Máte rádi pletení? Vytvořte si náramky přátelství!
Náramky přátelství jsou ideální dárek vašim blízkým, do kterého můžete vložit sami sebe. Jakmile ovládnete základní techniku pletení náramků, otevírá se před vámi svět možností - náramky tenké, široké, geometrické vzory, ba dokonce nápisy a obrázky.
Náramky nejdříve pletli indiáni, dnes jsou už pro každého
Historicky se tyto náramky přátelství pojí ke středo- a jihoamerickým indiánům - možná souvisejí také s inckým kipu - ale některé podobné vázané dekorativní předměty, sahající do doby před naším letopočtem, se našly také v Číně.
V moderní době jsou tyto ozdoby oblíbené u lidí bez rozdílu věku a pohlaví. Největší boom zažily náramky přátelství v USA v 70. letech a dnes je již plný internet různých vzorů, návodů a tipů, včetně editorů, které umožňují vytvořit takový vlastní vzor, který zároveň bude fyzicky možné realizovat.
Náramky přátelství: Technika vázání náramků z bavlnek
Pletení náramků přátelství ve skutečnosti nesouvisí doslova s pletením, nýbrž s drháním - technikou tvorby doplňků z příze, která spočívá ve vázání uzlů. Drhacích uzlů a postupů existuje opravdu velké množství, začátečníci se opravdu nemají čeho obávat. Náramky přátelství totiž vyžadují pouze dva typy uzlů, které se stále opakují.
Co všechno potřebujeme k pletení náramků?
K výrobě náramku přátelství si připravte několik vyšívacích bavlnek (ideálně těch hrubších, složených ze šesti vláken), nůžky a zavírací špendlík. Nitě spojíte uzlem, který propíchnete zavíracím špendlíkem a někam připevníte. Nejčastěji se drhá vsedě s přízí přišpendlenou na nohavici, avšak někteří šikovní inovátoři si vyrobili dostatečně těžký ukotvovací předmět, který může ležet na stole.
Základní typy uzlů: Jak si uplést náramky přátelství?
Jak si uplést náramek? Uzlíky jsou dvojího typu, oba však na stejné bázi. Na každém uzlu se vždy podílejí dvě nitě: svrchní a spodní. Každý z těchto uzlů je možné uvázat směrem vlevo nebo vpravo. Vyzkoušejte nejprve přímý uzel směrem doprava:
Pravou nit držte nataženou - ta právě zastává roli nitě spodní. Levou nit přes pravou překřižte a poté ji zezadu dopředu protáhněte prostorem nad jejich průsečíkem. Vzniklou smyčku utáhněte. Polovina uzlu je hotová. Nyní opakujte - horní nit opět veďte křížem zleva doprava a protáhněte. Teď teprve vidíte, že na spodní niti vznikl pevný oválný uzlík.
Po uvázání přímého uzlíku si ony dvě nitě vyměnily místa. U některých vzorů náramků přátelství je však žádoucí, aby se svrchní nit vrátila na své původní místo. K tomu slouží takzvaný uzel zpětný. První polovina je naprosto shodná s tou u přímého uzlu. Tu druhou však udělejte zrcadlově obráceně - překřižte svrchní nit přes spodní směrem z nové pozice na pozici původní. Po utažení uzlu budou nitě ve stejném pořadí jako předtím.
Náramky přátelství – nejjednodušší šikmé proužky
Když máte nacvičeny uzlíky, můžete se pustit do výroby vašeho prvního náramku. Doporučuje se zvolit ten nejzákladnější vzor, který je tvořen prostými řadami uzlíků. Nastříhejte si různobarevné bavlnky o délce asi 70 cm. Spojte je uzlem až 12 cm od konce, aby zbyl prostor na copánek k přivázání na ruku!
Nitě rozmístěte podle zvoleného pořadí barevných proužků a začněte s pletením náramku úplně zleva. První nití udělejte přímý uzel na druhé. Tím se svrchní nit dostává o uzel doprava. Tou samou nyní uvažte přímý uzel také na třetí, pak na čtvrté atd., dokud nebudete na samém konci řady. Další řadu opět započněte nití, která bude na pozici první zleva. V posledním uzlu druhé řady se spodní nití stává bývalá svrchní nit řady minulé.
Tímto způsobem s pletením pokračujte, dokud nebude náramek dost dlouhý. Pak rozvažte uzel, za který jste měli drhání ukotveno špendlíkem. Na obou stranách rozdělte zbývající délku nití na tři části a upleťte copánek, kterým tento dárek budoucímu nositeli (nebo sobě) připevníte na zápěstí.
Náramky přátelství: Tradiční symbolika a význam
Podle tradice je náramek přátelství nositeli věnován člověkem, který jej sám vyrobil, na znamení přátelství. Po uvázání na zápěstí se má nosit, dokud se sám časem nezničí a z ruky neodpadne. Dlouhodobým nošením se vyjadřuje úcta k autorovi náramku.
Pletete-li náramek jako dárek blízkému, myslete na lásku a pozitivní energii, kterou mu s ním předáte. Kdo chce, může se zaměřit i na symboliku použitých barev. Ne nadarmo se říká, že vlastnoruční výroba je od srdce.
Diskuse k článku
RE : Máte rádi pletení? Vytvořte si náramky přátelství!