Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat
26. 03. 2015 Přečteno: 5341x

Chodíte rádi do lesa na borůvky? A co takhle si lahodné ovoce vypěstovat na vlastní zahrádce? Ideálním řešením jsou kanadské borůvky, které nejsou na pěstování tak náročné jako borůvky lesní. Jejich plody jsou navíc podstatně větší. A kdo by nechtěl mít na své zahradě ovoce, které patří mezi vůbec nejzdravější?

Kanadská borůvka, brusnice chocholičnatá - více názvů, stále jedna rostlina

Odborně se kanadská borůvka nazývá brusnice chocholičnatá, latinsky Vaccinium corymbosum. Někdy se jí také říká borůvka velkoplodá. Pod těmito třemi jmény se však skrývají jedny a ty samé sladké plody, co vám po snědení zbarví jazyk do tmavě modra až fialova. Kanadská borůvka se řadí do rostlinné čeledi vřesovcovitých, proto také potřebuje dostatek kyselé půdy. O pěstovaní kanadských borůvek si ale povíme později. Na začátek je ještě důležité zmínit, že brusnice chocholičnatá čili kanadská borůvka, je keř, který může dorůst do výšky až 2,5 metru. Kanadská borůvka má několik odrůd, které se mohou dělit dle doby zrání, výšky borůvkového keře či velikosti plodů.

Čtěte také:

Zařaďte chia semínka do vašeho jídelníčku. Získáte zdraví a sílu!

Musí se kanadská borůvka pěstovat jen v Kanadě?

Samozřejmě, že ne. Kanadská borůvka sice pochází ze Severní Ameriky, kde vznikla křížením několika druhů borůvek, postupem času se ale dostala i do Evropy. V České republice už také zdomácněla a je součástí velkého množství zahrádek. Naše podmínky jsou totiž pro kanadskou borůvku příznivé – v létě, kdy kanadská borůvka zraje, je u nás dostatečný počet slunečných dní, díky kterým jsou borůvky velké, chutné a sladké. Nejvíce však záleží na půdě, o které bude ještě řeč.

Vybrané odrůdy kanadské borůvky

Kanadská borůvka má několik odrůd, které se mohou dělit dle doby zrání, výšky borůvkového keře či velikosti plodů.

  • Duke - velmi raně zrající, chuť má ale i tak sladkou
  • Goldtraube - raně zrající, keře jsou nízké do 1,2 m, plody jsou spíše malé až střední velikosti
  • Bluejay - raně až středně zrající, často pěstovaná odrůda pro svou vysokou pravidelnou úrodnost, plody jsou střední až velké
  • Bluecrop - středně zrající, nejčastěji pěstovaná, velmi přizpůsobivá, v dobrých podmínkách můžete sklidit 4 až 6 kilogramů z jednoho keře, plody jsou velké
  • Berkeley - středně pozdně zrající, má velké plody
  • Chandler - pozdně zrající, podle některých zdrojů tvoří úplně největší plody (jindy se zase v této souvislosti mluví o odrůdě Torro)
  • Jersey - pozdně zrající, adaptibilní na prostředí, jedna z nejstarších odrůd

Kanadská borůvka a její pěstování

Předtím, než kanadskou borůvku zasadíte, musíte pro ni pečlivě vybrat místo na své zahrádce. Jak už jsme zmínili dříve, kanadská borůvka potřebuje dostatečně kyselou půdu, navíc s vysokým obsahem humusu. Zkušený zahrádkář by možná řekl, že na výsadbu bude stačit rašelina, která má vysoký podíl kyselosti, tudíž se jeví jako ideálním řešením. Jenže rašelina na druhou stranu neobsahuje tolik výživných látek. Ty se samozřejmě dají doplnit hnojivy s kyselou reakcí nebo substrátem pro kyselomilné dřeviny. Kromě typu půdy byste měli mít také na paměti, že kanadská borůvka a její pěstování si žádá dostatečný přísun slunečních paprsků.

