Vánoce ve světě - jaké jsou vánoční zvyky v různých koutech naší planety?

img
08. 12. 2016 Přečteno: 7574x

Vánoce jsou svátky, které se v dnešní době slaví po celém světě. V každé zemi se ale liší se podle toho, jakou víru vyznávají její obyvatelé. Přesto se Vánoce slaví jak v křesťanských, tak nekřesťanských zemích. Někde se lidé těší na Ježíška, jinde na Santa Clause či Dědu Mráze, ale jedno mají všichni společné - Vánoce jsou nedílná součást každého roku. Pokud chcete vědět, jak se slaví Vánoce ve světě a jaké jsou různé vánoční zvyky, rozhodně pokračujte ve čtení.

Vánoce se logicky jinak slaví v katolických a jinak v pravoslavných zemích. Ale důležitou událostí jsou i v zemích, kde je křesťanů velmi málo. Vánoce totiž mohou znamenat oslavu slunovratu, nebo naopak jen čistě komerční svátek, jako je tomu například v Číně. 

Čtěte také:

Vánoce - historie a symboly Vánoc

Málokdo možná ví, že Vánoce byly původně svátky zimního slunovratu, tzv. Saturnálie. Byly to svátky čistě pohanské. Až křesťané tento svátek spojili s narozením Ježíše Krista a od té doby jsou Vánoce ve světě svátkem křesťanským.

Vánoční tradice se různí v každé zemi, i když poselství Vánoc zůstává všude stejné. Pojďme si ale ukázat, jak se slaví Vánoce ve světě a jaké existují různorodé vánoční zvyky a tradice.

Vánoce ve světě - Evropa

Vánoce v Evropě jsou čistě křesťanské a slaví se všude velmi podobně. Bylo by však pošetilé si myslet, že na každé hodovní tabuli je rybí polévka, smažený kapr či bramborový salát, jako je tomu u nás. Rovněž tak ne všude dárky naděluje Ježíšek, který je pro nás symbolem Vánoc. Každý stát Evropy má své vlastní vánoční zvyky. Forma se často odlišuje, ale obsah, čili duch Vánoc, je jen jeden. Vánoční oslavy nám připomínají důležitost uvědomění si duchovní podstaty světa, význam sdílené lásky, radosti a odpuštění.

Vánoce v Maďarsku jsou národnostním svátkem

Nejpodobnější vánoční tradice najdeme na Slovensku, i když Slováci jsou více nábožensky založení a Vánoce ctí především jako svátek křesťanský. Stejně tak je tomu i v Polsku, kdy všechny kostely a chrámy jsou o půlnoční mši zcela zaplněné. V Polsku také nosí dárky Ježíšek, stejně jako např. v Německu či Rakousku. Významným svátkem jsou Vánoce i v Maďarsku, a to také proto, že se zároveň slaví svatý Štěpán, jmenovec zakladatele maďarského státu. Proto jsou maďarské Vánoce svátkem nejen křesťanským, ale i národnostním.

V Itálii nosí dárky čarodějnice

V Itálii začínají vánoční svátky až obědem na Boží hod po slavném papežově požehnání. Zajímavostí je především to, že dárky v Itálii nosí La Befana. Befana je hodná, ale škaredá čarodějnice, která létá do italských domovů komínem, a to až 6. ledna. Befana dle pověsti spěchala do Betléma se svými dary, když se narodil Ježíš, přišla ale pozdě a Ježíška v jesličkách již nenašla. Proto nosí dodnes dárky dětem.

V dalších částech Itálie nosí dárky Babbo Natale, jezdící na saních se sobím spřežením, a to už 24. prosince. Pro Italy jsou nejdůležitější jesličky. Rodinné betlémy jsou cennou památkou, která se dědí z generace na generaci. Italské Vánoce jsou klidnější než ty naše. V Itálii nenajdeme záplavu dárků, ani napečené cukroví. Italské hospodyňky většinou koupí v obchodě pouze sladkou vánočku.

