Plastická operace očních víček – pro koho je vhodná a jak probíhá?
Plastické operace očních víček patří mezi nejčastěji prováděné zákroky na klinikách plastické chirurgie. V posledních letech přibývá zájemců z řad žen i mužů, a to nejen z estetických důvodů. Tento článek se na plastické operace očních víček zaměří – jaké jsou nejčastější důvody podstoupení tohoto zákroku, jak operace probíhá, jak vypadá rekonvalescence a na koho se obrátit, když o plastice očních víček uvažujete?
Plastika očních víček vás může omladit, zbavit vás nevzhledných pytlů pod očima a rozjasnit váš pohled. Estetické důvody k operaci víček jsou poměrně jasné, možná ale nevíte, že plastika víček některým může pomoci i zdravotně – uleví od únavy očí, pálení a slzení. Někdy mohou povadlá oční víčka dokonce zužovat zorné pole, tento problém operace vyřeší.
Plastická operace horních a spodních očních víček patří k nejčastěji prováděným estetickým zákrokům u nás. Společně se zvětšením prsou a liposukcí také po tomto zákroku poptávka neustále vzrůstá. Co vlastně plastická operace víček obnáší?
Důvody k operaci očních víček
Oční víčka jsou jednou z nejvíce namáhaných částí lidského těla. Díky tomu, že jsou víčka neustále vystavena vnějším vlivům, a tomu, že kůže v oblasti víček je nejtenčí z celého těla, se na nich nejdříve a často i nejintenzivněji projevuje proces stárnutí. Stárnoucí kůže na horním víčku ztrácí elasticitu a postupně vytváří převis, který u někoho může přepadávat až přes okraj víčka. Tento kožní nadbytek přidává na věku a navíc tlačí na oči, čímž způsobuje jejich únavu, slzení a pálení.
Problémem dolních očních víček jsou zase „pytle pod očima". Tukové váčky, ve kterých je oko uloženo, vlivem stárnutí, nedostatku spánku, přepracovanosti či časté konzumace alkoholu ochabují a postupně dochází k jejich vyklenutí. Tyto váčky jsou s věkem výraznější, často jsou nevzhledné a tvář díky nim působí unaveně.
Pro koho je plastická operace očních víček vhodná
Plastiku očních víček lze absolvovat v každém věku. Obecně ale platí, že u mladších pacientů je kůže pružnější, díky čemuž k dosažení výborných výsledků stačí mnohem méně. Oční víčka se u mladších pacientů také lépe a rychleji hojí. Je pravdou, že operaci častěji podstupují ženy, ale i pro může je plastika víček čím dál tím atraktivnějším řešením.
Pro koho plastická operace naopak vhodná není? Jedná se hlavně o osoby s některými druhy onemocnění očí. Proto by každého zájemce o plastickou operaci očí měl nejdříve vidět oční lékař a posoudit její vhodnost. Tento krok je důležitý také proto, že oteklé oči mohou být způsobeny i jinými příčinami než je stárnutí kůže, mohou signalizovat problémy se štítnou žlázou, s ledvinami, onemocnění srdce a podobně. Tyto příčiny musí lékař nejprve vyloučit.
Horní i dolní víčko je možné operovat najednou, ale někteří lékaři dávají přednost postupnému řešení. Operace dolních víček bývá náročnější a ne každý chirurg ji provádí.
Jak probíhá operace očních víček
Plastická operace horních víček
Plastika horních víček se provádí v místním znecitlivění a trvá přibližně 50 minut. Nejprve se vyměří a nakreslí asi 1 až 2 cm široký pruh kůže určený k odstranění. Po aplikaci lokálního anestetika pod kůži víčka se tento pruh odstraní klasickým anebo laserovým skalpelem. Následně se v místě nad vnitřními koutky očí podélně rozdělí kruhový oční sval, pak se odstraní kožní přebytky a tukové váčky. V zevní půlce horního víčka se provede korekce kruhového očního svalu, který se pak sešije samovstřebatelným vláknem. Operace končí šetrným sešitím kožního krytu víčka tenkým vláknem. Jizva je vždy umístěna do oblasti přirozené ohybové rýhy očního víčka.
Plastická operace dolních víček
Na dolních víčkách se podobným způsobem – pomocí klasického či laserového skalpelu – provádí řez sliznicí dolního spojivkového vaku o délce zhruba 2 cm. V podkoží se pak odstraní tukové váčky, sliznice spojivky se zalepí, bez nutnosti sešití, jizva na kůži je pak umístěna pod řasami a v oblasti zevního očního koutku. Je možné zároveň pomocí laserového paprsku vyhladit vrásky.
Plastická operace očních víček se provádí ambulantně, to znamená, že ihned po operaci odcházíte domů. Rány po plastice víček jsou přelepeny tenkou náplastí a sterilním krytím. Vaše oči nebudou zakryté a vaše vidění nebude omezeno, ale po operaci není možné řídit, takže se doporučuje mít s sebou doprovod.
Rekonvalescence po plastické operaci očních víček
Prvních 24 hodin dodržujte klidový režim a přes krytí si přikládejte studené obklady (např. led v igelitovém sáčku či chladicí gel). Doporučuje se trávit čas v pozici se zvýšenou polohou hlavy, spíše vpolosedě než vleže. V prvních dnech po operaci se mohou vyskytnout modřiny kolem očí, ale bývají většinou spíše nevýrazné. Máte-li bolesti, doporučují se ledové obklady a běžná analgetika. Po 5 až 7 dnech od operace vám budou odstraněny stehy, potom se víčka několik týdnů ošetřují mastí a jizvy je také vhodné jemně tlakově masírovat.
Doporučuje se minimálně jeden týden fyzického šetření, běžná zátěž je možná již po 2 týdnech, ale se sportovní a náročnější fyzickou aktivitou počkejte minimálně měsíc po operaci. Dekorativní kosmetiku mohou začít ženy používat nejdříve po vytažení stehů, ideálně až po 14 dnech od operace. Nejméně po dobu 2 měsíců od zákroku je třeba chránit víčka a jizvy před slunečním zářením, používejte ochranné krémy s vysokým UV filtrem (50+).
Dostupnost a cena laserové operace očí
Plastické operace očních víček se provádějí ve specializovaných centrech zaměřených na estetické operace, ale i v některých nemocnicích. Nejjednodušší je objednat se na konzultaci přímo do vybraného centra, kde s vámi rádi proberou všechny detaily. Alternativou je také zeptat se svého očního lékaře.
Estetické plastické operace nebývají hrazeny zdravotními pojišťovnami. Ceny plastických operací očních víček se liší dle typu zákroku i dle používané technologie. Za operaci horních víček (obou očí) zaplatíte nejčastěji od 8 do 12 tisíc, za zákrok na dolních víčkách (taktéž za obě oči) to pak bývá zhruba v rozpětí 10 až 20 tisíc korun.
Napsat komentář: Plastická operace očních víček – pro koho je vhodná a jak probíhá?
RE: Plastická operace očních víček – pro koho je vhodná a jak probíhá?