Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

Co potřebuje zahrada v únoru? Vyčistit, ozdravit a připravit na jaro

I když je únor měsícem, kdy to na jaro většinou ještě nevypadá a zima vládne pevnou rukou, zahradní sezóna už naplno začíná. Ačkoliv se to nezdá, jaro bude co nevidět, začne probouzet zahradu ze zimního spánku. Zahrada v únoru se potřebuje důkladně na tento start do nového roku připravit, není tedy čas na zahálku. Únor se hodí na první výsevy pro předpěstování okrasných i užitkových rostlin, na prořezávky a další úpravy zahrady předtím, než se sezóna rozběhne v plném proudu.

Čtěte také:

Zahrada v únoru

Zahrada v únoru – příprava na novou sezónu

V únoru je třeba se intenzivně připravovat na novou sezónu na zahradě. Venku to na jaro sice ještě nevypadá, je ale třeba přemýšlet o tom, co na který záhonek vysadit, jak zahradu po zimě oživit a dopřát jí co nejlepší péči, aby byla po celý rok zdravá a krásná.

Začněte s výsevy za okno

Samozřejmě ještě nic nevyséváme na záhonky, ale můžeme semínka vysévat doma a předpěstovat si tak sazenice rostlin, které na konci března nebo v dubnu přesadíme. Připravte si takto třeba sazeničky brokolice, lilku, celeru, paprik, ale i rajčat nebo třeba cibule. Z okrasných rostlin začněte s předpěstováním druhů, které mají dlouhou dobu vývoje – jsou to například petúnie nebo hledíky.

  • Semínka rostlin vysejte do misek a nechte doma v teple na okenním parapetu, případně v zimní zahradě.
  • K výsevům je vhodné použít speciální substrát pro výsevy, který je ideální pro klíčení.
  • Semínka pouze jemně přitlačte na povrch a nezasypávejte je substrátem.
  • Misku přikryjte fólií, abyste zajistili vhodné klima a zabránili rychlému vysychání substrátu.
  • Semínka pak rovnoměrně zvlhčujte a roste vodou pomocí rozprašovače, abyste je neponičili příliš silným proudem vody.

V únoru je třeba připravit záhony

Stejně jako si připravujete sazenice, myslete také na přípravu okrasných a užitkových záhonů na výsadbu. Pokud jste záhonky nezryli na podzim, v únoru je nejvyšší čas to udělat. Půdu pořádně prokypřete a rozbijte větší hroudy zeminy. Díky přerytí dostanete na povrch semena plevelů, která byla doteď ukrytá v hlíně – díky tomu vymrznou a vy se jich zbavíte. Zahrada v únoru také ocení, když ze záhonků vyberete kořínky a zbytky rostlin.

Zahrada v únoru vyžaduje důslednou ochranu před škůdci

Škůdci a choroby jsou velkým nepřítelem všech zahrad. Na to, jak té své pomoci a dopřát jí zdravý start do nové sezóny, byste měli myslet právě v únoru, kdy už nemrzne tolik jako v lednu, zároveň ještě nezačalo jaro a zahrada zatím poklidně spí – včetně choroboplodných zárodků.

Záhonky, na kterých hodláte pěstovat košťálovou zeleninu, můžete posypat páleným vápnem, které je vhodnou prevencí před kořenovými nádory zeleniny. Proti škůdcům byste měli v únoru chránit také stromy – pokud nemrzne, můžete jejich kmeny, na kterých se zpravidla nachází larvy škůdců, opláchnout postřikem.

Chraňte zahradu před mrazem a dopřejte jí výživu

I když druhý měsíc roku nebývá tak mrazivý jako ten první, zejména na jeho začátku ještě mohou zahradu tuhé mrazy pořádně potrápit. Nezapomínejte proto na to, že zahrada v únoru potřebuje před mrazem chránit. Záhony mějte překryté černou fólií či ochrannými poklopy, aby se půda prohřála. Pokud máte na záhoncích s dvouletkami chvojí, při oblevě je občas odkrývejte. Na konci února už je možné při mírném počasí chvojí oddělat natrvalo a trvalky přihnojit.

  • Hnojit byste měli samozřejmě i další záhonky.
  • Hnojivo vybírejte podle toho, co se na záhonku chystáte pěstovat.
  • Pro hnojení záhonků pro zeleninu můžete využívat vlastní kompost.
  • I ten bude vaši péči v únoru potřebovat.
  • Prospěje mu přeházení a převrstvení.

zahrada v únoru2

Zahrada v únoru potřebuje také pořádnou očistu

Kromě přípravy a hnojení záhonků potřebuje v únoru kompletní očistu celá zahrada. Vezměte si do parády okrasné dřeviny a prořežte je, abyste upravili tvar korun a dřeviny omladili. Prořezat můžete také některé ovocné stromy a keře (kromě peckovin), což zajistí mimo jiné i jejich lepší úrodu. Například u rybízu či maliníku platí, že mladé výhonky jsou mnohem plodnější než staré, kterých je potřeba se zbavovat. Okrasným rostlinám a keřům, například růžím, zase prořezem zajistíte bohatý květ.

A jak při prořezu poznat starší větve? Jednoduše – mají tmavší borku než mladé výhonky. Odstranit byste měli také všechny přerostlé větve, poškozené nebo ty, které jsou napadené chorobou. Větve prořezávejte ostrými nůžkami nebo pilkou, a to tehdy, když nepanují silné mrazy. Rány zatírejte štěpařským voskem nebo latexovou barvou. Všechny ořezané větve spalte, abyste zničili škůdce a zárodky nejrůznějších chorob.

Příprava na novou sezónu – roubování stromů

Konec února je ideálním časem pro roubování některých ovocných stromů – začít můžete s meruňkami, třešněmi a višněmi. Avšak pouze pokud nemrzne. U dalších stromů, jako jsou jabloně nebo hrušně, nastává pravý čas na odebírání roubů. Stejně tak můžete odebírat rouby z rybízu. Během února také kontrolujte uskladněné cibuloviny a hlízy, abyste včas odhalili případné zahnívání nebo nedostatek vlhkosti.

V únoru shrabte listí, starou trávu i mech

  • Prořezání stromů a keřů není jedinou očistou, kterou zahrada v únoru vyžaduje. Potřeba bude také shrabat zbytky listí pod ovocnými stromy. Zabráníte tím šíření choroboplodných zárodků, které se v listí ukrývají a na jaře by se mohly snadno přesunout na strom.
  • Ke konci února byste také měli vyhrabat starou odumřelou trávu a mech z trávníku, dopřát mu můžete také výživu poprášením jemným kompostem. Provádějte to ale jen v případě, že nebude mrznout. V mrazu jsou totiž listy trávy zkřehlé, mohli byste je polámat a poničit si tak celý trávník.
  • Kromě všech těchto prací potřebuje zahrada v únoru také pravidelnou péči v podobě zalévání stálezelených dřevin, avšak jenom když nemrzne. Můžete se věnovat nejrůznějším opravám, zejména je nejvyšší čas na opravu treláží pro popínavé rostliny – dokud ještě nerostou. Je toho zkrátka dost, co zahrada v únoru potřebujte. A pamatujte na to, že jak si zahradu v únoru připravíte, tak se vám bude po celou sezónu na ní dařit.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...