Vinuté perle - skleněné šperky, které jsou malými uměleckými díly

Vinuté perle neboli vinutky jsou skleněné šperky, korálky, které vznikají navíjením roztavené skleněné tyčinky na kovovou tyčku - mandrelu. Sklo navíjíme na nerezové tyčinky, čímž vzniká v korálku dírka stejného průměru jako má mandrela.
Vinuté perle jsou vyráběné ze skleněné tyčinky, kterou tavíme kahanem a navíjíme na kovovou mandrelu. Sklo navíjíme (odtud název vinuté perle) na nerezové tyčky, čímž vzniká v korálku dírka stejného průměru jako má kovová tyčka madrela. Před navíjením je ještě potřeba opatřit kovovou tyčku tzv. separačním nátěrem, což je kaolin s vodou, aby bylo možné později korálek sundat.
Skleněné šperky a jejich historie
Skleněné korálky se v historii vyráběly v mnoha kulturách. Byly důkazem moci a byly ceněny jako drahé kameny. Často jim přisuzovaná až magická a ochranná moc. První korálky vyráběné ze skla pochází z roku 1700 př.n.l. z povodí řeky Indu. Řemeslná výroba korálků a její rozmach korálků přišel, když byla objevena technika výroby tahem.
Nejstarší nalezené vinuté perle na českém území pocházejí z doby bronzové. Na území Velké Moravy je výroba skla doložena od 9. století. Vinuté perle byly vlastně jedny z prvních skleněných výrobků. Výroba skleněných šperků tedy patří mezi vůbec nejstarší řemesla.
Vinuté perly a jejich řemeslná výroba
Kovová tyčka se nahřeje v plameni, cca 800°C podle druhu skla, souběžně s tím se nechá roztavit konec skleněné tyčky a v okamžiku, kdy se sklo stane tekutým, začneme navíjet na kovovou tyčku. Korálky mohou mít jednoduchý kulatý tvar, nebo je můžeme pomocí různých technik zdobit.
Můžeme použít nástroje a formičky a tvarovat korálky do geometrických tvarů, či vytvářet různé figurky. Charakteristické pro ručně vinuté perle je bílý vnitřek dírky, což je zbytek separačního nátěru. Jednotlivé vinuté perle jsou každé naprostým originálem a často malým uměleckým dílem.
Vinuté perly - co je potřeba k jejich výrobě?
Každé dobře prováděné řemeslo vyžaduje základní vybavení. K výrobě skleněných šperků jako jsou vinuté perle, je třeba:
- kahan
- dmychadlo, pokud je ke kahanu potřeba
- lampové tyče
- kovové tyčky na vinutí skla tzv. mandrely
- separační roztok
- hlinka (kaolín s vodou)
- něco na chlazení korálků
- skelnou vatu nebo chladicí granulát
- pinzeta - na tahání "nití" z lampových tyčí
- sklářská cihla - není vysloveně nezbytností, ale je důležitá - na odkládání ohřátých tyčí, dá se nahradit dočasně třeba obyčejnou cihlou.
Toto je naprosto základní a nezbytné vybavení pro výrobu vinutých perel. Jistě se ale hodí i další pomocné nástroje jako jsou kleštičky na tvarování, formičky apod., které práci usnadní a zkvalitní.
Vinuté perly a použité sklo
Základní surovinou, která se k výrobě vinutých perel používá, je české, italské nebo německé lampové sklo ve tvaru tyčinky o průměru 7 až 12 milimetrů a délce 50 až 80 centimetrů.
Druhy lampových skel
K výrobě vinutých perel používáme lampové tyče. Ty jsou buď z měkkého, nebo tvrdého skla, které se od sebe liší hodnotou COE, což je koeficient teplotní roztažnosti.
Při výrobě vinutých perlí je tento údaj nesmírně důležitý, protože pouze sklo se stejným nebo velmi podobným COE je kompatibilní a může se použít dohromady na jednom korálku. Rozdíly v hodnotě COE by neměly být větší než pár čísel. V opačném případě, vznikne po zchladnutí v jednotlivých sklech rozdílné napětí a korálek praskne.
