Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni
Pouštíte se do rekonstrukce? A budete ji brát pěkně od podlahy? Pak si projděte, na co byste si měli dát pozor, podle čeho podlahu vybírat a jaký druh podlahy ideálně zvolit. Sice obyčejná podlaha, avšak vaše bydlení může povznést na úplně jinou úroveň.
Nenápadná, avšak nejdůležitější v celém bytě. Denně ji využíváme, chodíme po ní a vůbec dostává pořádně zabrat. Podlaha v bytě proto musí být hlavně funkční, rozhodně ale i hezká a měla by dlouho vydržet. Jakou tedy vybrat?
Parkety a dřevěná podlaha
Dřevo je nadčasový materiál a stále jednoznačně vede v oblíbenosti. Má jen jednu nevýhodu: je poměrně drahé. Jde však o kvalitní přírodní materiál, který dlouho vydrží. Dřevěná podlaha místnost pocitově zateplí, nebudou vás z ní studit nohy a navíc, při správné péči, vydrží velice dlouho. Navíc i u dřeva máte na výběr z mnoha odstínů barev. Vybírat můžete světlou nebo tmavou podlahu, ale třeba i vínovou, zaměříte-li se třeba na dřevo z třešně. Podlahy v bytě tedy nemusí být úplně jednotné. Odstíny se mohou v jednotlivých místnostech lišit. Dřevěná podlaha navíc bytu dodá punc luxusu a díky přírodnímu “vzorování” také originální vzhled. Avšak je třeba si dávat pozor na vlhkost, ta dřevu pochopitelně škodí. Do koupelny či na wc proto raději volte jiný druh podlahy. Případně, máte-li příliš vlhko v celém bytě, zaměřte se i na odvlhčení jednotlivých místností.
Dřevostavby a dřevěné konstrukce svůj půvab neztrácí
Zajímavá podlaha do koupelny
Místnost, kam se dřevo v žádném případě nedoporučuje, je koupelna. Pochopitelně kvůli velké vlhkosti. Máte však možnost pořídit do koupelny kvalitní imitace dřeva, kterým vlhkost nijak nevadí. Případně můžete do koupelny položit dlažbu, protiskluzovou samozřejmě. Možností je ale mnohem víc. Koupelna snese i PVC, vinyl nebo linoleum.
Rozhodně si ale nechte poradit, po jakém druhu výrobku sáhnout. Musí jít o kvalitní materiál ve větší tloušťce. I zde pak počítejte už s vyšší pořizovací hodnotou. Avšak díky tomu, že se takové materiály dobře udržují, hodí se například i do chodby či předsíně u vchodu do domu.
Podlaha zakrytá koberci
V neposlední řadě je pak také možnost pořídit si koberec. Ten má však mnohem více omezení. Vzhledem k tomu, že se v něm drží prach, a to i v případě, že máte jen zátěžový koberec, není vhodný pro alergiky. Také není příliš praktický v případě, že máte doma domácí zvířata. Ulpívají na něm chlupy a těžce se pak vysávají. Výhodou koberce naopak je, že domov pocitově zatepluje a celkově byt působí útulněji. Jestli se vám koberec líbí, ale nejste si jeho pořízením jisti, pak můžete udělat kompromis.
Kupte například několik menších dekorativních koberců, které bytu dodají šmrnc, ale jejich údržba bude jednoduchá. Když se ušpiní, zkrátka je vyperete. A materiál? Ideální je pochopitelně syntetika. Před koupí si rozhodně zjistěte, jak je možný takový koberec čistit v případě, že se nějak více ušpiní a pračka na to nebude stačit. Co se barevnosti týče, rozhodně vybírejte jen jednobarevné, ideálně v přírodních barvách. Pestrobarevné a vzorované koberce dnes už nejsou příliš v módě. Navíc je pak i těžší s nimi cokoliv zkombinovat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
JaneX