Tužebník jilmový: Poradí si s bolestivou dnou i oslabeným imunitním systémem
Dříve lidé využívali k léčbě výhradně bylinky a koření. Pak přišel farmaceutický průmysl a nabídnul nám celé spektrum léků na nejrůznější choroby. Jenže někdy je přeci jen lepší sáhnout znovu po těch bylinkách. Mohou pomoci opravdu rychle, účinně i bez případných nežádoucích účinků. Jednou z dávno zapomenutých bylinek, ke které by bylo dobré se vrátit, je právě tužebník jilmový.
Tužebník jilmový roste úplně všude jako plevel. I když nejraději má vlhká místa. Je zadarmo a připravit si z něj můžete širokospektré léčivo, které si poradí se záněty, bolestmi a dalšími neduhy. Podle fytoterapeutů má rostlina mnoho pozitivních účinků, které bychom rozhodně neměli přehlédnout.
Tužebník zdobí louky i okraje vodních toků
Údajně je odjakživa doma v Evropě a západní Asii, ale narazit na něj dnes můžete i v Anglii či Irsku. Tužebník poznáte snadno podle jeho jemných bílých květů se silným aroma a podle stonků, které mají nasládlou vůni. Rostlina je nepřehlédnutelná už tím, že dorůstá až do dvoumetrové výšky. Snadno ji poznáte také podle toho, že se nápadně podobá květům černého bezu.
Bylinky, bez kterých se v létě neobejdete
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Fytoterapie využívá léčivou moc bylinek a uzdravuje lidské tělo do hloubky
Posvátný tužebník místo aspirinu
Podle keltů je tužebník považován za posvátnou bylinu. Nejčastěji se využívá k podpoře zdravého imunitního systému a pomáhá i při léčbě příznaků nachlazení, bronchitidy, žaludeční nevolnosti či pálení žáhy. Má pozitivní vliv na střevní mikroflóru, pomáhá při dně, revmatu i kožních nemocech. Čistí krev, tedy detoxikuje a mírní menstruační bolesti. Zevně je možné využívat ho jako přírodní léčivo na záněty očí. Fytoterapeuté hojně využívají tužebník jako jako antibiotikum a účinný protizánětlivý lék. To ale není všechno. Vzhledem k tomu, že tužebník obsahuje kyselinu salycilovou, je možné jej využít při horečce i na bolesti. Jde totiž o stejnou látku, jakou obsahuje v lékárnách běžně dostupný aspirin či acylpyrin.
Obsahové látky v tužebníku
Některé studie jednoznačně prokázaly, že tužebník je schopen bojovat proti oxidačnímu stresu, bolesti i zánětu. A to právě díky vysoké koncentraci sloučenin, jako jsou flavonoidy, glykosidy, taniny, esenciální oleje a salicyláty. Obsažené látky v tužebníku jilmovém mohou dokonce pomoci snižovat otoky, pomáhají organismu zbavit se hlenu a ulevují při zdravotních problémech.
Tužebník jilmový podpoří zdraví
Protože má tužebník jilmový protizánětlivé účinky, je vhodný pro jedince s artritidou, degenerativním onemocněním kloubů i dnou. Na bolestivé stavy je dokonce možné smíchat tužebník s řebříčkem, účinky budou výraznější. Může pomoci nejen při respiračních obtížích, ale také při zánětu močového měchýře. Extrakt z rostliny se hojně využívá i k eliminaci kožních problémů, jako je například akné, ekzémy nebo vyrážky.
S tužebníkem to nepřehánějte
I když je tužebník jilmový snadno dostupná bylinka, rozhodně byste to s ním neměli přehánět. Při předávkování se totiž mohou objevit potencionální nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení nebo kopřiva či jiné kožní vyrážky. Opatrní s jeho konzumací by měli být i ti, kteří nemají zcela v pořádku ledviny. Stejně tak nejde o bylinku vhodnou pro těhotné či kojící ženy a pro jedince alergické na aspirin. Pokud si nejste jistí, jestli můžete tužebník užívat, případně netušíte správné dávkování, poraďte se s odborným fytoterapeutem nebo farmaceutem.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Tužebník jilmový: Poradí si s bolestivou dnou i oslabeným imunitním systémem
RE: Tužebník jilmový: Poradí si s bolestivou dnou i oslabeným imunitním systémem