Vánoce ve Francii

Ve Francii dárky nosí Papa Noel. Je to starý vousatý muž, který dostává od dětí dopisy a také létá na saních se soby. Francouzi dbají na bohatou vánoční výzdobu a dobré jídlo. Tradiční vánoční pokrm je např. krůta nebo pečené vepřové koleno. Nejdůležitější dekorací je vánoční stromek, nejčastěji jedlička. Ve Francii jsou Vánoce podobně jako u nás plné dárků, jídla, posezení s rodinou a přáteli, ale nesmí chybět ani půlnoční mše, která představuje ve všech evropských zemích tu nejdůležitější křesťanskou vánoční tradici.

Španělé na dárky čekají do ledna

Ve Španělsku se Vánoce slaví v náboženském duchu. Největší mše probíhají 25. prosince a 1 a 6. ledna. Štědrý den, španělsky La Noche buena (Dobrá noc) se slaví celý den. K večeři se podává kachna, jehněčí maso nebo různé druhy ryb. Vánoční tradice pokračují až do 6. ledna, kdy Tři králové podle španělské vánoční tradice přivážejí dětem dárky. Tento den proto patří ve Španělsku k těm nejveselejším.

V Belgii se na Štědrý den pracuje

V Belgii, stejně jako v Nizozemí, se děti těší nejvíce na svatého Mikuláše. Ten jim už 6. prosince nosí dárky a dobroty. V posledních letech sem proniká vliv z Ameriky a objevuje se i Santa Claus či Papa Noel. Mezi tradiční vánoční zvyky v Belgii patří vánoční bruslení. Samotné vánoční svátky nejsou tak významnými svátky, jako u nás. Štědrý den je běžným pracovním dnem. Mezi vánoční zvyky patří také návštěva mše, posezení v rodinném kruhu nebo s přáteli při nějakém dobrém jídle. Konzumují se ryby nebo pečený krocan.

Pravoslavné Vánoce v Rusku

Pravoslavné Vánoce se slaví nejen v Rusku, ale také v Bulharsku, Srbsku a Chorvatsku. V pravoslavném Rusku se hlavní svátek odehrává až 6. a 7. ledna, neboť pravoslavná církev používá Juliánský kalendář, který je proti Gregoriánskému kalendáři zpožděn o 13 dnů. Velkolepé oslavy tedy následují až po Novém roce. Tradiční pravoslavné Vánoce byly v Rusku v roce 1918 úplně zakázány a většina Rusů si zvykla na to, že slaví Nový rok s dárky od Dědy Mráze. Je to takový západní Santa Claus, s tím rozdílem, že cestuje z Čukotky a doprovází jej Sněhurka oděna v bílém kožíšku.

Dárky nadělují pod „jolku“ – vánoční stromeček, u kterého se 31. prosince sejde celá rodina a vyměňují si dárky. O půlnoci jdou Rusové do ulic vítat Nový rok. V poslední době ale ožívají i v Rusku religiózní vánoční zvyky. Pravoslavné Vánoce (Rožděstvo) jsou po Velikonocích nejdůležitějším církevním svátkem Ruska. A svojí historií sahají až do 10. století.

O půlnoci z 6. na 7. ledna začínají ve všech pravoslavných chrámech mše, které trvají až do časných ranních hodin. Teprve po návratu z bohoslužeb se mohou věřící, kteří dodržují půst, pořádně nasytit. Náboženský půst spojený s Vánocemi trvá 40 dní. Od 28. listopadu až do 6. ledna. V Rusku je nyní spousta lidí, kteří nyní ctí obě vánoční tradice, tedy slaví Vánoce dvakrát, a to jak v západním stylu, tak dle pravoslavných tradic.

Vánoce ve světě - Asie

Komerční čínské Vánoce

Slaví se Vánoce i v Číně? Ano, díky globalizaci se vánoční zvyky dostaly i do Číny, kde ovšem nemají žádnou historickou tradici. V Číně žije sice docela početná skupina křesťanů, kteří slaví Vánoce jako v Evropě a chodí na mše do kostelů, ale jinak Vánoce v Číně představují spíše komerční záležitost.

