7 tipů na rychlý a efektivní úklid koupelny
Koupelnová baterie, sprchový kout, vana, toaleta, spáry. Také vás úklid koupelny baví nejméně z celého bytu? Poradíme vám, jak se ho zhostíte rychle a efektivně. Jdeme na to.
1. Připravte si čistící prostředky
Na úklid se nejdříve pořádně připravte. Nachystejte si všechny čistící prostředky, hadříky, houbičky i gumové rukavice. Na každou část koupelny a toalety použijte jiný hadřík. Nikdy nepoužívejte stejný na umyvadlo a toaletu. Toto řešení by bylo velmi nehygienické. Následně z umyvadla, vany a sprchového koutu odstraňte veškerou kosmetiku, kartáčky na zuby i ručníky. Ručníky a předložky vyperte. Pokud máte v koupelně nebo na toaletě odpadkový koš, vysypte ho a vložte do něj nový sáček. Vnitřek koše můžete také vypláchnout směsí vody a octa. Odstraníte tím případný zápach.
2. Při úklidu postupujte systematicky
Při úklidu koupelny a toalety postupujte vždy od shora dolů. Dělejte více věcí zároveň. Nejdříve si nastříkejte čistící prostředek na umyvadlo, vaničku sprchového koutu nebo vanu, vystříkejte všechny odpady, ponořte sprchovou hadici do čistícího roztoku a nalijte WC gel do záchodové mísy. Prostředky nechte chvíli působit. Mezitím hoďte ručníky do pračky nebo vyleštěte zrcadlo.
3. Utřete prach a odstraňte vodní kámen
Prach utřete nejen z polic a nábytku v koupelně, ale také ze svítidel a větracích otvorů. Vodovodní baterie nastříkejte přípravkem na nerez a setřete mokrým hadříkem. Následně je vyleštěte suchou papírovou utěrkou. Tu použijte také na vyleštění zrcadla. Máte bílou koupelnu, dlaždičky i podlahu? Úklid čistě bílé koupelny může mít trochu náročnější, protože se spáry častěji zanáší. Vliv na čistotu má také přílišná tvrdost vody. Pokud můžete, zvolte raději šedou variantu podlahy a obkladů. Ušetříte si práci.
4. Vyleštěte sprchový kout a vanu
Sprchová hadice může být zdrojem bakterií, proto ji při každém úklidu pečlivě vyčistěte. Ponořte ji například do roztoku octa a vody v poměru 1:1. Pokud máte sprchový závěs, vyperte ho. Do rohů sprchového kouta nastříketje přípravek proti plísním, popřípadě zvolte ekologickou variantu. Tou je ocet a voda s kapkou citronu. Další možností je roztok ze lžíce jedlé sody, horké vody a deci octa. Nezapomeňte vyleštit dveře do sprchového koutu a celou vanu. Především tu část kolem odtokového kanálku.
5. Vyčistěte toaletu
Úklid toalety vám zabere jen pár minut. Nejdříve do ni naneste čistící WC gel a nechte ho působit. Mezitím utřete okolí toalety a podlahu. Štetkou pečlivě vydrhněte vnitřek toalety a přebytečné kapky vody vyleštěte jednorázovými utěrkami. Nezapomeňte také ze všech stran umýt WC prkénko.
6. Nakonec umyjte podlahu
Až budete mít vše hotovo, vysajte a umyjte podlahu. Použijte přípravek určený na dlažbu. V případě potřeby vydrhněte spáry pomocí směsi z půl šálku jedlé sody a půl šálku kyseliny citronové. Dolejte horkou vodu, směs naneste na spáry, nechte působit půl hodiny a vydrhněte menším kartáčkem.
7. Udržujte pořádek
Koupelnu umývejte alespoň jednou týdně. Pořádek udržujte pravidelně. Jak na to? Například ukládejte většinu věcí do skříní a šuplíků. Nebude se vám na nich držet prach. Po čištění zubů opláchněte umyvadlo od zubní pasty a vyleštěte zrcadlo. Po sprchování zapněte větrák nebo otevřete dveře a okno. V místnosti se vám nebude tvořit pára a vznikat plíseň.
Diskuse k článku