Jarní bylinky je možné sbírat už nyní

Jaro už je na dosah. Brzy můžeme vyrazit sbírat první jarní bylinky

Jarní bylinky se už pomalu, ale jistě, klubou na svět. A některé z nich už můžeme tedy dokonce začít sbírat. První divoké jarní bylinky se hodí nejen na přípravu očistných léčivých čajů, ale zároveň jsou skvěle využitelné i při přípravě zdravých jídel.

Jarní bylinky jsou plně nabité cenným látkami a tudíž jsou extrémně prospěšné pro naše zdraví. Byl by hřích si jimi nezpestřit jídelníček. A kde ideálně bychom měli jarní bylinky sbírat? Skvělým zdrojem jsou jedlé trávníky na zahradách nebo květnaté louky, které nejsou ošetřovány žádnými hnojivy. Rozhodně se při jejich sběru držte i dál od velkých měst a průmyslových oblastí.

Vhodné stanoviště pro jarní bylinky

Aby byly bylinky opravdu zdravé a pro lidský organismus neškodlivé, je třeba je sbírat na těch správných stanovištích, optimálně na vlastní zahradě, kterou udržujeme bez použití syntetických hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Jedině na vlastní zahradě máme perfektní přehled o tom, zda jsou rostliny ohroženy některými cizorodými látkami. Pokud se vydáte na jarní bylinky do volné přírody, vyhněte se starým skládkám, okolí komunikací a jiným lokalitám, kde hrozí jakékoli znečištění. Rostliny totiž ve svých orgánech poměrně snadno kumulují rezidua, která jsou pro nás nejen nevhodná, ale i škodlivá.

Čtěte také:

Omezuje vás jarní únava? Překonejte ji optimismem!

Jak bojovat s jarní únavou? Pomoci mohou Bachovy květové esence

Pranostiky na březen. Kdy přijde opravdové jaro?

Jarní bylinky na talíři

Někteří milovníci zdravé stravy poměrně rychle svérázné chuti „plevelů“, jak se také planým bylinkám nahrazujícím některé druhy zeleniny říká, propadnou. Jiní si ovšem musí zvyknout a někteří si po jediné zkušenosti raději najdou jiný způsob stravování. Chuť těchto rostlin je zvláště na jaře poměrně silná a specifická a ne každému se zrovna musí zalíbit. Pokud vás přeci jenom na začátku hned neosloví, ale budete chtít, aby si vaše chuťové buňky přivykly, zkuste jednoduchý kompromis: Ke klasické plodové zelenině si přidávejte postupně různé druhy bylinek. Chybu určitě neuděláte mladými lístky pampelišky, listy bršlice kozí nohy nebo v jarních měsících skliďte na květinových záhonech květy prvosenek, které jsou vhodným doplňkem salátů i moučníků. Postupem času chuti přivyknete a již nebude nutné byliny kombinovat s tradiční zeleninou

Jarní bylinky v kuchyni

Jarní bylinky lze použít na přípravu zeleninových salátů, které buď vytvoříte pouze z divokých rostlin, nebo je přidáte ke klasické salátové zelenině. Listy bršlice, pampelišek, kokošky a kozlíčku snadno nahradíme zahradní salát. Kopřiva a merlík jsou dlouhodobě používány coby náhrada klasického zahradního špenátu. Jsou vhodné nejen jako příloha, ale jejich chuť oceníte i v krémových polévkách.

Které jarní bylinky máte na talíři nejraději?

Z česnáčku lékařského a česneku medvědího si vyrobíte zdravé jarní pomazánky s žervé a bílým jogurtem. Tyto bylinky v kuchyni nahrazují kuchyňský česnek. Pokud si potrpíte na přípravu sladkých zákusků, dozdobte je jedlými květy. K tomuto účelu se zvláště hodí sedmikráska, violka, hluchavka, pampeliška nebo rozrazil

Jarní bylinky jsou nejlepší

Některé byliny lze sbírat během celé sezóny, tedy od jara do podzimu, jako je tomu v případě sedmikrásky chudobky, ale většina rostlin chutná nejlépe na jaře, tedy v době rašení. Listy pampelišky nebo bršlice jsou opravdu nejchutnější ve chvíli, kdy se čerstvě rozvinou. U bršlice je dobrým poznávacím znamením lesk listů. Jakmile listy zmatní, nejsou již tak chutné. Česnáček je zase nejchutnější ve chvíli, kdy nasazuje poupata nebo na začátku květu. Později už rostlina není tak šťavnatá a mění se i její chuť. Česnek medvědí své listy rozvine jen na krátkou dobu, protože se jedná o typicky jarní cibulovinu. Listy sbírejte od dubna do května, později začnou opět zatahovat. Od března do května tedy nastává ten nejlepší čas na sběr většiny bylinek, jež zpestří váš jídelníček.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 03. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...