Rašelinové koupele jsou perfektní na detox a vyhlazení pokožky: Máte vanu? Neváhejte a ponořte se

img

Rašelinové koupele se používají již několik stovek let k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů. Lidé je znali dokonce už ve starověku. K samotné proceduře se používá rašelina – organická směs, která vznikala neuvěřitelně dlouhou dobu. Některé zdroje uvádí, že její výskyt byl zaznamenán už v době ledové. Obsahuje rozložené zbytky stromů, trávy, hub nebo hmyzu a tvoří jakési vrstvy.

Samotné rašelinové koupele, léčivé zábaly a obklady se zhotovují z rašeliny speciální, která se získává v okolí léčivých pramenů. Ta je oficiálně uznána jako léčebný organický prostředek, který lze v balneoterapii používat. Ozdravující proceduru s rašelinou je možné absolvovat nejen v lázních, ale i v domácím prostředí.

Rašelinové koupele: Historie, vývoj v ČR, zdroje rašeliny

I přesto, že existují jisté zmínky o použití rašeliny v období starověku, konkrétně rašelinové koupele zaznamenaly rozmach až v pozdější době. Naleziště rašeliny byla objevována a odkrývána na našem kontinentu v devatenáctém století. Můžeme tak říct, že tato přírodní léčivá hmota je mezi Evropany používaná zhruba dva tisíce let. Na některých místech v tuzemsku jsou k nalezení dokonce rašelinové vrstvy silné až osm metrů. Standardně narůstají cca o milimetr za jeden rok. V České republice se získává rašelina určená pro balneoterapii nejvíce v okolí Šumavy a v Jižních Čechách. Zde je cenným zdrojem zejména Třeboňsko, jež disponuje bezmála 270 hektary rašelinových ložisek. Rašelina nemá ovšem využití jen v lázeňství. Řadu let je také považovaná za kvalitní palivo a výživný doplněk klasických substrátů na rostliny.   

Čtěte také:

Rašelinový zábal na tělo - zázračný obklad vás zbaví bolesti zad, celulitidy i akné

Rašelinové koupele jako oblíbená procedura v lázeňských městech

Za léčivou rašelinou je možné rozjet se do různých koutů republiky. Rašelinové koupele vám dopřejí například v Lázních Velichovky, Lázních Bechyně, nebo v Mariánských lázních. Natrefit na ně můžete rovněž v Slatinných lázních Toušeň a Lázních Mšené. Zpravidla je ale poskytuje většina lázeňských zařízení pro pacienty, kterým pobyt indikoval lékař. Absolvovat je však můžete i jako samoplátce. Samotná procedura je velice příjemná. Dotyčný se pokládá do vany plné teplé vody s příměsí léčivé rašeliny. V koupeli pobývá zhruba dvacet minut, poté se osprchuje, a nakonec relaxuje několik minut v suchém zábalu. Delší pobyt v lázni není doporučovaný, jelikož přírodní rašelinová hmota má intenzivní vliv na lidský organismus. Její acidita se pohybuje kolem 3,5 až 5,5 pH.

Rašelinové koupele jsou možné díky bohatým zdrojům rašeliny na Šumavě a v Jižních Čechách.

Rašelinové koupele a jejich všestranné využití

Je zřejmé, že planeta Země nám nadělila skutečně zázračný přírodní zdroj. Rašelinové koupele mají využitelnost v celé řadě zdravotních komplikací. Doporučují se v těchto případech:

  • k celkové detoxikaci organismu
  • k redukci stresu a při nadměrných únavách
  • k léčbě kožních onemocnění (ekzémy, lupénky a podobně)
  • na gynekologické a urologické obtíže
  • při nemocech pohybového aparátu (skvěle prokrví svalstvo a zahřejí bolavé klouby)
  • na podporu léčby neurologických a respiračních onemocnění

Rašelinové koupele nejsou vhodné naopak pro ty jedince, kteří se léčí s kardiovaskulárními obtížemi. Nedoporučují se ani po prodělané cévní mozkové příhodě, při rakovinách a v těhotenství.

Rašelinové koupele v domácím prostředí

Dopřát si rašelinové koupele můžete zcela bez problémů i v domácím prostředí, pakliže disponujete vanou. Balíčky s rašelinou určenou k celotělovým lázním pořídíte běžně ve všech lékárnách. A pokud nechcete nikam chodit, můžete si svůj přírodní zázrak zakoupit i přes jakýkoliv specializovaný e-shop. Svůj zrak zaměřte na produkty s názvem Rašelinová koupel. K dostání je zpravidla směs o objemu jeden litr, kterou rozpustíte ve vodě o 36 až 37 stupních Celsia. Děti můžete koupat v lázních, které obsahují 150 až 500 ml rašelinové hmoty. Po asi čtvrthodinové relaxaci je vhodné lehnout si do lůžka a odpočívat pod hřejivou peřinou. Ucpání odpadních trubek se bát nemusíte. Rašelina je rozemletá najemno, avšak pro váš osobní klid je možné použít samozřejmě při vypouštění vany ochranné sítko.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.