Zahrada v březnu pomalu procitá ze zimního spánku. Poradíme, jak ji připravit na novou sezónu co nejlépe!

Zahrada v březnu pomalu procitá ze zimního spánku. Poradíme, jak ji připravit na novou sezónu co nejlépe!

V březnu už zima ztrácí svou sílu a vládu postupně odevzdává jaru. Sluneční paprsky jsou den ode dne hřejivější a příroda se začíná pomalu probouzet. Zahrada v březnu láká k příjemnému jarnímu zahradničení. Stromům a keřům se nalévají pupeny, z hnědých záhonů začínají pomalinku vykukovat první jarní rostlinky. Nenechte se však unést přicházejícím jarem předčasně. Není vyloučeno, že ještě přijdou noční mrazíky, které by mohly předčasně vysazeným rostlinám ublížit. Na druhou stranu už ale můžete pomaličku začínat s výsadbou a dalším zahradničením.

Čtěte také:

Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

Zahrada v březnu potřebuje uklidit

Zahrada v březnu v prvé řadě potřebuje dokončit všechny udržovací práce, kterým jsme se na zahradě věnovali v zimních měsících. Odtávající sníh nám ukazuje, co je potřeba po zimě ještě uklidit, aby byla zahrada na jaro plně připravená.

V březnu musíme udělat:

  • zlikvidovat zbytky staré suché natě u trvalek
  • shrabat listí
  • vyhrabat mech a zbytky rostlinek z minulého roku

Vše můžeme zkompostovat.

  • Stejně tak máme ještě poslední dny na přípravu záhonků na novou sezónu.
  • Můžeme z nich konečně odstranit chvojí či jinou ochranu, kterou jsme používali proti chladu v zimě.
  • Půdu bude potřeba po zimě zkypřit a dodat jí živiny pohnojením například kompostem. Přečtěte si, jak správně hnojit.
  • Kromě toho je potřeba záhonky ošetřit proti plevelům, případné rostlinky plevelu zlikvidovat a připravit tak co nejlepší podmínky pro nadcházející pěstování. Přečtěte si, jak na mšice

V březnu prořezejte ovocné stromy

Po zimě je nutné dále zkontrolovat ovocné stromy, prořezat je a vytvarovat jejich korunu, případně je můžete v tomto měsíci roubovat. V druhé polovině března se pusťte například do prořezávání jabloní a hrušní, a pokud jste tak ještě neučinili, odstraňte i staré, poškozené či namrzlé větve maliníku, ostružiníku, rybízu či angreštu. Naopak prořezávání švestek, meruněk a broskvoní si nechte na později, až začnou pomalu rašit. 

Aby stromy měly dostatek síly po celou sezónu, věnujte péči také půdě, ze které vyrůstají. Živiny jí dodá kompost nebo hnůj, který lehce zapravíte do zkypřené půdy pod stromem. 

zahrada v březnu1

Zahrada v březnu – čas na výsadbu dřevin

Březen je ideálním měsícem pro výsadbu okrasných stromů a dřevin. Stejně tak se zahrada v březnu těší na nové ovocné stromy a keře. Na jaře můžete vysazovat všechny ovocné stromy, mnohem lepší než podzimní termín je březen třeba pro meruňky a broskvoně. S koncem zimy také můžete konečně rozvázat okrasné jehličnany, které jste tak v zimě chránili před poškozením sněhem.

Pokud jste to ještě neudělali, začněte v březnu se zakládáním živého plotu. Nařežte si loňské výhony na řízky, namočte je na 24 hodin do vody a poté je zapíchejte do země a zalévejte.

Záhonky už se těší na zeleninu

Zahrada v březnu se také pomalu připravuje na výsadbu zeleniny. Nejdříve začneme s předpěstováním doma. Pokud jste ještě nezaseli semena paprik a brokolice pro předpěstování sazenic, udělejte to hned zkraje března. Během první poloviny měsíce také začněte s pěstováním rajčat.

Dejte je do misky či květináče za okno, jakmile vzejdou rostlinky s pár lístky, můžete je přepichovat. Do skleníku můžete vysévat ředkvičky nebo sázet předpěstovaný špenát a mangold.

