Pranostiky na březen. Kdy přijde opravdové jaro?
Březen, za kamna vlezem. Jaké známe pranostiky na březen a jaké nám přinesou počasí? Kdy začíná jaro? Naši předkové na březnové pranostiky hodně dali. Podle nich se dozvěděli, jak dlouho ještě bude trvat zima a jestli budou mít úrodný rok. I my se dnes můžeme zaměřit na naši vlastní zahrádku a náladu probouzející se přírody. A což teprve farmáři a zahrádkáři…
Pranostiky na březen podle našich předků
Pořekadlo “Březen - za kamna vlezem, duben – ještě tam budem.” zná snad každé malé dítě. Ale samozřejmě existují i jiné pranostiky na březen. Podle známých pranostik našich prababiček prý bude úrodný rok, pokud je v březnu vítr a v dubnu déšť. Říkalo se, že: “ V březnu, v dubnu vítr věje, hojná úroda se směje.” Z dalších pranostik jsou oblíbené například tyto:
“Dlouho-li březen sněhů hovívá, na obilí úrodný rok bývá.”
“Jehňata-li v březnu na pastvinách skotačí, v dubnu opět do chlévů se potlačí.”
“V zelené-li roucho březen se obleče, neúrodu za sebou přivleče.”
“Hřmí-li v březnu, mrzne v dubnu.”
“Měsíce března kolikrát mlha bude, tolik dešťů v roce přijde.”
Podle všeho to tedy vypadá, že pokud bude ještě v březnu zima, sníh a vítr, pak už bude hezky a bude dobrá úroda, ale když je v březnu jaro a všechno se zelená, obvykle to pro zahradníky nebývá žádná výhra. Těžko soudit, zda tyto pranostiky na březen mohou platit ještě v dnešní době, kdy se úplně zbláznilo počasí a kdy čelíme mnoha změnám a důsledkům činů lidské společnosti. Ale možná, že když si pranostiky na březen opět připomeneme, oživí se jejich význam. Každého zajímá, jaké bude počasí a pro farmáře, pěstitele a zahrádkáře je nesmírně důležité vědět, co mohou očekávat.
Jarní pranostiky na březen
K přísloví “Panská láska, ženská chuť a březnové počasí nejsou stálé.” jistě není co dodat. Podle další pranostiky na březen platí, že když 10. března mrzne, mělo by mrznout ještě čtyřicetkrát. 10. března je totiž den Čtyřiceti mučedníků a pranostika zní: “Mrzne-li na Čtyřicet mučedníků, přijde ještě čtyřicet mrazíků.”
Významným březnovým dnem ale bývá svátek svatého Josefa, který se slaví 19. března. Tehdy už zahradníci obvykle zasévají první semínka do země. Pranostiky na březen, které se přímo váží ke svátku svatého Josefa jsou tyto:
“Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.”
“Mráz po svatém Josefu, neuškodí květu.”
“Na svatého Josefa den když je jasný, hospodáře čeká rok krásný.”
Pranostiky na březen: Kdy přijde první jarní den?
Každopádně na jarní rovnodennost se můžeme těšit 20. března 2020. Tehdy nastává první jarní den. Tento den si můžete oslavit tak, jak chcete, ať už bude počasí jakékoliv.
V souvislosti s jarní rovnodenností také dochází k posunu času. Hodina se posouvá až 29. března, a to ze 2. na 3. hodinu v noci. Tehdy začíná platit letní čas v roce 2020.
Diskuse k článku