Zahrada v únoru

Zahrada v únoru

Využijte sníh

Pokud je na zahradě sníh, využijeme jej jako budoucí zásobárnu vody pro stromy tím, že sníh přihrneme ke kmenům. Vodu potřebují také stálezelené dřeviny, nezapomínejte na jejich zálivku ve dnech, kdy nemrzne. Podle lunárního kalendářejsou pro to nejvhodnější dny, když Měsíc prochází znamením Raka nebo Ryb. V tyto dny zalévejte i pokojové rostliny.

Čtěte také:

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Dva komposty ušetří práci

Můžete založit nový kompost. Pokud máte velkou zahradu, je vhodné mít komposty alespoň dva, na každé straně zahrady jeden, abyste nemuseli chodit s rostlinnými zbytky přes celou zahradu, ušetříte si tím čas i námahu. Kompost z loňského roku by se měl nyní převrstvit.

 

Vyneste muškáty na světlo

Nyní je vhodný čas na předjarní péči o zazimované muškáty a pelargonie. Vyneste je do teplejší místnosti na světlo a odstraňte jim suché a nahnilé části, zalijte je. Toto udělejte i s durmanem, ten ještě zařízněte. Oleandr můžete zmladit hlubším řezem. Prohlédněte a ošetřete i ostatní zazimované rostliny, části napadené plísní okamžitě odstraňte. Když Měsíc prochází „vzdušnými dny“, je dobré vyvětrat v místnostech se zazimovanými rostlinami – pokud nemrzne. Můžete začít s přesazováním pokojových rostlin.

Nezapomínejte na zvířátka

ptaci-v-zimeDo ptačích budek dosypte krmivo, případně ještě vyvěste nové krmítka. Stačí půlka kokosového ořechu se třemi provrtanými otvory na provázek pro zavěšení. Je dobré nalákat ptactvo na vaši zahradu, vaši péči vám oplatí tím, že budou v sezóně vyzobávat škůdce. Ochraňte budky před kočkami. Zkontrolujte zahradní jezírko, jestli je v něm větrací otvor pro ryby. Pokud zamrzl, udělejte nový.

Vysévejte zeleninu a letničky

Nyní již můžete vysévat do kelímků na parapet a pod sklo zeleninu a letničky, které pomalu vzcházejí. Jsou to petunie, begonie, pelargónie, dračík, hvozdík, šalvěj, verbena, nestařec. Dále vysazujte hledík, slaměnky, čínské karafiáty, slaměnky, afrikány, astry, macešky, sedmikrásky, prvosenky a jarní cibuloviny. Truhlíky přikryjte průsvitným papírem, aby v nich nevysychala půda. Do nepromrzlé půdu můžete vysadit tulipány. Ze zeleniny vysejte pod sklo papriku, lilek, celer, kerblík, květák, kapustu, brokolici, kedluben, pór cibuli, rajčata, mochyni, a různé druhy salátů k rychlení. Můžete vysít také semena trvalek.Vysejte semena muškátů a lichořeřišnice, pod sklo majoránku a jiné bylinky. Do studeného pařeniště vysejte ředkvičky, ředkev a mrkev k rychlení. Nechte předklíčit rané brambory při teplotě 12 – 14 st.C. Trvá 30-40 dní, než brambory naraší. Do teplého pařeniště vysejte kedlubny, pór a celer. Při vhodném počasí a spíše v jižních oblastech vysejte koncem měsíce přímo na záhon mrkev a petržel, cibuli, ředkvičky, řeřichu, špenát. Trvalky zasazené na podzim, které mráz vytáhl z půdy, přišlápněte, aby kořeny nezůstaly na vzduchu, totéž udělejte s česnekem. Sestřihněte loňské zbytky okrasných travin. Pokud chcete mít v kuchyni čerstvý zdroj vitamínů, vysejte na tácek s mokrou vatou řeřichu. Hodí se na chleba, do pomazánek i polévek a vyraší vám za pár dnů.

Péče o stromy a keře

Prohlédněte všechny ovocné stromy a odstraňte z nich mumifikované plody, které jsou semeništěm nemocí a škůdců. Nedávejte je z toho důvodu ani na kompost, je lepší je zničit. Při pěkném počasí můžete začít s roubováním peckovin. Je čas na řízkování listnatých keřů (břečťan, cesmína, ptačí zob) a balkonových květin, které přezimují na světle. Ochraňte stromy před ostrým zimním sluncem, aby se jejich kůra nepřehřívala a nezačala praskat. Natřete je vápnem nebo stačí z jižní strany opřít o kmeny prkno. Proveďte řez angreštu a rybízu, živých plotů a koncem měsíce také základní řez jabloní a hrušní. Mladým stromkům prořezávejte a prosvětlujte korunu tak, že odstraníte konkurenčí a křížící se větve. Řez udělejte vždy až za květním pupenem nebo plodným trnem. Nadměrně rostoucí odrůdy, které vytvořily druhé výhony, řežte až při rašení nebo i během tvorby květu. Zpomalí se tak jejich růst. Do připravených jam s kompostem vysázejte jabloně a hrušně. Koncem února proveďte řez vinné révy a bobulovin. K trvalkám přihrňte kompost. Vysazujte rybíz a ostatní ovocné dřeviny.

Příprava půdy

Pokud nemrzne, můžete již začít rýt záhony pro ranou výsadbu. Po zrytí je přikryjte na několik týdnů mulčem nebo černou folií, aby se půda prohřála. Mulč dodá půdě svým rozkladem potřebné živiny. Do pařeniště nastelte listí či koňský hnůj. Můžete založit nové teplé pařeniště.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 28. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 29. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.