Ve velkých městech najdeme velice podobnou výzdobu a vánoční atmosféru jako na západě. Obchody a restaurace nabízejí svá lákadla a slevy. Ve výlohách najdeme i ozdobené vánoční stromečky a postavičky Santa Clause. Nejedná se však o žádné vánoční tradice, ale o prosté kopírování západu tak, jak to zná čínský lid z televize.

Čínský venkov naopak Vánoce vůbec neslaví. V Číně je nejvýznamnějším svátkem Nový rok, který přichází v období mezi 21. lednem a 21. únorem. Tento „jarní svátek“ je hlavním důvodem k velkolepým oslavám, kde nechybí Číňany tolik milované ohňostroje či dárky pro děti.  Oslava Nového roku je ale také časem uctění památky předků. Pro dlouhý život se zapalují svíčky, které se nechávají nepřetržitě hořet. Slavnostní večeře je v Číně opravdovým rituálem. Servírují se různé pokrmy od grilované zeleniny po maso. Pozoruhodné je i čínské cukroví připravované z ořechů, mandlí, medu a ovoce.

V Japonsku slaví Vánoce hlavně mladí lidé

V Japonsku je to s vánočními zvyky velice podobné jako v Číně. Vánoce tam nemají žádnou tradici a téměř se neslaví. Křesťanů v Japonsku najdeme pouze kolem 1 až 2% obyvatel. Současná podoba Vánoc je tak rovněž pouze komerční. Díky médiím a Američanům žijícím v Japonsku i tam najdeme bohatou kýčovitou vánoční výzdobu. Velké obchodní domy jsou vyzdobeny mnoha barevnými světly a vánočními stromečky.

Pro Japonce je to spíše svátek plný romantiky a užívají si jej především ti mladší, kteří tyto svátky přijímají s nadšením, na rozdíl od starší generace, která Vánoce neslaví. Ale vánoční stromečky se v domácnostech nezdobí, stejně tak se nepodává kapr. Stejně jako v Číně je pro i Japonce důležitější příchod nového roku.

Oslavy nového roku trvají tři dny a jsou naplněny zábavou, hrami a společenskými událostmi. Japonci se setkávají v buddhistickém chrámu či šintoistické svatyni a vzájemně si tam přejí štěstí do dalšího roku. Sejdou se tam všichni, ať už jsou věřící či nikoli. K novoročním oslavám patří mnoho tradičních pokrmů, jako rýžové bochánky zvané „Omoči“ nebo dlouhé hnědé nudle „Soba“. Děti se těší na kapesné, neboť touto dobou dostávají od příbuzných peníze do barevných obálek. Toto kapesné se nazývá „Otošidama“.

Vánoční zvyky v Indii pocházejí od Britů

V Indii jsou Vánoce nejvýznamnějším svátkem tam, kde žijí křesťané. V Indii se ctí vánoční tradice převzaté od Britů a hlavním vánočním dnem je 25. prosinec. Indie je polyteistická země a každé náboženství má během roku své dva svátky. Křesťané v Indii tak mohou slavit vedle Vánoc také Velký pátek.

A jak jejich Vánoce probíhají? Konají se různé večírky, festivaly, a to za zcela nevánočního počasí, tou dobou totiž v Indii bývá opravdu horko. Zpívají se koledy, rozdávají se dárky. Vánoční výzdoba už je i zde ovlivněna západní kulturou a Indové vystavují do oken své figurky Santa Clausů. Mezi vánoční tradice v Indii patří pečení koláčů. Na Boží hod se koná obřad, který je především společenskou událostí. Před kostely jsou postaveny betlémy, kam se přináší Jezulátko. Tento obřad se nazývá „Méla“. Celý sváteční den vrcholí večerním ohňostrojem.

