Strie nejsou problém jen pro bojovníky s váhou. Jak na strie, aby se nejlépe vůbec nevytvořily?

img

Strie trápí poměrně hodně lidí, převážně žen. Jsou problémem kosmetickým a estetickým, nikoli však zdravotním. Tyto drobné jizvičky se objevují na povrchu pokožky, a to z důvodu snížení elasticity kůže. Elastická vlákna v pokožce mohou popraskat při nadměrném napnutí kůže a strie jsou na světě. Tyto jizvičky jsou zpočátku červené až do fialova, s postupem času jejich barva bledne. Mohou být maličké, sotva viditelné, ale mohou také tvořit shluky a na pokožce pak můžeme vidět celé mapy složené z jizviček. Mezi nejčastěji postižená místa na těle patří boky, stehna, břicho, hýždě a prsa.

Jak vznikají strie?

  • rychlý růst (v období dospívání)
  • obezita
  • rychlé přibrání na váze u žen v těhotenství v kombinaci s hormonálními změnami
  • intenzivní posilování svalů, kdy sval prudce nabývá na objemu a kůže se napíná
  • hormonální změny (puberta, těhotenství, laktace, klimakterium apod.)
  • genetické dispozice

Koho strie mohou postihnout?

Strie mohou postihnout kohokoli. Z výše uvedeného je zřejmé, že strie postihují nejen ženy, ale i děti a dokonce i muže. Muži to často možná ani netuší, ale i jim se strie mohou vytvořit. Nejčastěji z důvodu extrémně rychlého nárůstu svalové hmoty nebo při rychlém zvýšení hmotnosti z důvodu tloustnutí. I děti bývají postiženy striemi, pokud dojde k náhlému růstovému skoku a kůže nestihne tak rychle zareagovat. U dětí je dále riziko vzniku strií při používání hormonálních mastí s obsahem kortikosteroidů. U žen je příčin celá řada, přičemž těhotenství představuje nejrizikovější faktor. Zejména v posledním trimestru bříško roste intenzivně rychle a kůže se napíná natolik, že elastická vlákna praskají. Kůže na břiše často svědí. Strie bohužel vzniknou docela snadno. Ale zbavit se jich už tak snadné není.

Strie a jejich prevence

Nejdůležitější je uvědomit si, že předcházení vzniku strií je základ řešení problému. Pokud se strie jednou vytvoří, je v tomto místě pokožka trvale poškozena. Jak na strie, aby se nevytvořily? Tady je pár užitečných rad:

  • Promazávání kůže je alfou omegou prevence. V těhotenství je vhodné promazávat zejména kůži na břiše pravidelně, a to prakticky od počátku těhotenství. Přípravky, které zvyšují elasticitu kůže, nemívají okamžitý účinek. Každopádně pokud je kůže dostatečně hydratovaná, je vláčná a nesvědí, je to dobré znamení. Kůži ohroženou vznikem strií promazáváme i několikrát denně.
  • Promazávání kůže je důležité nejen v těhotenství, ale také v případech, kdy pozorujeme, že se kůže někde na těle příliš napíná, je suchá, svědí a ztrácí pružnost. Pokud se k tomu přidá vyšší věk a rychlé přibrání na váze (např. v období klimakteria), je riziko vzniku strií poměrně vysoké.
  • Co je neméně důležité, je správná životospráva a pitný režim. Všichni víme, že pokud máme dostatečný příjem tekutin, je naše pokožka hydratovaná. A správné zdraví a výživu pokožky ovlivňuje to, co jíme.
  • Kvalitu kůže ovlivňuje také dostatečný spánek, schopnost odpočívat a relaxovat. Naopak stres a napětí nemá na naši kůži dobrý vliv.
  • Pro zvýšení regenerace kůže a jejího prokrvení je možné využít také speciální masáže. Masáže ohrožených partií můžete provádět doma pomocí speciální houby nebo kartáčku. Zvýšíte tím prokrvení i pružnost pokožky.
  • I pravidelné cvičení, při kterém dochází k protahování svalů, může napomoci prevenci vzniku strií.

Čím pokožku promazávat, aby se zamezilo vzniku strií?

Jak na strie? Speciálních přípravků proti striím je mnoho. Jaké složení je ale neúčinnější? V každém případě v přípravcích hledejte kvalitní přírodní oleje, jako např. jojobový, mandlový, olivový, kokosový či rakytníkový. Přírodní oleje dokáží pokožku hydratovat a udržet vláčnou. Co se týče vitaminů, na pokožku má prokazatelně nejzásadnější vliv vitamin E a vitamin A. Pomoci mohou také přípravky, které podporují tvorbu kolagenu. Určitě je dobré se také poradit v lékárně nebo s přímo s dermatologem, obzvláště pokud trpíte kromě strií i jinými kožními problémy.

Jak na strie, pokud se již objevily?

Pokud již strie máme, musíme postiženou pokožku ošetřovat pravidelně. To znamená intenzivně promazávat a masírovat. Můžete využít speciálních masáží, jako např. vakuová masáž či lymfodrenážní masáž ke zmírnění příznaků strií. Promazávání ani masírování již postižené pokožky bohužel strie nikdy zcela neodstraní. V současné době se jako řešení nabízí užití různých typů laserů. Laserové paprsky působí i v hlubších vrstvách pokožky a mohou pomoci. Působí tak, že narušené cévy (kolagenová a elastická vlákna) se stáhnou a na povrchu pokožky dojde k vyhlazení jizviček. Některé lasery jsou určeny pro čerstvé strie (cévní laser), jiné pro starší strie. Vždy bude ale potřeba absolvovat několik zákroků a cena je poměrně vysoká. Nelze rovněž zaručit 100% úspěšnost léčby. Laserem lze ošetřovat jen pokožku, která není postižena jiným kožním onemocněním (ekzém, lupenka atd.).

Další metodou používanou k odstranění strií je mikrodermabraze, což je vlastně obroušení svrchní vrstvy kůže a vyhlazení kůže speciální frézkou. Jedná se o efektivní metodu, kterou lze odstranit nejen strie, ale i další jizvy. I v tomto případě je nutné absolvovat několik sezení s určitým časovým odstupem.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.