Uhličitá koupel dokáže regulovat tlak a zlepší prokrvení končetin. Připravit si ji můžete i doma

Uhličitá koupel dokáže regulovat tlak a zlepší prokrvení končetin. Připravit si ji můžete i doma

Uhličitá koupel je velmi populární a oblíbenou procedurou v lázeňských komplexech. Dopřát si ji můžete v Karlových Varech, Poděbradech, Františkových lázních, nebo třeba v Luhačovicích. Nabízí ji celá řada hotelů českých lázeňských měst. Pro ty, kteří za touto léčivou procedurou nechtějí dojíždět, máme skvělý tip: připravte si „uhličku“ jednoduše doma. Poradíme vám, jak na to.

Ptáte se jaké má uhličitá koupel přínosy pro lidský organismus? Jsou vskutku nezměrné. Primárně vás dokonale zrelaxuje, zklidní a mimo jiné i zjemní pokožku. To však není zdaleka všechno. Koupat se ve vodě plné jemných bublinek je doporučované i lidem s konkrétními chronickými nemocemi.

Uhličitá koupel a její blahodárné účinky

Standardně se uhličitá koupel indikuje u pacientů, kteří mají problémy s vysokým krevním tlakem. Lázeň s miliony malých bublinek bude v tomto případě velmi prospěšná. Navodí pocit klidu a normalizuje systolický (vyšší hodnota, např. 120) i diastolický tlak (nižší hodnota, např. 80). Po koupeli se můžete cítit natolik zrelaxováni, že vás to přinutí si „zdřímnout“. Dále je vhodné „uhličku“ aplikovat v těchto případech:

Čtěte také:

Epsomská neboli hořká sůl - do koupele i k vnitřnímu užití s mnoha blahodárnými účinky

  1. Pokud trpíte na křečové žíly a špatně se vám prokrvují končetiny (máte v anamnéze ischemickou chorobu dolních končetin), udělají vám minerální bublinky ve vaně dobře.
  2. Uhličitá koupel také velmi příznivě ovlivní zdravotní stav u lidí, které v minulosti postihly kardiovaskulární nemoci, či přímo srdeční infarkt.
  3. Prospěšnost je prokázaná i v rámci rehabilitačního procesu při chronických nemocech pohybového ústrojí. Uhličitá koupel totiž perfektně prokrví svaly.
  4. Skvělá bude lázeň i u jedinců, kteří mívají bolestivá záda a klouby.
  5. A v neposlední řadě „uhlička“ zvýší vaši obranyschopnost, což je důležité zejména v podzimním a zimním období.

Uhličitá koupel skvěle prokrví celé tělo.

Uhličitá koupel jako lázeňská procedura

V případě, že vás uhličitá koupel zaujme v rámci lázeňských procedur, můžete se těšit na vanu plnou jemných až lechtajících bublinek. K lázni se totiž používá intenzivně sycená minerální voda, která se zahřívá až na 35 stupňů Celsia. Z počátku samotné procedury se vám může zdát, že je koupel poměrně chladná, ale nemusíte mít obavy, že se podchladíte či snad nachladíte. S příjemnou relaxací je rovněž spojený zábal v prostěradle a teplé dece, který efekt „uhličky“ ještě více umocní. Celý proces trvá v první fázi dvacet minut (koupel ve vaně) a v dalších dvaceti minutách odpočíváte v teplém zábalu. Až se tedy vyskytnete v lázních, určitě neopomeňte uhličitou koupel, rozhodně tím neprohloupíte. Je velice příjemná nejen léčivá.

Uhličitá koupel doma: Udělejte si příjemný večer

Pro ty, které uhličitá koupel v lázních neláká, máme tip na závěr. Připravte si blahodárnou „uhličku“ v domácích podmínkách. A co k tomu budete potřebovat? Stačí si ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech sehnat produkty, díky kterým si léčivou lázeň jednoduše dopřejete i doma ve vaně. Na trhu se nabízí většinou takzvané dvousložkové uhličité koupele, které jsou ve formě prášku. Ty rozpustíte ve vodě o čtyřiatřiceti až pětatřiceti stupních Celsia postupně. Je možné také natrefit na šumivé tablety do vody. Při použití uvedených produktů důsledně dodržujte doporučení uvedená na obalech a postupujte dle návodu. V koupeli rovněž nepobývejte déle, než je avizováno výrobcem. I milovníci aromaterapie nakonec zajásají. Vybírat můžete dokonce mezi příjemnými vůněmi, jako je třeba smrk nebo pivoňka.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.