Kde se nejvíc slaví Vánoce? Na Filipínách!

Filipíny jsou jedinou zemí v Asii, kde žijí převážně křesťané, kterých je tam cca 90%, přičemž většina z nich jsou katolíci. Překvapivě právě tato země bývá označována za naprostou jedničku ve vánočních oslavách. Vánoční svátky tam trvají nejdéle a nechybí tam nic, co patří mezi vánoční tradice. Už od podzimu se prodávají vánoční stromečky všech barev a velikostí. Mezi vánoční zvyky patří například Filipínci tolik oblíbená soutěž o nejlepší vánoční výzdobu.

Po dlouhých přípravách se 24. prosince koná vánoční mše v kostele. Děti si před spaním zavěsí doma punčochu se svým jménem a druhý den v ní pak najdou dárky. Filipínci o Vánocích navštěvují své příbuzné, vaří nebo chodí s přáteli do restaurací. Nenajdete zde žádné tradiční vánoční jídlo. Každý jí podle svých chutí a finančních možností. Jen jeden pokrm ale patří mezi vánoční tradice, a to je sladká lepivá rýže zvaná „Bumbong“, nacpaná do ruliček z bambusu. Tato rýže je symbolem rodinné soudržnosti.

Vánoce ve světě - Austrálie

Vánoce v Austrálii jsou velmi horké, občas provázeny bouřkami, záplavami či požáry. Zajímavostí je, že Australané slaví Vánoce ve světě jako první. U nás je totiž můžeme slavit až o 11 hodin později, a to z důvodu časového posunu. Australané jsou až z 75% křesťané (zastoupeni zde jsou katolíci, protestanti, luteráni, anglikáni). Proto jsou pro ně Vánoce samozřejmě také připomenutím narození Ježíše Krista. Ani v Austrálii proto nechybí půlnoční mše.

Vánoční zvyky převzali Australané také z britských tradic. Dárky nosí Otec Vánoc, ale v poslední době i zde získává své místo Santa Claus. V noci dává dětem dárky do punčoch na krbu či do povlaku na polštář zavěšeného u postele. Města nepostrádají náležitou vánoční výzdobu. Najdeme zde nejen vánoční stromy a betlémy, ale i Santu Clause, který jede na sáňkách zapřažených do klokaního spřežení.

Britské zvyklosti jsou v Austrálii pozměněny pouze kvůli teplotním poměrům. Večeří se na terasách, v parcích nebo často také na plážích, kde se popíjí studené nápoje. Noci bývají o Vánocích tropické. Pečení cukroví je v těchto podmínkách také téměř nemožné. Slavnostní večeře se skládá z různých pokrmů - Australané jedí kachny, krůty, krocani, saláty a zmrzliny.

Vánoční zvyky v USA

Vánoce v USA a americké vánoční zvyky jsou díky médiím známy doslova po celém světě. Sotva najdeme někoho, kdo nezná Santu Clause. Téměř každý asi tuší, že Santa Claus žije na Severním pólu, kam mu děti adresují svá vánoční přání. Tam má svoji továrnu na hračky a odtud vždy v noci 24. prosince odlétá na saních se sobím spřežením, aby obletěl všechny domy, sestoupil komínem dovnitř a do připravených punčoch nadělil dárky.

Děti dárky rozbalují následující den ráno a Santovi jako odměnu nechávají mléko a sušenky na krbové římse, spolu s mrkvemi pro jeho devět sobů. Nato, že Santa Claus zaplavil celý svět, je jako vánoční tradice je relativně novým fenoménem. Moderní Vánoce, kdy se dětem nadělují dárky, se začaly slavit až v 19. století. Zvyk kupovat dětem dárky udělal z Vánoc poněkud komerční záležitost. A Santa Claus, jehož jméno je pravděpodobně odvozeno od holandského Sinter Klaas, se objevuje také až v polovině 19. století. Podle tvrzení Holanďanů je Santa Claus právě jejich dílem.

