Pěstování a skladování papriky
Semínka papriky, které necháte několik dní namočit, se běžně vysazují už v lednu nebo v únoru do fóliovníků na parapety oken. Malé sazeničky potřebují velkou vlhkost a dostatek světla, aby mohly zesílit a připravit se na výsadbu ven. Podle svých možností můžete sazeničky vysadit přímo na záhon venku, ale v tom případě bude potřebovat přikrytí jemnou bílou fólií nebo skleněným zvonem. Navíc několik měsíců před výsadbou se musí půda přikrýt černou látkou, aby se dostatečně nahřála. Méně náročnější variantu představuje pěstování ve skleníku, ve kterém se konstantně udržuje teplo. Pro pěstování paprik je nejvhodnější dobře hnojená hlína smíchaná s pískem. Přímé přihnojování dusičitým hnojivem není před sklizní vhodné, protože se plody stanou hůře stravitelné a mohou způsobovat nadýmání.
Keře papriky rodí i několik měsíců, ale ve skleníku vyžadují ruční opylování
Stejně jako ostatní pěstovaná zelenina, jsou i papriky náchylné k onemocněním. Při sklízení paprik proto plody odřezávejte nebo odstřihněte a ránu ošetřete roztokem hypermanganu, který zabrání vniknutí choroboplodných zárodků. Při utrhnutí také myslete na to, za jak dlouho hodláte papriku konzumovat. Stupeň zralosti má velký vliv na její trvanlivost.
Dovážené papriky nedosahují kvality tuzemských plodů
Dlouhá doba převážení a velké rozdíly teplot mohou způsobit snadné zkažení paprik, a hlavně úbytek nutričních hodnot. Často i zdánlivě zralý plod může být napadený plísní. Největším indikátorem je tvrdost, měkké části značí hnilobu. Plody, které mají pevnou a zelenou stopku většinou vydrží v lednici nejdéle. Při skladování při teplotě přibližně 8 °C můžete papriky uchovávat v lednici přibližně 10 dní.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování papriky