Zábal proti kašli 5x jinak. Tvarohový i Priessnitzův zábal zklidňuje a léčí kašel

img

V zimě se člověk nachladí velmi snadno. Stačí absolvovat jízdu autobusem s někým, kdo se nemůže ubránit kašlání, trochu promrznout při čekání na zastávce a nachlazení doprovázené nepříjemným kašlem je tady. Pokud se chcete co nejrychleji nemoci zbavit, nemusíte hned utíkat do lékárny. Účinné recepty na obranu proti kašli znaly už naše babičky – teplo, čaje a léčivé zábaly.

Kašel není nebezpečný, život ale může znepříjemnit

Kašel jsme zažili všichni a většinou ho nedoprovází žádné vážnější problémy. Dokáže ale pořádně znepříjemnit život – když se kašlání „rozjede“, je těžké usnout nebo cestovat s ostatními lidmi hromadnou dopravou.

Čtěte také:

Inhalace Vincentky, tea tree nebo soli jako spolehlivý lék na nachlazení

Kašel se objevuje většinou v rámci nachlazení, vyvolávají ho choroboplodné zárodky, jako jsou viry a bakterie. Kašlání je vlastně obranný mechanismus, kterým naše tělo zajišťuje průchodnost dýchacích cest. Na začátku se většinou dostavuje suchý, dráždivý kašel, který se později mění na kašel s tvorbou hlenu.

Zábal proti kašli

Pokud se chcete účinně vyléčit, vyzkoušejte prověřený zábal proti kašli. Zábaly mohou pomoci už v první fázi nemoci, při déle trvajícím kašli je můžete zkombinovat s léky z lékárny. Ptáte se, jak může zábal proti kašli pomáhat? Zábaly obecně fungují tak, že vytahují z těla škodliviny a absorbují je do sebe. Zábaly a obklady proti kašli pomáhají rozpouštět hlen a zklidňují podrážděné horní cesty dýchací. Léčivé látky bylinek, medu nebo tvarohu příznivě působí proti kašli, ale posilují i imunitu celého těla. Výhodou zábalů je i to, že na ně většinou nepotřebujete žádné speciální ingredience, vše potřebné najdete doma. Začne-li se kašel projevovat prvními příznaky, hned můžete přikročit k léčbě a nemoc zarazit ještě v počátku.

Zábaly léčí i uklidňují

Ve většině případů je nutné mít zábal na těle několik desítek minut až hodin, celou proceduru proto můžete pojmout jako léčebný relax – přiložte zábal na hrudník, přichystejte si horký bylinkový čaj a odpočívejte. Pokud máte v plánu aplikovat zábal přes noc, nezapomeňte vše dobře upevnit k tělu nejlépe dlouhou šálou, abyste ráno nenašli váš zábal vedle sebe v posteli.

Olejový zábal proti kašli

Olejový zábal je přesně ten druh zábalu, ke kterému téměř nic nepotřebujete, ale přesto má zaručené uklidňující účinky. Olejový zábal proti kašli je vhodný zejména proti suchému kašli, kdy nic nevykašláváte, ale přesto cítíte neúprosné nutkání kašlat. Olej vaše dýchací cesty uklidní. Zábal mohou využívat všichni včetně dětí. Do oleje můžete přidat i éterické oleje, které účinek podpoří – například eukalyptus nebo cypřiš.

Potřebujete

  • Rostlinný olej
  • Plena nebo vata

Postup

Olej v menším hrnci zahřejte přibližně na teplotu těla – tedy tak, aby vám jeho teplota byla příjemná. Do oleje namočte plenu případně skládanou vatu. Následně ji přiložte na hrudník až ke krku, případně i záda, přiložte další suchou plenu a překryjte ručníkem. Olejový zábal proti kašli nechte působit asi půl hodiny až hodinu, případně přes noc.

Zábal proti kašli na doma (1)

Tvarohový prsní zábal proti kašli

Tvarohový zábal účinně působí proti všem druhům kašle – od chrapotu po neustávající dráždivý kašel. Tvarohový zábal je obzvlášť účinný na suchý dráždivý kašel a při bolesti na průduškách. Tvaroh nanesený na prsa během svého působení zahájí proces mléčného kvašení a začne pohlcovat zánětlivé látky, zmírní otok a povzbudí prokrvení. Odvážní jedinci mohou tvarohový prsní zábal proti kašli udělat ještě léčivějším přidáním nadrceného česneku.

Potřebujete

  • 1 netučný tvaroh
  • Plena nebo šátek
  • šálu

Postup

Tvaroh jen velmi lehce prohřejte, aby měl přibližně teplotu těla a natřete ho asi v půlcentimetrové vrstvě na polovinu šátku, druhou stranou tvaroh přikryjte. Takto přeložený šátek přiložte na prsa a vše upevněte šálou. Prsní zábal proti kašli nechte působit nejméně hodinu.

Medový zábal proti kašli

Med má jak známo skvělé detoxikační účinky a působí dobře na celkové zdraví člověka. Kromě toho krásně voní a zábaly z medu patří mezi ty nepříjemnější, lépe je snesou zejména děti. Medový zábal proti kašli mohou použít všichni, opatrní by měli být pouze lidé alergičtí na pyl. V takovém případě je lepší vyzkoušet aplikaci malého množství medu na kůži a následně počkat 24 hodin, abyste zjistili, jak vaše tělo reaguje.

Potřebujete

  • kvalitní med
  • mouka
  • rostlinný olej
  • šátek

Postup

Med smícháme s trochou mouky a kapkou oleje tak, aby vznikla pasta. Medovou hmotu naneste na polovinu šátku, druhou polovinou vše přikryjte. Šátek přiložte na vrchní část hrudníku a vše přikryjte ručníkem nebo obmotejte šálou. Medový zábal proti kašli nechte působit ideálně dvě hodiny nebo přes noc.

Bramborový zábal proti kašli

Trápí-li vás vlhký kašel, vyzkoušejte obklad z brambor, zelí a zázvoru. Zábal pomůže rozpustit hleny a usnadní jejich vykašlávání.

Potřebujete

  • 1-3 syrové brambory
  • List bílého zelí
  • Zázvor (čerstvý nebo sušený)
  • Trochu mouky

Postup

Brambory najemno nastrouhejte, zelí natrhejte a nastrouhejte kousek zázvoru. Vše smíchejte a přidejte mouku, aby vznikla hustá kaše. Směs naneste přímo na hrudník a zabalte do šátku nebo ručníku. Zábal nechte působit alespoň 2 hodiny.

Priessnitzův zábal proti kašli

Na kašel zaručeně pomáhá také známý a ověřený Priessnitzův zábal. Na jeho přípravu přitom nepotřebujete kromě ručníků a igelitu vůbec nic. Léčivého a zklidňujícího účinku zábal dosahuje skrze různé teploty jednotlivých vrstev a jejich vyrovnávání. Při suchém a dráždivém kašli ho aplikujte na hrudník.

Potřebujete

  • Dvě utěrky nebo ručníky
  • Igelit

Postup

První látku namočte do studené vody, lehce vyždímejte a co nejtěsněji přiložte na hrudník. Na mokrou látku přiložte igelit a na závěr tělo zabalte do suchého ručníku. První studená vrstva na pár minut zúží cévy, poté se teplota stabilizuje, cévy se rozšiřují a místo se prokrví. Následně se místo díky poslední vrstvě zahřívá, celá procedura kašel zmírní. Obklad aplikujte na 2 až 3 hodiny nebo přes noc.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.