Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?
Řemesla byla v dávných dobách mimořádně ceněna. Do této kategorie spadá ohromný počet specializací, přičemž některé byly zachovány až do dnešních dob. S příchodem jednadvacátého století sice nedošlo k úplnému vymizení poctivé řemeslné výroby, avšak postupně ji vytlačují velké výrobní společnosti.
Věděli byste, jaká řemesla se praktikovala v Čechách před stovkami let? Bylo jich skutečně požehnaně. Zlaté české ručičky zvládly téměř všechno. Některé názvy vám možná budou povědomé. Mnoho z nich ovšem zcela zaniklo.
Řemesla dávno zapomenutá: Bednář, cihlář a doškař
Názvy jako bednář či cihlář mohou znít zprvu jako příjmení souseda od vedle, avšak tito pánové v dobách dávných perfektně vládli svému umu. Bednáři se například ochomýtali kolem dřeva. Vyráběli zejména pivní a vinné sudy, necky, škopky, vědra nebo konve. K zhotovení těchto výrobků sloužilo dřevo z dubů, smrků a modřínů. Dále tu máme onoho cihláře. Ten vyráběl cihly. Zpravidla je tvaroval z hlinité směsi a nechával sušit na slunci. Nakonec cihly vypálil a bylo hotovo. A řemeslo zvané doškař vychází ze slova došky (slaměný materiál ke krytí střech domů). Protože byly došky velmi nebezpečné z hlediska možných požárů, přestaly se používat a doškaři tak postupně zanikali.
Řemesla dávno zapomenutá: Hamerník, kolář a provazník
Odhadnete, co tak asi mohl dělat v dávných dobách hamerník? Dal by se přirovnat ke kováři. Pracoval totiž se železem, z kterého například vyráběl řetězy pro dobytek. K těmto účelům používal hamerník speciální kladiva, která byla poháněná vodním kolem. Řemeslo zvané kolář vám bude pravděpodobně povědomé. Byl to velmi zručný pán, který dokázal vyřezat ze dřeva kola pro vozy, či vozíky. Kromě jiného zhotovoval i sáně, trakaře, pluhy, valníky, žebřiňáky anebo dřevěné korby na svoz zeleniny. A pokud byste s v minulosti chtěli pořídit pevné lano, museli byste zřejmě za provazníkem. Provazy a lana obvykle zpracovával z konopí.
Řemesla dávno zapomenutá: Sedlář, soukeník a šindelář
Mezi řemesla, která se zachovala i do dnešní doby patří jednoznačně sedlář. Jakožto šikovný řemeslník dokázal zhotovit z kůže úžasné výtvory, mezi které lze zařadit například uzdy, biče, otěže, sedla na koně, ale také brašny, tašky, peněženky nebo kufry. Kožedělná výroba je nejen úchvatná, ale i omamně voňavá, stejně jako práce se dřevem. Nyní se dostáváme k soukeníkovi, který pracoval s vlněnou přízí. Tu předělával na takzvané sukno. Zmíněný materiál se dodnes vyrábí a slouží k ušití sukní, uniforem, nebo třeba k vystlání kulečníkových stolů. A nakonec zde máme šindeláře, což byli muži vyrábějící ze dřeva šindele (používaly se ke krytí střech).
Řemesla dávno zapomenutá: Jaké obory se zachovaly pro současné generace?
Doba je bohužel taková, že mladí lidé nejeví nijak zvlášť velký zájem o řemesla. Mnohem víc táhnou obory, které umožňují práci s počítačem. Čísla jsou tak neúprosná a rok co rok řemeslníci ubývají. Nyní jich na českém trhu chybí téměř 400 tisíc. Přesto však mezi nimi zůstávají zruční nadšenci, kteří ve své specializaci podnikají. Každý tedy můžeme přispět k tomu, aby tyto krásné ruční práce nevymizely. Stačí dát přednost poctivé řemeslné výrobě před velkovýrobou. A na jaké obory se mohou mladí lidé stále hlásit? Je to například tesař, umělecký kovář a pasíř, zámečník, kameník, sklenář, zlatník a další.
Na závěr pro váš máme správné odpovědi týkající se otázky hned v úvodu. Přišli jste na to, s čím souviselo řemeslo hacník a marketiér? Hacník vyráběl kalhoty a marketiér zdobil dřevěné předměty například cínem a mědí.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Řemesla dávno zapomenutá: Věděli byste, co dělal hacník a marketiér?