Pěstování a skladování máty
Pěstování máty
Máta patří k nejoblíbenějším bylinkám, které mnoho lidí pěstuje na zahrádce i v květináči. Pěstování máty je velmi snadné a při dobré péči vám rostlinka vydrží i několik let. Sazeničky se dají koupit v každém zahradnictví a pěstovat mátu můžete celoročně. Pokud se rozhodnete pro semínka, nejlíp uděláte, když je zasadíte v březnu. Mátu je potřeba vysadit do vlhké půdy, protože máta nemá ráda sucho. Nejideálnější místem pro pěstování máty je polostín. Dbejte na to, abyste mátu nevysadili na místě, kde by na ni po celý den pražilo sluníčko. Mohla by začít usychat. Myslete také na pravidelné zastřihávání máty, díky čemuž se bude hezky košatit.
Ovšem lepší je zasadit mátu do květináče, abyste omezili její růst, jelikož se velmi ráda a rychle šíří. Máta vyžaduje lehčí až středně humózní půdu a potřebuje ochranu před studenými větry. Množí se vegetativně, trsy se vyrývají v dubnu až květnu. Přezimování máty bývá obtížnější. Pokud ji dáme do chladnější místnosti, máme velkou šanci, že zimu přečká. Není to však pravidlem.
Skladování máty
Pokud si chcete mátu uschovat čerstvou i přes zimu, ideální je, jak jsme psali výše, přesadit mátu do květináče a dát do chladné místnosti. Ovšem i tak vám máta může "odejít". Jistější je, když si lístky máty usušíte a uskladníte. Listy byste měli volně rozprostřít a nechat usušit například na sluníčku nebo umělým teplem. Aby se vám nezapařily, je nutné je sušit hned po sběru. Usušené lístky máty je dobré zabalit do papírových pytlíků, dát do plechovek, sklenic nebo papírových krabic. Nedoporučuje se ukládat jakékoliv bylinky do pytlíků nebo plastových krabiček. Před uložením je třeba zkontrolovat, zda jsou doopravdy zcela suché. Poté je můžete uložit na suché a chladnější místo se stálejší teplotou vzduchu. Pokud bude teplota kolísat, může vám máta zvlhnout a zplesnivět. Mátu můžete rovněž nasekat nadrobno a zmrazit.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování máty