Samosběr jahod začíná. Proč jsou jahody označovány jako elixír zdraví?
Jahody jsou oblíbenou letní plodinou. A právě červen je měsícem, kdy se na mnoha místech po celé zemi pořádá samosběr jahod. Proč byste jej ani letos neměli promeškat? Jahody jsou hotovou přírodní lékárničkou. Obsahují spoustu cenných látek, naše tělo dokonale pročistí a dokonce nám mohou pomoci zhubnout.
Jahodník obecný je evropská plodina a je poměrně mladý. Jeho historie sahá do 18. století. Jde totiž o křížence dvou druhů lesních jahod ze Severní Ameriky a Chile. Jahody jsou doslova nabité cennými látkami. Vynikají především vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B9, draslíku a manganu. Rovněž jsou bohaté na antioxidanty. Díky svému složení pečují nejen o naše zdraví, ale i krásu.
Jahody a jejich nutriční hodnoty
Jahody v sobě ukrývají z 91 procent především vodu. Dále pak sacharidy a nepatrné množství bílkovin a tuku. A nechybí ani vláknina. Rozpustná i nerozpustná. Důležitá je zejména pro výživu přátelských bakterií ve střevech a rovněž pro zlepšení našeho trávení. Obsažená vláknina je navíc skvělá při hubnutí. Díky tomu, že mají jahody nízký glykemický index (GI 40), lze jahody považovat bezpečnou plodinou pro diabetiky. Neměly by totiž vést k velkým výkyvům v hladině cukru v krvi.
Jahody na zahrádce i balkoně aneb jak na pěstování jahod?
Sladké jahody: Vyzkoušejte je v 11 různých receptech
Nejlepší recepty na jahodové knedlíky, které si zamiluje každý
Jahody ale obsahují i spoustu vitamínů a minerálních látek. Především vynikají vysokým obsahem vitamínu C, který je nezbytný pro správně fungující imunitní systém a zdravou pokožku. Dále pak ukrývají vitamín B9, který je důležitý pro obnovu tkání a správnou funkci buněk. Rovněž je důležitý pro těhotné ženy a seniory. Z minerálů je důležité zmínit především draslík, který se podílí na mnoha základních tělesných funkcích, jako je například regulace krevního tlaku. V menším množstvím pak jahody ukrývají také železo, měď, hořčík, fosfor a vitamín B6, K a E. Jahody jsou rovněž nabité antioxidanty a prospěšnými rostlinnými sloučeninami, jako je například pelargonidin. Ten je zodpovědný za jasně červenou barvu jahod. Ukrývá se v nich i kyselina ellagová, ta by mohla mít, podle vědců, protirakovinné působení.
Samosběr jahod: Jahody pro zdraví
Jahody mohou mít pro lidské tělo mnohé nesporné zdravotní výhody. Uvádí se, že konzumace jahod bývá spojována se sníženým rizikem mnoha chronických onemocnění. Jahody mohou například zlepšovat zdraví kardiovaskulárního systému, jsou schopny pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a údajně mohou i předcházet některým druhům rakoviny.
Jahody pro zdravé srdce
Odborné studie zjistily přímý vztah mezi jahodami a zdravím srdce. A rovněž s nižším rizikem úmrtí souvisejících se srdcem. Jahody mohou vylepšovat také hladinu cholesterolu. Především upravují hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a snižují hladinu LDL (špatného) cholesterolu, snižují krevní tlak a upravují funkci krevních destiček.
Jahody rovněž snižují oxidační stres, jsou schopny likvidovat záněty v těle, zlepšují funkci cév. Skvěle si ve studiích pak vedly i lyofilizované jahody (jahody sušené mrazem). Vědci je zkoumali u lidí s nadváhou a obezitou v souvislosti s diabetem II. typu a metabolickým syndromem.
Jahody mohou mít i nežádoucí účinky
Než se vypravíte na samosběr jahod, měli byste mít jasno i v tom, zda nepatříte mezi jedince, kterým by jahody mohly i ublížit. Opatrnosti je třeba u velmi malých dětí. I když bývají většinou sice dobře snášeny, mohou být silným alergenem. Zařazovat do jídelníčku jahody je tedy vhodné ideálně až od jednoho roku věku. Jahody obsahují protein, který může vyvolat problémy u lidí, kteří jsou citliví na pyl břízy nebo jabloně.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Samosběr jahod začíná. Proč jsou jahody označovány jako elixír zdraví?
RE: Samosběr jahod začíná. Proč jsou jahody označovány jako elixír zdraví?