Lunární jóga a hormonální jóga: Pomohou s otěhotněním i bolestivou menstruací!

img

O hormonální józe už jste možná slyšeli a pojem lunární jóga evokuje, že by se mohlo jednat o něco podobného. Jejich cíle jsou v mnohém podobné – začínají je často praktikovat ženy, které si přejí otěhotnět, vyvolat menstruaci, ovulaci nebo jinak harmonizovat svůj menstruační cyklus. Obě také pomáhají ženám, které mají bolestivý cyklus. Co mají tedy společného a jaký je v nich rozdíl? A je vhodná lunární jóga, popřípadě hormonání jóga i pro muže?

Hormonální jóga

Hormonální jóga pomáhá lidem, kteří mají problémy s hladinou hormonů, oslabenou štítnou žlázou, neplodností, ženám s cystami na vaječnících, PMS, přechodem či nepravidelnou menstruací.

Čtěte také:

Jóga pro začátečníky, která vás bude bavit. Vyzkoušejte pozdrav slunci

Tomu, komu vyhovuje řád a jasně zadané instrukce, bude pravděpodobně vyhovovat více hormonální jóga, která se sestává z přesně daných cviků. Tyto cviky je třeba provádět tak, jak jsou sestaveny, beze změn a každý den.

Ideálně se ráno cvičí aktivační sestava a večer antistresová část. Díky tomuto přísnému nastavení dosahuje část žen rychlých výsledků. Pro někoho však může být tato přísnost svazující a třeba i stresující. Odpovědí pro ně může být lunární jóga.

Lunární jóga – cviky

Lunární jóga je o svobodě a kreativitě. Také existují konkrétní cviky, ale praktikující osoba si z nich vybírá podle aktuální potřeby (například podle toho, v které části cyklu se nachází), nálady a pocitů. Každý den můžete cvičit jinou sestavu, takovou, která bude vyhovovat právě vám. Naučte se naslouchat svému tělu, důvěřovat mu a rozvíjejte svoji kreativitu. Uvolněte se a užijte si radost z pohybu.

  • V lunární józe existuje přibližně 400 cviků (hormonální jóga jich oproti tomu obsahuje cca 30), které se dají rozdělit do různých skupin.
  • Existují cviky na každý den cyklu, cviky podle fází měsíce, znamení zvěrokruhu, podle ročního období, cviky pro jednotlivé čakry a mnoho dalších.
  • Některým cvikům se také říká lunární tance.
  • Zakladatelka lunární jógy Adelheid Ohligová doporučuje cvičit každý den alespoň 20 minut, což je podle ní vhodnější než jednou týdně delší dobu.
  • Pro rychlou harmonizaci doporučuje každý den minimálně 5 minut.

Lunární jóga - muži

I když to tak na první pohled může vypadat, lunární jóga není určená jen pro ženy – je vhodná i pro muže a ženy bez rozdílu věku. Mezi její pozitivní výsledky vedle již zmíněných patří prokrvení a okysličení orgánů v oblasti břicha a pánve nebo třeba odstranění bloků v páteři.

Její regenerační přínos pomáhá aktivním (někdy dokonce až přetrénovaným) sportovcům. Je určena také mužům, kteří mají problém s početím dítěte vinou kvality spermií. Nesporně pozitivní vliv má lunární jóga na psychiku obou pohlaví – ať už chceme dosáhnout hlavně zklidnění, doplnění energie či celkovou psychickou odolnost. V případě snahy o početí miminka se doporučuje, aby se lunární józe věnovali oba partneři.

lunární jóga2

Lunární jóga – na co si dát pozor

  • Přímou kontraindikací lunární jógy jsou pouze období po úrazu nebo operaci, a to navíc jen u konkrétních cviků, proto vždy informujte svého lektora, pokud se vás tato situace týká.
  • Pokud si nejste jistí ohledně vhodnosti lunární jógy právě pro vás, poraďte se se svým lékařem. Naopak se pro rekonvalescenci lunární jóga často i doporučuje.
  • Těhotenství není překážkou pro praktikování lunární jógy a budoucí maminky ji mohou cvičit až do porodu (na rozdíl od hormonální jógy) – těhotným pomáhá od bolestí zad, zlepšuje trávení a lépe prokrvuje břicho i dělohu. Vyzkoušejte jógu pro zdravá záda!
  • Kurz lunární jógy by vždy měli vést jen certifikovaní lektoři, kteří se školí nejméně 3 roky (absolvují více než 500 hodin školení) a každý rok se zúčastňují seminářů, aby si akreditaci udrželi.
  • V České republice je zakladatelkou a certifikovanou lektorkou lunární jógy Martina Mangová, která organizuje kurzy i semináře, a je také lektorkou hormonální jógy.

Oba styly jógy se dají kombinovat, a proto není nutné vybrat si jen jeden z nich. Podívejte se také na další druhy jógy.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.