V Americe se večeří většinou pečený krocan s nádivkou, ale různých krajových variací je také spousta. Na štědrovečerní tabuli můžeme najít také pečenou husu, langusty, vepřovou pečeni nebo ryby či mořské plody. Typickou přílohou může být kukuřice nebo dýně. Jako dezert se může podávat dýňový koláč, jablkový koláč a různé sladké sušenky.

Mezi typické vánoční tradice patří bohatá vánoční výzdoba, kterou si také asi umíme představit. Američané soutěží, kdo má lepší světelnou výzdobu a ročně za ni utratí obrovskou sumu peněz. Na veřejných prostranstvích se nachází obrovské vánoční stromy a nespočet světelných řetězů, sobích spřežení apod. Nakupování a pověstné „černé pátky“ neodmyslitelně patří mezi americké vánoční tradice. Samozřejmě že původní duchovní význam Vánoc zůstává i mnohé Američany tím nejdůležitějším. Slouží se bohoslužby, staví se betlémy a konají se půlnoční mše.

Vánoce v Kanadě

V Kanadě se vánoční svátky slaví na mnoho způsobů. Kanada je rozlehlá země, kde žijí lidé ze všech koutů světa. Tradičně se ale slaví buďto jako Vánoce v duchu anglofonních protestantských či frankofonních katolických tradic. Vánoční zvyky v Kanadě mají svůj původ ve Francii, Velké Británii, Irsku, Skotsku či Německu.

Například ve francouzské části Kanady, v Québecu, se rodina sejde 24. prosince, navštíví půlnoční mši a poté následuje večeře. V anglofonní Kanadě hlavní vánoční oslava probíhá až 25. prosince, stejně, jako tomu je ve Velké Británii. K večeři se téměř všude podává krocan s nádivkou, pečou se ovocné koláče, dárky nosí Santa Claus, a tak se vánoční tradice hodně shodují s těmi sousedními v USA.

V místnosti, kde je vánoční stromeček, musí Santa najít také připravené pohoštění. Tradičně to bývají napečené sušenky nebo sklenice mléka. Mezi kanadské vánoční tradice patří v této souvislosti například „cookies-baking parties“, kdy se sejdou přátelé, každý přinese svůj recept na sušenky a společně je pečou. Najdeme zde ale i některé vánoční zvyky, které máme s Kanaďany společné - například zdobení svých domovů jmelím, kterému je připisována magická symbolika.

Mexické Vánoce bez stromečku

A jak se slaví Vánoce v Mexiku? Mexiko je křesťanskou zemí, kterou tvoří z 90% katolíci. Vánoce se slaví nejvíce v ulicích. Předvánoční průvody nazývané „posady“ se konají každý večer již od 16. prosince. Průvody se svíčkami představují narození Ježíše a další novozákonní výjevy. V ulicích najdeme spoustu stánků s dárečky a dobrotami.

Vánoční atmosféra vrcholí Štědrým večerem (La Noche Buena). Lidé se scházejí v kostelech, nosí dárečky Jezulátku v jesličkách a poté se účastní půlnoční tzv. „Kohoutí mše“. Po půlnoci pak vypuknou bujaré oslavy s ohňostroji. Mexičané nemají vánoční stromečky, neboť se musí dovážet a jsou proto drahé.

K Mexiku se vztahuje jiný vánoční zvyk, a tím je veliký hliněný džbán zvaný „Piňata“. Tento džbán se nazdobí peřím a zavěsí se ke stropu. Rodiče pak do něj dávají dárečky a večer vrcholí rozbitím tohoto džbánu, na což se děti velice těší. Poté si mohou vybrat z dárků sami, co chtějí. Než ale dojde k rozbití džbánu, chodí rodina s dětmi po svém domě se svíčkami v rukou, zpívají koledy o Ježíšku, a klepou přitom na zamčené dveře v domě. Tato vánoční tradice vychází z toho, jak Josef s Marií šli Betlémem a hledali vhodné místo pro svého novorozeného Ježíška.