Pokud bude keř situován na stinnějším místě, musíte předem očekávat, že výsledných plodů kanadské borůvky bude méně a jejich chuť nebude zcela úplná. Náročná na pěstování je kanadská borůvka také proto, že kromě slunce, kyselé půdy a živin vyžaduje také vyšší vlhkost vzduchu.

Kanadské borůvky

Správná půda, to je u kanadské borůvky základ úspěchu

Jedná se sice o asi nejnáročnější část výsadby, pokud ji ale provedete s náležitou péčí, budete doslova sklízet plody úspěchu. Pokud se na vaší zahrádce daří běžným rostlinám, tak vězte, že taková půda není pro pěstování kanadských borůvek vhodná – není totiž dostatečně kyselá. Tudíž je potřeba původní zeminu vyhloubit a vytvořit na ploše dvou čtverečních metrů jámu o hloubce zhruba 40 centimetrů. Pokud je vaše půda více zásaditá, doporučuje se jámu vyložit fólií. Na místo původní půdy přijde rašelina spolu s hnojivem, do které se vysadí kanadská borůvka. Tu v obchodě pořídíte v květináči, takže po jejím vyndání bývá často nutností rozplést kořenový bal, aby se kořeny mohly lépe rozrůstat. A kdy kanadskou borůvku vysadit? Pokud půdu připravíte dobře a svědomitě, je v podstatě jedno, jestli rostlinu vysadíte na jaře či na podzim.

Další péče o kanadskou borůvku aneb hlavně neusnout na vavřínech

I když už máte rostlinku zasazenou v půdě a pomalu se vám začíná rozrůstat a chystat se na první zrání, je ještě hodně věcí, na které byste neměli zapomenout. Pokud jste kanadskou borůvku vysadili na velmi slunném místě, bude potřebovat dostatečný přísun vody. Při jejím zavlažování dejte pozor na tvrdou vápenatou vodu, která zvyšuje zásaditost půdy. Jestliže kanadskou borůvku chcete mít například na chalupě, kde ji nemůžete zpočátku denně zalévat, umístěte ji raději do polostínu. Dobré je také okolí keře mulčovat drcenou kůrou, pilinami či hrabankou, což slouží k zadržování vody. Důležité je pro kanadské borůvky také hnojení. To se provádí obvykle v květnu až v červnu, v našich obchodech se už dají sehnat i speciální hnojiva pro borůvky. Od začátku srpna už ale sáhněte po hnojivech s draslíkem, který rostlině pomůže lépe přezimovat. V létě si však hlavně dopřejte sklizeň, která trvá zhruba měsíc. Vždy počkejte, až budou borůvky úplně modré, až tehdy budou mít tu správnou chuť.

Kanadská borůvka je doslova superpotravina

A proč vlastně tuto rostlinu pěstovat? Kanadská borůvka má totiž velmi příznivý vliv na zdraví člověka. Má vysoký obsah antioxidantů, je bohatá na vitaminy B, C a provitamin A (beta-karoten), dále obsahuje flavonoidy, draslík, hořčík, zinek, měď, železo, mangan, chrom a ovocné cukry. Kanadská borůvka tedy posiluje imunitní systém, čistí krev, snižuje cholesterol, zmírňuje stařeckou demenci, pomáhá při střevních potížích a mimo jiné také při infekci močových cest a ledvinových kamenech.

Kanadské borůvky jsou sice ke konzumaci nejlepší a pro tělo nejpřínosnější v čerstvém stavu, dají se ale samozřejmě i zmrazit. Borůvky se používají do ovocných koktejlů, salátů, marmelád, koláčů či knedlíků, výborné jsou i jen samotné.

Pokud tedy ještě kanadské borůvky nemají místo ve vaší zahrádce, je na čase popřemýšlet o změně. Jak jste se z předchozích vět dozvěděli, pěstování kanadské borůvky je sice zpočátku lehce náročné, prvotní úsilí se však vyplatí.



Napsat komentář: Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

RE: Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.