Bylinková sauna a její účinky na naše zdraví
Pobyt v sauně je příjemný, tělo se prohřeje, získá potřebnou energii a dochází k povzbuzení imunitního systému. Máte doma saunu? Nebo zařízení, do kterého chodíte nabízí i saunu s vůní bylinek? V čem je bylinková sauna skvělá, které vůně do sauny jsou vhodné právě pro vás a na co byste si měli dávat pozor? Odpovíme v článku.
Jak přidat vůně do sauny?
Bylinková sauna je nejčastěji sauna
- s nižší vlhkostí kolem 35 %
- a teplotou – kolem 40-55 stupňů Celsia
Běžným řešením v profesionálních saunách je vstřikování vonného bylinného aerosolu do prostor sauny. V domácích saunách se často k rozptylu vůní využívá polévání kamenů vodou, do které se přidá výtah z bylinek.
Alternativou k tomuto řešení je zavěšení nádoby s esencemi nebo přímo bylinkami nad zdroj tepla v sauně. Bylinkovou vůni je možné přidat i do parní sauny (přečtěte si o parní sauně), ale je potřeba použít jiná, speciální aromata, abychom dosáhli požadovaného účinku.
Ředění bylinných esencí
Pozor si dejte na to, abyste hotovou esenci nenalili přímo na zdroj tepla – je třeba ji před použitím zředit. Intenzitu ředění je třeba nejprve vyzkoušet (více zředit a až poté podle potřeby ředit méně). Intenzivní vůně může být vhodná v případě ucpaných dýchacích cest, při nesprávném ředění vás však mohou štípat oči.
- Pro použití přímo sušených bylinek nebo nakrájeného ovoce, jako jsou například citrusy, existují speciální nástavce a držáky.
- Sami si tak máte možnost připravit a použít své oblíbené bylinky nebo jejich směsi, do kterých můžete přidat koření, květy, jehličí podle chuti.
Nejste si jistí, jaké vůně přidávat do sauny? Přečtěte si o tom, jaké vůně se k vám hodí.
Proč přidávat vůně do sauny?
Bylinková sauna kombinuje prospěšnost aromaterapie s výhodami sauny. Čich velmi intenzivně ovlivňuje naše emoce a posiluje tak požitek ze saunování. Je napojený přímo na mozek, a tak jsou spojené výhody sauny a bylinek účinnější. Inhalace dostává esenci z bylinek přímo do plic, odkud se rozvádí do celého těla.
Můžete si vybrat některou z uvedených bylinek kvůli jejím zdravotním účinkům nebo si prostě jen vybrat oblíbenou bylinu/vůni pro dobrou náladu a psychickou pohodu. Neomezujte se na použití bylinek pouze v sauně, prostorová aromata (připravená tak, aby fungovala při pokojové teplotě) se dají využít i v místnosti, kde po saunování odpočíváte.
Vůně do sauny - přehled
- Bříza – funguje jako přírodní dezinfekce, uzdravuje tělo i psychiku
- Borovice – uklidňuje, ulevuje od stresu a bolesti hlavy, má antiseptické účinky
- Jedle – stimuluje dýchání, je vhodná při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin
- Smrk – podporuje pocení, je vhodný při revmatismu a silné únavě, stimuluje mozek
- Máta, peprmint, eukalyptus – pomáhají při problémech s dýcháním při nachlazení a uvolňují nos, máta navíc stimuluje trávení, eukalyptus uklidňuje a pomáhá hojení ran
- Citrusy obecně – nabíjí energii a povzbuzují, osvěžují - druhem citrusu je i bergamot - přečtěte si o něm
- Citrón – má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, působí proti bolestem hlavy, má pozitivní vliv na pleť
- Citronela – podporuje koncentraci a zlepšuje náladu, má antidepresivní, ale i antivirové účinky
- Citronová tráva (lemongrass) – příznivě působí při léčení otoků a modřin, povzbuzuje při dlouhodobém nadměrném napětí (fyzickém i psychickém), neutralizuje nepříjemné pachy
- Heřmánek – pomáhá relaxovat, má protizánětlivé účinky a čistí pleť
- Meduňka – používá se na zklidnění a zlepšení nálady
- Rozmarýn – stimuluje a povzbuzuje, pomáhá od únavy a úzkosti, podporuje soustředění (pozor! není vhodný pro těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku) - přečtěte si o rozmarýnu v aromaterapii
- Jalovec – má čistící schopnosti, pomáhá při svalové a revmatické bolesti a onemocnění močových cest
- Levandule – zklidňuje, pomáhá při bolestech hlavy a nespavosti
Bylinková sauna – pro koho je vhodná?
Nižší teplota v bylinkových saunách je dělá přístupné i pro osoby, které do běžné sauny nemohou (například osoby s kardiovaskulárními potížemi). Přesto se však, pokud trpíte zdravotními obtížemi, i v tomto případě před návštěvou sauny poraďte o její vhodnosti se svým lékařem, který posoudí váš aktuální zdravotní stav.
U zdravých osob jejímu využití nic nebrání. Naopak se bylinková sauna často doporučuje pro osoby s chronickými respiračními potížemi, astmatem či opakovanými záněty průdušek. Velmi vhodná je také pro kuřáky a osoby, které žijí či pracují ve znečištěném prostředí.
Věděli jste, že esenciální oleje saunu nejen provoní, ale i pročistí a sterilizují? Jen si dávejte pozor, abyste vždy používali přírodní esenciální oleje, a NE vůně chemické či syntetické.
A co vy a bylinková sauna - láká vás si vůně vyzkoušet?
Diskuse k článku
RE : Bylinková sauna a její účinky na naše zdraví