Mezi tradiční pokrmy v Mexiku patří kukuřičná polévka, taštičky z kukuřičného těsta plněné masem, zvané „tamales“, a vždy najdeme na stole rýži, fazole a tortillu s pálivou salsou. Vánoční oslavy trvají až do Tří králů. Děti dávají své dopisy s přáními dne 5. ledna před dům k botám, které naplní senem. Seno je určeno pro velbloudy Tří králů. Děti se často převlékají za Tři krále, sedí na trůnech nebo jedou na koních.

Vánoce ve světě - Jižní Amerika

Vánoční tradice v Brazílii

Vánoce v Brazílii se nesou také v křesťanském, především v katolickém duchu. Oslavy narození Ježíše Krista probíhají v Brazílii naprosto velkolepě. Slaví se v širokém kruhu rozvětvených rodin, které se navštěvují. V Brazílii je kolem Vánoc léto, děti mají letní prázdniny. Dárky nosí Papai Noel, Otec Vánoc.

Vánoční stromeček bývá umělý, ale dárky se pod něj nedávají. Bývá zvykem, že rodiče dárky ukrývají na různých místech v domě a děti je pak hledají. Protože se o Vánocích schází početné rodiny a není možné, aby se všichni obdarovávali, často se tu hraje hra, kdy každý přinese jeden dárek a losují se postupně jména přítomných. Takto se lidé v Brazílii obdarovávají a každý tedy dostane svůj dárek, který je až do poslední chvíle překvapením.

Vánoční hostina, tzv. „Večeře zrození“, je bohatá a jako ve většině zemí najdeme na štědrovečerním stole krocana s nádivkou, šunku, rýži, ovoce a další. Důležité je ctít a zachovat konkrétní vánoční zvyky v jednotlivých rodinách. Cukroví se příliš v těchto letních měsících nepeče, ale v pekařstvích je lze koupit. Věřící se pak účastní půlnoční mše. Brazilci patří mezi nejotevřenější národy světa. Lidé během oslav zpívají, tančí na ulicích. Oslavy narození Ježíše Krista končí až svátkem Tří králů 6. ledna.

V Argentině se o Vánocích servíruje páv

Posledním zastavením na naší vánoční pouti je Argentina. Ta ve vánočním čase také zažívá léto v plném rozpuku. Přesto se zdobí vánoční stromečky, byť to nejsou jehličnany, ale stále zelené stromy, palmy apod. Večeře se podává pod širým nebem. Tradičním pokrmem bývá pečený páv, ale na stolech vyzdobených pavími péry můžeme najít i pečené selátko, mísy s exotickým ovocem a především chlazené nápoje.

Dárky zde nosí tajemná postava – kůň Magio. Děti mu jako pohoštění uchystají před dům seno a misku s vodou. Dárky Magio naděluje do předem připravených bot, které si děti čistí a umisťují pod stromeček nebo k posteli. Nadílku pak dostanou až na Tři krále, tedy 6. ledna.

Duch Vánoc žije po celém světě

Jak vidíme, Vánoce ve světě se slaví různě. Nezáleží však na tom, co se jí či jaké je zrovna datum. Důležité je, že Vánoce po celém světě přináší poselství míru, radosti a lásky a všude na světě tráví rodiny čas společně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Voní vám doma purpura? Návod, jak si ji můžete snadno vyrobit

Tiše a ochotně, purpura na plotně voní… Zpívá se v jedné z nejhezčích českých koled. A rozvonět se po vašem bytě či domě může taky. A dokonce si ji můžete i sami namíchat. Purpura totiž není nic jiného než směs...

Návod na homemade velikonoční ozdoby. Dejte koledníkům vlastnoručně malovaná vajíčka

Velikonoční ozdoby nesmí chybět v žádné domácnosti! Zajděte si koupit kvalitní vajíčka a vyrobte si, podle našich návodů, snadné a...

