Pěstování a skladování křenu
Při pěstování křenu jsou cílem silné kořeny, které snadno přežijí i nepříznivé nízké teploty. Křen často zplaňuje, a proto jej najdete roztroušený okolo cest, na stráních nebo u rybníků. Ideální stanoviště představuje stinné místo s velkou vlhkostí. Kořeny křenu zasahují až do hloubky 50 centimetrů a velmi těžce se vykopává celý kořen. Navíc z každé části, která v zemi zůstane, vyroste nová rostlina. Mnohdy dojde k zamoření záhonu křenem, a proto výsadbu provádějte s velkou opatrností. Antiseptické vlastnosti křenu se mohou projevit už při pěstování. Například vysazením křenu v blízkosti brambor zvýšíte šanci na kvalitní a zdravou úrodu, které se budou nemoci a škůdci vyhýbat.
Tlusté kořeny se snáze sklízejí a lépe zpracovávají
Protože se křen množí pomocí kořenové metody, má tendenci vypouštět mnoho tenkých kořínků, ze kterých další rok vyroste nová rostlina. Aby pěstitel dosáhl silných a jednotných kořenů, musí provádět tzv. jednocení. Jakmile rostliny dostatečně zesílí, část kořenu odhrněte a motyčkou oddělte přebytečné kořínky. Postup opakujte ještě v létě a na podzim se vám křen odmění jediným silným kořenem. V průběhu růstu je také nutné odstranit květy, aby se kořeny příliš nevysilovaly. Sklizeň nastává, jakmile listy zežloutnou a všechny živiny se uložily do kořenů.
Kořeny odolají i mrazu, nejlepší je čerstvě vykopaný
Po sklizni na podzim vydrží kořen křenu velmi dlouhou dobu, pakliže jej skladujete v chladnu, vlhku a temnu. Svou čerstvost si nejlépe zachová na vlhkém písku v temném sklepě. V případě, že máte k dispozici pouze lednici, zabalte kořen do vlhkého plátýnka nebo papíru, aby nedocházelo k vysychání a ztrátě ostrosti.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování křenu