Připravte se na první jarní bylinky. Jaké sbírat, jaké vypěstovat doma?
Na světlo jara se derou první rostlinky, které hlásí, že i letos to navzdory všemu, co se venku děje spěje k probuzení. Spolu s prvními rostlinkami nám příroda nabízí také řadu pokladů, které můžeme využít nejen v kuchyni, ale zejména jako skvělé pomocníky v péči o své zdraví. Řada bylin navíc působí detoxikačně. Odlehčuje našemu organismu od zimních nánosů a podporuje činnost jater. Jaké jarní bylinky můžete sbírat s prvními teplými dny?
Jarní bylinky: Řeřicha setá
Typickou jarní bylinkou, která i skvěle chutná (například na čerstvém tmavém chlebě s opravdovým máslem) je řeřicha setá, kterou jednoduše vypěstujete doma. Je typickou jarní detoxikační bylinou. Obsahuje hodně vitaminu C, ale také vitaminy skupiny B, dále minerální látky jako vápník, železo či hořčík. Je používaná při problémech s močovými cestami, při suchém kašli, nevolnosti po jídle, únavě a nedostatku energie. Příjemná zpráva pro muže: působí jako afrodiziakum a prý zvyšuje potenci.
Jarní bylinky: Kopřiva dvoudomá
Řada zahrádkářů na ni kouká s nelibostí, ale zkušení vědí. Kopřiva je „léčivá“ od hlavy až pod zem. Jako rychlý přísun můžete využít její plody, které nepálí a jsou sladké. Kopřiva obsahuje řadu vitamínů, třísloviny, kyselinu šťavelovou a mravenčí (stojí za pálivostí), ale také flavonoidy, minerální látky, chlorofyl a karotenoidy. Působí protizánětlivě, urychluje hojení ran a též má antirevmatické účinky. Podporuje činnost slinivky, používá se při zatížení jater, žlučníku či ledvin. Je součástí jarní detoxikační kúry. Ve formě přelivu podporuje také růst a zdraví vlasů a pokožky.
Jarní bylinky: Pampeliška
Pampeliška je úžasná od květu, přes listy a stvoly, až po kořen. Od března můžeme sbírat listy, případně kořeny. V dubnu se lze zaměřit i na květy. Velmi chutný je například pampeliškový med právě z květů. Vnitřně se nejčastěji používá na jarní únavu, přepracovanost, zatížená játra, vyrážky, svědění kůže, při zácpě nebo pakostnici. Podporuje močení, ale také pocení. Je součástí jarní detoxikace (lidově „čistí krev“).
Jarní bylinky: Sedmikráska
Krásná drobná bělostná kytička s růžovými konci má však řadu blahodárných účinků na zdraví – pomáhá při kašli, nachlazení, zahlenění, nechutenství, poruchách trávení. Za její silou stojí třísloviny, hořčiny, saponiny a také vitamin C. Lze používat ve formě odvarů, ale také můžete přidat pár kvítků na chleba s máslem nebo do salátů. Obklady ze sedmikrásky ulevují problematické pleti.
Jarní bylinky: Medvědí česnek
Znovuobjevená bylinka, která trpí nálety lidských dravců. Sbírejte medvědí česnek vždy s úctou k přírodě, jinak další rok jednoduše nevyroste! Obsahuje řadu vitaminů, silic, minerálů a také allicin (typická chuť česneku). Je skvělou prevencí chřipek, nachlazení, zánětů horních cest dýchacích. Působí jako jemné antibiotikum, má antibakteriální účinky. Používá se i u oparů. Nejčastěji se používá ve formě pesta – přimícháte do těstovin, na brambory nebo jako příloha k masu. Skvělé též jako smoothie.
Jarní byliny: Popenec břečťanovitý
Drobná květinka s fialkovými kvítky je tradiční jarní bylinou, která vyráží už v březnu. Tradiční bylinkářství ji používá pro její dezinfekční a močopudné účinky zejména jako podporu trávení a při nadýmání. Své místo má ale i jako bojovník proti zánětům horních cest dýchacích.
Jarní bylinky: Olše lepkavá
Jede ze stromů, které by nás v tomto období měli zajímat je také olše lepkavá, ze které se tradičně používají listy, někdy také kúra. Obsahuje zejména třísloviny, atrachinony, flavonoidy a fenoly. Sušené listy ve formě odvarů se používaly při nachlazeních, horečkách a průjmech. Tinktura pak jako pomocník při boji se stafylokoky či E-coli. Čerstvé rozmačkané listy ve formě obkladů přinášejí úlevu na rozpraskané paty, popraskané bradavky kojících matek, ulevují při bolestech nohou. Odvary z pupenů slouží jako součást prevence osteoporózy.
Jarní bylinky: Čerstvý hrášek
Zábava pro děti, ale také skvělá vitaminová bomba je naklíčený hrášek. Čerstvý hrášek obsahuje vitamin C, B, kyselinu listovou a též hodně hořčíku, draslíku a třeba železa, fosforu či molybdenu. Přispívá ke zlepšení stavu ledvin, zvedá náladu, působí proti depresi, podporuje dobrý stav svalů, kostí a nervů.
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku