Strie v těhotenství jsou noční můrou každé ženy. Víme, jak na strie vyzrát!
Strie jsou noční můrou všech těhotných žen. Malé jizvičky na kráse a sebevědomí nikomu nepřidají. Existuje sice mnoho krémů, které by měly pomoci, ale většinou to není to pravé ořechové. Strie v těhotenství sice nemohou zmizet lusknutím prstu, můžete se ale na ně připravit. Rádi vám ukážeme, jak na strie, aby byla vaše pokožka i při těhotenství krásná a vy jste se cítila sama ve své vlastní kůži příjemně.
Co jsou strie vůbec zač a jak vznikají
Ženská pokožka v průběhu těhotenství prochází velkými změnami. Tělo se zvětšuje, je více namáháno a pokožka se napíná. Strie v těhotenství jsou strašákem každé budoucí maminky. Tím, jak se pokožka napíná, dochází k popraskání elastických vláken pokožky a objevují se malé jizvičky. Tyto jizvičky však nejsou na povrchu, ale v hlubších vrstvách kůže.
Strie mají nejprve podobu sytě červené až fialové prasklinky. Ty postupně mění barvu, a to přes růžovou až po bílou. Když se na strii podíváte z větší blízky, uvidíte, že je na povrchu zvrásněná. Přečtěte si, jak to udělat, aby se strie vůbec nevytvořily.
Strie v těhotenství: jaká místa jsou nejvíce ohrožena?
Velký vliv na strie mají i hormonální změny, které ovlivňují elasticitu kůže nebo také genetické predispozice. Nejvíce strií nalezne asi každá budoucí maminka především na místech se zvýšeným napětí kůže. Patří mezi ně:
- Břicho a podbřišek
- Boky
- Stehna
- Zadek
- Prsa
- Paže
- Bederní oblasti
Strie v těhotenství se však neobjeví ihned. Viditelné jsou teprve ve 2. a 3. trimestru a čekají na téměř každou těhotnou ženu, jelikož jim nelze nijak zabránit. Dokonce až 85% žen s nimi má problémy. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Lze jejich vznik zmírnit.
Jak na strie: zdravý jídelníček a pravidelný pohyb
I když někdy mohou za vznik strií u mnoha žen především geny, lze je několika málo triky zmírnit. Poradíme vám, jak na strie vyzrát, abyste se s nimi dokázaly alespoň trochu poprat a neměly z nich tak velké mindráky.
- Dodržujte pitný režim a pijte denně alespoň 2 l vody.
- Dodržujte zdravý jídelníček, který bude mít vyvážený obsah tuků, bílkovin i sacharidů. Především do něj zapojte hodně čerstvého ovoce a zeleniny, cereálie i celozrnné potraviny.
- Pro udržení pružnosti kůže napomáhá pravidelné promazávání. Rizikové partie mažte alespoň 2x denně. Krém s obsahem vitamínu E vždy jemně vmasírujte do pokožky. I když existuje celá řada olejů a krémů, které slibují stop striím, mažte se hlavně tím, co je vám příjemné.
- Noste dobrou podprsenku, která vám bude prsa opravdu podpírat. Kůže se pak nebude zbytečně tolik napínat.
- Dopřejte si pravidelný pohyb. Nejenže tím posílíte své tělo, ale především budete mít pod kontrolou svůj příbytek váhy.
Posilování pomáhá výskyt strií zmírnit
Pokud chcete striím alespoň trochu předcházet, je dobré, pokud začnete posilovat. Posilování totiž pomáhá tento nepříjemný estetický problém zmírnit. A cvičit byste měla ještě před tím, než začnete o miminku vůbec uvažovat.
Hluboké vrstvy pokožky, které poté v těhotenství praskají, může připravit na postupné rozepínání tak, že budete posilovat rizikové oblasti. Vrhnout byste se tedy měly především na posílení bříška, stehen i zadečku. Cviky zvládnete doma samy i bez těžkých a drahých pomůcek.
Jak na strie v těhotenství: účinné cviky na doma
Ukážeme vám několik cviků, které vám pomohou posílit rizikové partie, na kterých se během těhotenství strie rády objevují. Potřebovat budete jen podložku, ručník a činky nebo PET lahve naplněné vodou. Pracovat budete především s vlastní vahou. Tak a jdeme na to!
Cviky na zadeček a stehna
- Hluboké dřepy - stůjte zpříma, narovnaná záda a nohy mějte od sebe na délku vašich boků. Pomalu jděte nízko do dřepu a snažte se dostat zadeček co nejblíže k podložce. Přitom se snažte mít záda pořád rovná. Kolena byste měly tlačit od sebe. Takto opakujte alespoň 3x po deseti.
- Výstupy na židli - vzít si můžete židli nebo nižší stoličku. Ideální výška je kolem poloviny vašich stehen. Pravou nohou udělejte krok na židli, přeneste váhu na koleno, vystupte na židli a levou nohu pokrčte do pravého úhlu. Poté ji dejte dolů k pravé noze a sejděte zpět na startovací pozici.
Cviky na břicho
- Zkracovačky - ty můžete dělat buď na zemi na podložce anebo na gymnastickém míči. Když ležíte na zemi, dejte si ruce za hlavu, pokrčte nohy do pravého úhlu. Hlavu a ramena a lopatky začnete s výdechem zvedat nahoru tak, abyste cítily, že máte zatnuté bříško. S nádechem se vracejte na podložku.
- Nůžky - ležte na podložce, dlaně dejte pod hýždě. Natáhněte obě nohy a s výdechem je obě zvedněte do výšky asi 15 cm. Bedra jsou stále přilepená na zemi. Začnete pomalu stříhat nohama a vydržte alespoň 20 vteřin. Poté dejte nohy dolů a opakujte.
Cviky na prsa a paže
- Dámské kliky - běžte na všechny čtyři a překřižte vzadu nohy. Ruce máte na více než šířku ramen. Zpevněte bříško a zadeček, mějte rovná záda. S nádechem jdete dolů, záda stále rovná, pokrčené ruce. Při zvedání vydechnete a vrátíte se do výchozí pozice.
- Cviky s činkami - stůjte zpříma, nohy od sebe na šířku pasu. Uchopte činku, dlaně směřují k tělu. S výdechem střídavě zvedejte činky pokrčením paže v lokti a zároveň vytáčejte předloktí dlaní vzhůru.
U každého cviku však záleží na tom, v jaké stádiu těhotenství zrovna budete. Nelze předpokládat, že to, co jste zvládala před těhotenstvím se bude rovnat tomu, co poté zvládnete třeba v šestém měsíci. Vždy cvičte tak, aby vám bylo cvičení příjemné, nebolelo a nepřetěžovalo vás. Myslet musíte především na zdraví své a vašeho miminka.
Diskuse k článku