třísloviny, atrachinony, flavonoidy a fenoly. Sušené listy ve formě odvarů se používaly při nachlazeních, horečkách a průjmech. Tinktura pak jako pomocník při boji se stafylokoky či E-coli. Čerstvé rozmačkané listy ve formě obkladů přinášejí úlevu na rozpraskané paty, popraskané bradavky kojících matek, ulevují při bolestech nohou. Odvary z pupenů slouží jako součást prevence osteoporózy.

Jarní bylinky: Čerstvý hrášek

Zábava pro děti, ale také skvělá vitaminová bomba je naklíčený hrášek. Čerstvý hrášek obsahuje vitamin C, B, kyselinu listovou a též hodně hořčíku, draslíku a třeba železa, fosforu či molybdenu. Přispívá ke zlepšení stavu ledvin, zvedá náladu, působí proti depresi, podporuje dobrý stav svalů, kostí a nervů.

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!