Velikonoce bez chemie! Barvení vajíček - cibulí, řepou, kurkumou, borůvkami i zelím

Barvení vajíček patří mezi symboly Velikonoc. Při barvení vajíček si mnoho z nás jistě vzpomene na vajíčko ozdobené nádhernými, al...

Kouzlo slunovratu v kulisách dneška

Kouzlo slunovratu, které obvykle spadá do noci mezi 21. a 22. prosincem, nezůstalo skryto ani starým kulturám. Možná právě díky nim máme v moderní době inspirované křesťanskou naukou příležitost slavit Vánoce. ...

Vyrobte si originální zimní věnec na vchodové dveře, výhradně z přírodních materiálů

Vánoční svátky jsou za námi a vánoční věnec na dveřích, stejně jako vánoční výzdobu budeme odstrojovat na Tři krále. Ale co potom?...

Výroba slaměných ozdob je snadná. Udělejte si slaměné ozdoby jako za starých časů

Pro výrobu užitkových předmětů se používala zejména sláma žitná. Její výhodou jsou dlouhá stébla. Pletení se odkládalo většinou na...

Techniky pletení košíků z vrbového proutí a pedigu

V současné době je nejrozšířenější pletení košíků a dalších pletených výrobků především z vrbového proutí a pedigu. Ovšem v minulosti byla situace…

Jak obarvit pedig?

barvy na textil (koupíte v drogerii) Jedním balením obarvíme 1 – 1,5 kg pedigu. velký starší hrnec sůl ocet klacík nebo starou vařečku na…

Umělecké kovářství – poznejte tradiční řemeslo a žasněte nad uměním mistrů kovářů

Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nic...

Zdobení v tradičním kovářství i uměleckém kovářství? Pomocí leptání kovů i chemické oxidace

Již v samotném úvodu jsme nastínili, že zdobicí techniky, uplatňované v kovářském řemesle, neplní jen funkci estetickou, ale také ...

Pasířství je řemeslo nejen pro výrobu rytířské výzbroje

Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se…

Umělecké kovářství je stejně jako před staletími nenahraditelné řemeslo

Historie kovářského řemesla sahá daleko do minulosti. První důkazy o tom, že se lidé pokoušeli opracovávat železo, pocházejí ze 3. tisíciletí před…

Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí

Vyrobit domácí prášek do pečiva je skutečně snadné. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a vyjde vás na zlomek toho, co běžný prá...

Upečte si domácí chléb z kvásku: Návod krok za krokem

Domácí chléb je podle mnohých lepší než ten kupovaný, a to hned z několika důvodů: Domácí chléb z kvásku je zdravý a výživný Když si domácí…

Retro dezerty: Buchtičky s krémem vás vtáhnou zpět do dětství

Doba přípravy: Do hodiny  Kynutí: 30 minut Pečení: 30 minut Co budete potřebovat na 4 porce: 25 g droždí 80 g krupicového cukru 200 ml…

Domácí medové řezy: Retro dezert, který potěší každý mlsný jazýček

Na těsto na 4 medové pláty budeme potřebovat: 450 g hladké mouky 150 g cukru moučka 100 g másla 4 lžíce medu 5 lžic mléka 2 ks vajec 1…

Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí

Vyrobit domácí prášek do pečiva je skutečně snadné. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a vyjde vás na zlomek toho, co běžný prá...

Vyrobte letos originální vánoční přání pro rodinu, přátele či známé! Zabavíte nejen sebe ale i děti

Vánoční přání v papírové podobě má určité kouzlo, kterému dává přednost stále hodně lidí. Pokud patříte i vy mezi tyto fanoušky, m...

Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma

Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně p...

Deodorant, repelent nebo opalovací krém? Kosmetika, bez které se v létě neobejdete. Vyrobte si ji za pár korun sami doma

Přírodní repelent, netoxický opalovací krém nebo je libo voňavý deodorant bez hliníku? Kosmetika nemusí být drahá. Některé produkt...