Měkké sklo - COE 89 - 109
Toto sklo je známé jako sodo draselné. Neznamená to, že je křehčí nebo měkčí v tuhém stavu. Označuje to, jak se chová, když se taví a v tekutém stavu. Je to nejběžnější druh skla. Je také nejlevnější a nejsnadněji tavitelné. Existuje v obrovském barevném spektru včetně speciálních efektů. U nás se nejvíce využívá české sklo z Ornely a z italské Moretti.
Oba typy skla jsou velmi kvalitní, mají COE 104 a každé má své výhody a nevýhody. České má některé jedinečné barvy, je levnější, italské má tenčí tyčky a proto je snáze tavitelné. Existuje mnoho různých výrobců, z nichž každý má své specifické barvy - Bullseye, Vetrafond, Lauscha, nebo CIM.
Tvrdé sklo - COE 32 - 33
Toto sklo existuje pod označením borosklo. Je podobné jako sklo Pyrex, ze kterého se vyrábí laboratorní sklo a kuchyňské nádobí. Má nižší COE a je méně náchylné k praskání během zpracování. Je poměrně drahé a má méně barevných odstínů. Ke zpracování je potřeba vyšší teplota plamene, proto je nezbytný velký kahan a hodně kyslíku. Finální barevné spektrum je však výjimečné.
Speciální druhy lampového skla
Mezi speciální skla využitelná při výrobě vinutých perlí, patří Dichroické sklo. Je to zajímavé sklo, které se mění s úhlem dopadajícího světla. Můžeme ho koupit v podobě tyčí nebo tenkých plátků. Je dražší, ale vytváří poutavé barevné efekty. Dalším speciálním sklem je Double Helix, je to sklo, které je kompatibilní s COE 104. Do této skupiny patří i Aventurin. Jedná se o dekorační sklo s viditelnými krystalky kovů.
U většiny těchto skel je potřeba použít redukční plamen nebo speciální postup, aby se objevila krása tohoto skla.
Vinuté perle - jak si vyrobit vlastní přívěsek ve tvaru jahody
Připravíme si červenou skleněnou tyč a pomalu a opatrně ji nahřejeme. Rychlé zahřátí může tyč poškodit. Poté začneme současně zahřívat i separační nátěr na mandrele. Když je sklo na konci roztavené, že bíle svítí, přitiskneme ho jemně k nahřáté mandrele a sklo se ihned chytí nátěru.
Pak mandrelu pooddálíme trochu níže pod plamen, zatímco tyč skla musí být pořád roztavená, a mandrelou mezi prsty pomalu otáčíme, čímž se sklo táhne jako karamel a natáčí se na mandrelu a pak samo na sebe. Když máme navinutou masu skla, z jaké by se odhadem dala udělat kulička o námi požadované velikosti. Potom roztavenou skleněnou tyč odtáhneme a tím “odtrhneme” od skla navinutého a odložíme na připravenou žáruvzdornou podložku.
Na mandrele máme namotaný spíše skleněný talíř, a proto je nutné s mandrelou v plamenu otáčet, až se sklo opět žhaví do běla a tím se formuje korálek. Různým nakláněním mandrely a stékáním skla pak vytvoříme tvar jahůdky.
Když jsme se základním tvarem spokojení, pokračujeme s lístky jahody. Sklem na mandrele otáčíme zase trošku stranou plamene a pomalu si roztavíme špičku světle zeleného skla. Když je opět do běla roztavené, opatrně jím na širší části jahůdky aplikujeme lístky. Zelené sklo opět odložíme a za stálého točení mandrelou v plameni počkáme, až se lístky zataví.
Stejně jako u lístků postupujeme také u zrníček na jahodách, ale s černým sklem. Pak vložíme sklo do chladnoucí “peřinky” vystydnout cca na hodinu. Korálek i s mandrelou namočíme do vody a pak ho stáhneme. Hotovým korálkem provlékneme ketlovací jehlu, zavěsíme na obruč a vinutá perla ve tvaru jahody na přívěsku je hotová.
Diskuse k článku
RE : Vinuté perle - skleněné šperky, které jsou malými uměleckými díly