Znáte longan neboli dračí oko? Tropické ovoce, které dodá energii a zlepší kvalitu spánku
Na první pohled se může zdát, že je longan blízký příbuzný známějšímu liči. Avšak stejnou chuť rozhodně nečekejte. Oproti liči chutná longan spíše sladkokysele. Rozhodně ho vyzkoušejte v kuchyni, ale vynikající je i jen tak k jídlu nebo třeba v čaji.
Tropický longan roste v trsech na mohutných stromech, které dorůstají výšky až sedm metrů a jejichž koruna může mít šířku i deset metrů. Plody se sklízejí ještě nedozrálé, kdy mají oranžovou pevnou slupku. Ta později změní barvu na žlutohnědou a následně na hnědou. Slupku je však nutné před konzumací odstranit.
Tropický longan do jídla i do kosmetiky
Pokud bychom snědli nedozrálé dračí oko, tak krom toho, že by nám nejspíš příliš nechutnalo, by mohlo způsobit i nepříjemné zažívací potíže. Dozrálý longan je však lahodný a jeho chuť je velmi zajímavá. Konzumujeme rosolovitou průhlednou až bílou dužinu. Uvnitř má schovanou velkou černou pecku. Tu nejíme, ale přesto i pecka využití má – díky vysokému obsahu saponinů se využívá při výrobě mýdel a šampónů.
Přírodní doplňky stravy z exotických bylin - podpořte své zdraví dary přírody
České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?
Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí
Dračí oko longan a jeho působení
Tradiční čínská medicína doporučuje longan na uklidnění a posílení organismu. Dodává energii a zlepšuje kvalitu spánku. Rovněž se dračí oko hojně ordinuje na obtíže se zažívacím traktem, zejména pak při otravách způsobených zkaženými potravinami. Čínská medicína jej využívá i jako tonikum na srdce, slezinu a cévy. Ovoce obsahuje vysoké množství vitamínu C a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek v něm pak najdeme draslík, vápník, hořčík, fosfor, mangan, měď, zinek a také železo, kterého obsahuje velmi mnoho.
Longan umí snižovat cholesterol a pečuje o zdraví kardiovaskulárního systému. Poradí si s některými očními problémy, třeba věkem podmíněnou makulární degenerací. Díky tomu, že zpevňuje kosti, pomáhá předcházet vzniku osteoporózy. Je močopudný, tudíž si hravě poradí se zavodněním organismu. Má antibiotické a antiseptické účinky a posiluje imunitní systém, čímž se přes zimu stává prevencí proti chřipce i rýmě.
Longan alias dračí oko v kuchyni
Longan je osvěžujícím ovocem a báječně se hodí do salátů, ovocných šťáv nebo smoothies i teplých jídel. Dá se koupit již jako hotový kompot. Případně jej můžeme využít sušený. Výborně chutná i v kaši nebo jen tak smíchaný s jogurtem. Můžete jej zkusit přidat i na ovocný koláč, rázem z něj vytvoříte netradiční dezert.
Longan a jeho pěstování
Vzhledem k tomu, že longan je velmi teplomilná rostlina a nesnáší byť jen sebemenší chlad, moc se mu v našich končinách dařit nebude. Původně pochází v Číny a Vietnamu, ale hojně se pěstuje i v některých státech USA a v Austrálii. Pokud byste si pěstování stromku chtěli vyzkoušet, pak si můžete zasadit černou pecku do hlíny. Je nutné ji pravidelně rosit a dodávat jí dostatek tekutin – ale tak, aby nebyla rostlina příliš mokrá. Počítejte však s tím, že longan vyroste maximálně do výšky malého keře a plody u nás nikdy mít nebude.
Dračí oko v receptu
Čínský čaj s longanem
Přísady:
- 50 g sušeného jujube (cicimek datlový)
- 3 sklenice vody
- 1 lžíce sušeného longanu
- 1 lžička medu
Příprava:
Jujube vložíme do hrnce, zalijeme vodou a necháme půl hodiny povařit. Poté přidáme sušený longan a vaříme dalších patnáct minut. Odstavíme a ihned scedíme. Necháme lehce zchladnout a přisladíme medem. Promícháme a můžeme podávat.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Znáte longan neboli dračí oko? Tropické ovoce, které dodá energii a zlepší kvalitu spánku
RE: Znáte longan neboli dračí oko? Tropické ovoce, které dodá energii a zlepší kvalitu spánku