Zahrada v únoru

Zahrada v únoru

Využijte sníh

Pokud je na zahradě sníh, využijeme jej jako budoucí zásobárnu vody pro stromy tím, že sníh přihrneme ke kmenům. Vodu potřebují také stálezelené dřeviny, nezapomínejte na jejich zálivku ve dnech, kdy nemrzne. Podle lunárního kalendářejsou pro to nejvhodnější dny, když Měsíc prochází znamením Raka nebo Ryb. V tyto dny zalévejte i pokojové rostliny.

Čtěte také:

Zahrada v lednu: Období klidu i příprav na novou sezónu

Dva komposty ušetří práci

Můžete založit nový kompost. Pokud máte velkou zahradu, je vhodné mít komposty alespoň dva, na každé straně zahrady jeden, abyste nemuseli chodit s rostlinnými zbytky přes celou zahradu, ušetříte si tím čas i námahu. Kompost z loňského roku by se měl nyní převrstvit.

 

Vyneste muškáty na světlo

Nyní je vhodný čas na předjarní péči o zazimované muškáty a pelargonie. Vyneste je do teplejší místnosti na světlo a odstraňte jim suché a nahnilé části, zalijte je. Toto udělejte i s durmanem, ten ještě zařízněte. Oleandr můžete zmladit hlubším řezem. Prohlédněte a ošetřete i ostatní zazimované rostliny, části napadené plísní okamžitě odstraňte. Když Měsíc prochází „vzdušnými dny“, je dobré vyvětrat v místnostech se zazimovanými rostlinami – pokud nemrzne. Můžete začít s přesazováním pokojových rostlin.

Nezapomínejte na zvířátka

ptaci-v-zimeDo ptačích budek dosypte krmivo, případně ještě vyvěste nové krmítka. Stačí půlka kokosového ořechu se třemi provrtanými otvory na provázek pro zavěšení. Je dobré nalákat ptactvo na vaši zahradu, vaši péči vám oplatí tím, že budou v sezóně vyzobávat škůdce. Ochraňte budky před kočkami. Zkontrolujte zahradní jezírko, jestli je v něm větrací otvor pro ryby. Pokud zamrzl, udělejte nový.

Vysévejte zeleninu a letničky

Nyní již můžete vysévat do kelímků na parapet a pod sklo zeleninu a letničky, které pomalu vzcházejí. Jsou to petunie, begonie, pelargónie, dračík, hvozdík, šalvěj, verbena, nestařec. Dále vysazujte hledík, slaměnky, čínské karafiáty, slaměnky, afrikány, astry, macešky, sedmikrásky, prvosenky a jarní cibuloviny. Truhlíky přikryjte průsvitným papírem, aby v nich nevysychala půda. Do nepromrzlé půdu můžete vysadit tulipány. Ze zeleniny vysejte pod sklo papriku, lilek, celer, kerblík, květák, kapustu, brokolici, kedluben, pór cibuli, rajčata, mochyni, a různé druhy salátů k rychlení. Můžete vysít také semena trvalek.Vysejte semena muškátů a lichořeřišnice, pod sklo majoránku a jiné bylinky. Do studeného pařeniště vysejte ředkvičky, ředkev a mrkev k rychlení. Nechte předklíčit rané brambory při teplotě 12 – 14 st.C. Trvá 30-40 dní, než brambory naraší. Do teplého pařeniště vysejte kedlubny, pór a celer. Při vhodném počasí a spíše v jižních oblastech vysejte koncem měsíce přímo na záhon mrkev a petržel, cibuli, ředkvičky, řeřichu, špenát. Trvalky zasazené na podzim, které mráz vytáhl z půdy, přišlápněte, aby kořeny nezůstaly na vzduchu, totéž udělejte s česnekem. Sestřihněte loňské zbytky okrasných travin. Pokud chcete mít v kuchyni čerstvý zdroj vitamínů, vysejte na tácek s mokrou vatou řeřichu. Hodí se na chleba, do pomazánek i polévek a vyraší vám za pár dnů.

Péče o stromy a keře

Prohlédněte všechny ovocné stromy a odstraňte z nich mumifikované plody, které jsou semeništěm nemocí a škůdců. Nedávejte je z toho důvodu ani na kompost, je lepší je zničit. Při pěkném počasí můžete začít s roubováním peckovin. Je čas na řízkování listnatých keřů (břečťan, cesmína, ptačí zob) a balkonových květin, které přezimují na světle. Ochraňte stromy před ostrým zimním sluncem, aby se jejich kůra nepřehřívala a nezačala praskat. Natřete je vápnem nebo stačí z jižní strany opřít o kmeny prkno. Proveďte řez angreštu a rybízu, živých plotů a koncem měsíce také základní řez jabloní a hrušní. Mladým stromkům prořezávejte a prosvětlujte korunu tak, že odstraníte konkurenčí a křížící se větve. Řez udělejte vždy až za květním pupenem nebo plodným trnem. Nadměrně rostoucí odrůdy, které vytvořily druhé výhony, řežte až při rašení nebo i během tvorby květu. Zpomalí se tak jejich růst. Do připravených jam s kompostem vysázejte jabloně a hrušně. Koncem února proveďte řez vinné révy a bobulovin. K trvalkám přihrňte kompost. Vysazujte rybíz a ostatní ovocné dřeviny.

Příprava půdy

Pokud nemrzne, můžete již začít rýt záhony pro ranou výsadbu. Po zrytí je přikryjte na několik týdnů mulčem nebo černou folií, aby se půda prohřála. Mulč dodá půdě svým rozkladem potřebné živiny. Do pařeniště nastelte listí či koňský hnůj. Můžete založit nové teplé pařeniště.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!