Na výsevy na venkovní záhony přijde čas ve druhé polovině března. Ze záhonků sundejte chvojí a ochranné fólie proti mrazu. Poté můžeme zasít mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrách nebo kopr, ale také pro cibuli a česnek. Výsadby ještě musíme chránit před nočními mrazy, a to zakrytím netkanou textilií. 

Přečtěte si, jak na předpěstování zeleniny doma.

sazenice v březnu

Zahrada v březnu – zasaďte a přesazujte okrasné rostliny

První jarní druhy cibulnatých a hlíznatých rostlin se začnou na zahradě objevovat právě v březnu. Těšit se můžete na sněženky, bledule, prvosenky, krokusy či kosatce. Stejně tak začnou parádu dělat i některé okrasné dřeviny. V březnu můžete rovněž začít s výsadbou nových okrasných rostlin.

Nejprve si začněte předpěstovávat sazeničky těch letniček, které mají delší vegetační dobu. Jde například o afrikány, astry nebo hvozdíky. Jejich semena vysévejte na okenní parapet.

Koncem března, pokud je vhodné počasí, můžete začít sazeničky přepichovat a na záhonky vysazovat také okrasné trvalky nebo třeba bylinky. Trvalky, které máte na zahradě z dřívějška, zavčas odkryjte a důkladně prohlédněte, odstraňte všechny odumřelé a poškozené části rostlin.

Stejně tak můžete přesazovat už zasazené květiny, případně je rozmnožovat dělením trsů. Opatrně je vyryjte tak, abyste jim nepoškodili kořeny. Oddělujte jednotlivé středy s pár výhonky, kořeny trošku zkraťte, namočte ideálně do dešťové vody a ihned zase zasaďte. 

Trávník potřebuje po zimě zvýšenou péči

Jakmile roztaje sníh a přestane mrznout, věnujte pozornost také trávníku. Je potřeba zbavit jej mechu, k tomu pomůže odvápnění, které zároveň dodá trávníku potřebné minerály. Opatrně také vyhrabte odumřelá stébla trávy a případně osejte poškozená místa novým travním semenem. Trávník rovněž uvítá důkladné provzdušnění. Použijte k tomu buď verikutační hrábě nebo vidlice, které budete do trávníku zapichovat a mírně s nimi kývat. Zejména v teplejších místech dbejte na to, aby trávník nezasychal.

zahrada v březnu3

Zahrada v březnu potřebuje zbavit i prvních škůdců

S příchodem jara se na zahradě probouzí bohužel také škůdci. Zahrada v březnu tedy potřebuje zvýšenou péči a ochranu, aby škůdci nenapadli teprve rašící a vyrůstající rostlinky. Důležitá je prevence. Zárodky houbových chorob a škůdců se s oblibou schovávají ve starých listech, choroboplodné zárodky mohou přenášet také poškozené a už nemocné listy. Je dobré je tedy odstranit a zlikvidovat, aby nemohly probouzejícím se rostlinám ublížit.

Důkladně prohlédněte keře a stromy, jestli se na jejich výhonech neobjevují nějaké choroby či škůdci. Napadené větvičky je třeba odřezat a spálit, případně můžete odstranit starou borku stromů, pod kterou se škůdci skrývají. Seškrábejte ji na plachtu a poté spalte. 

Preventivně si proti škůdcům a chorobám můžete pomoci speciálními postřiky proti mšicím, obalečům a dalším. 

Připravte svou zahradu na úrodnou sezónu

Co ještě bude vaše zahrada v březnu potřebovat?

  • Vyčistit si po zimě zaslouží také zahradní jezírko – vytahejte z něj všechno napadané listí i zbytky rostlin.
  • Můžete se také pustit do odstranění suchých listů kapradin nebo do sestříhání okrasných trav.
  • Pokud byla suchá zima, vydatně zahradu zalévejte.
  • Zejména pořádně zavlažte všechny stálezelené dřeviny.
  • Přichystejte si také nádoby, do kterých budete po celý rok chytat dešťovou vodu k zalévání.
  • Nepřenosné nádrže vyčistěte, přenosné umístěte pod okapy a všude tam, kde dešťovku sbíráte. 

Zahrada v březnu konečně pomalu ožívá a práce na ní bude v teplejších dnech po dlouhé zimě opravdovou radostí. A myslete při tom i na to, že právě tento měsíc je rozhodující pro celou budoucí sezónu a úrodu, kterou na zahradě budete mít.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...