Intarzie – obrazy, vytvořené vkládáním dřevěných dýh

Podle historických pramenů byla technika intarzie známá již v době starého Řecka a Egypta. Šlo však o ojedinělé pokusy, největší rozmach z pohledu…

Linoryt můžete vyzkoušet nejen na výtvarném kroužku, ale i doma

Technika linorytu se začala postupně používat od konce 19. století a představovala levnější a snazší alternativu dřevořezu. Linoryt se začal…

Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…

Dřevořezba – řemeslo, u kterého na druhu dřeva záleží

Dřevo je přírodní a po staletí snadno dostupný materiál, proto je dřevořezba nejrozšířenější formou řezbářství. Pro řezbáře je důležité naučit se…

Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni

Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich…

Optické sklo? Poznejte, jak vzniká brýlové sklo a oční čočky

Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně…

Vitráže - výtvarně pojaté skleněné mozaiky známé především z kostelů

První zprávy o českém skle se týkají vitráží. V sázavské kronice je k roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi, který se vyznal "v umění vysazovati…

Jak se vyrábí sklo - složitý proces, který zahrnuje tavení, tvarování, chlazení a povrchovou úpravu skla

Směs na výrobu skla se skládá z kyseliny křemičité nebo borité a nejméně ze dvou zásad, z níž jedna je alkalická a druhou je zemin...

Leptání skla – umělecké řemeslo, které zvládnete i vy

Leptání skla může vyzkoušet úplně každý. Je to jednoduché a výsledek velice zajímavý. Je ale několik věcí, které by měl každý vědět, než se do…

Indiánské oblečení z pohledu historie. Z čeho se svršky vyráběly?

Indiánské oblečení fascinuje lidstvo už od nepaměti. Obzvlášť okouzlena je pak moderní společnost, a není divu. Tento druh oděvů je unikátní a má za sebou velmi zajímavou historii. Současně se také nedá srovnat...

Ušít si vlastní lůžkoviny není vůbec nic náročného. Hravě to zvládne i začátečník. Návod, jak na to

Na kvalitní lůžkoviny bychom měli dbát, jelikož jsou naším každodenním společníkem. V průměru totiž prospíme až třetinu života, te...

Vyrobte si vlastní lapač snů. Zachytí špatné sny a zajistí klidný spánek

Lapač snů je vlastně starý indiánský amulet. Původně pochází od indiánského kmene Ojibwe. Ti jej tehdy vyráběli z vrbového proutí a ze zvířecích šlach. Mezi širokou veřejnost se lapače snů dostávaly někdy v 60....

Vyrobte si: Voňavý nahřívací polštářek do mikrovlnky s bylinkami

V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…

Vyrobte letos originální vánoční přání pro rodinu, přátele či známé! Zabavíte nejen sebe ale i děti

Vánoční přání v papírové podobě má určité kouzlo, kterému dává přednost stále hodně lidí. Pokud patříte i vy mezi tyto fanoušky, m...

Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma

Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně p...

Deodorant, repelent nebo opalovací krém? Kosmetika, bez které se v létě neobejdete. Vyrobte si ji za pár korun sami doma

Přírodní repelent, netoxický opalovací krém nebo je libo voňavý deodorant bez hliníku? Kosmetika nemusí být drahá. Některé produkt...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Oblíbili jste si drahé kameny? Udělejte si z nich originální šperky

Určitě znáte ty kouzelné krámy s kameny, anebo stánky na poutích, hradech a zámcích, kde si můžete vybrat kamínek, který si přivezete domů z výletu…

Vyrobte si vlastní šperky z korálků nebo náušnice

Šperk rozhodně nemusí stát několik tisíc korun, aby byl krásný a každý vám jej záviděl. Můžete si celkem snadno a rychle doma vyrobit několik…

Český granát: Tradiční český drahokam, který učaroval celý svět

Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto…

Magický vltavín - vzácný český drahokam s tajemnou historií

Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá…