Netradiční ovoce na svátečním talíři. Fejchoa vás nadchne svou exotickou chutí a vypěstovat si ji můžete i sami doma
Fejchoa sellowiana je netradiční subtropické ovoce s lehkou nakyslou chutí. Už na první ochutnání vás absolutně okouzlí. Její chuť se dá přirovnat se směsi lesních jahod, kiwi, angreštu a ananasu. A vůně tohoto málo známého ovoce, je sladce neodolatelná.
Fejchoa patří mezi stálezelené dřeviny. Je to mohutný keř či spíše strom rostoucí až pět metrů do výšky. Doma je v subtropické jižní Americe, nejčastěji se pěstuje v lesích Brazílie, Paraquaye, Uruguaye a Argentiny. Fejchoa je však rozšířena dnes už téměř ve všech subtropických oblastech, hodně se pěstuje i ve středomoří. Většina dnes prodávané fejchoy však pochází zejména z Nového Zélendu. Pěstuje se však i na Kavkaze či ve Skotsku.
Fejchoa pod drobnohledem botanika
Fejchoa má dlouhé eliptické listy. Na první dotek připomínají kůži, jsou hladké a lesklé. Na spodní straně jsou však plstnaté s vystouplou žilnatinou a mohou působit zelenomodrým odstínem. Jedlé květy rostou po jednom či po dvou maximálně. Plodem jsou zhruba šest centimetrů dlouhé oválné bobule. Je také dobré vědět, že plody se rychle kazí. Po sklizni vydrží maximálně jen tři až pět dní.
Topinambury - sladké brambory s léčivými účinky jsou vhodné i při dietě
Superfoods neboli superpotraviny a jejich přínos pro zdravé tělo i mysl
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Pěstování v našich podmínkách
Fejchoa se dá poměrně snadno vypěstovat ze semene. To zasejte ihned, jakmile zkonzumujete plod. Případně je možné rostlinu množit i řízkováním. Fejchoa je poměrně nenáročná rostlina, péči o ni zvládne i začátečník. Bez problémů si ji vypěstujete v běžném bytě. Důležité je však slunné stanoviště, jelikož má ráda sluníčko. Tudíž ideálním místem je pro ni okenní parapet směřující na jižní stranu. Pokud ji chceme pěstovat venku, i to je možné, je však nutné dbát na slunné stanoviště a být opatrný na teplotu. Snese sice teploty až do mínus pěti stupňů, krátkodobě až do mínus deseti, ovšem mráz může poničit listy.
Ideální přezimování pro rostlinu je teplota okolo 15 stupňů Celsia. Zemina pro fejchoyu by měla být ideálně hlinitopísčitá a dobře propustná. Humózní s dostatkem písku, ale bez vápna. Pouze v období květu potřebuje skutečně bohatou zálivku a hnojení. Nedostatek vláhy způsobí zpomalení růstu. Fejchoa plodí třetím až čtvrtým rokem, ovšem k dobré plodnosti je vhodné doopylování.
Fejchoa je prospěšná pro zdraví
Fejchoa obsahuje velké množství sacharidů a menší množství bílkovin a tuků. Zato je bohatá na vitamín C. Ukrývá v sobě i vitamíny skupiny B, zejména pak kyselinu listovou. A spoustu minerálních látek, především jód, jehož obsah značně převyšuje ostatní druhy ovoce. Pokud trpíme na časté zácpy, jistě oceníme vysoký obsah vlákniny v ovoci.
Fejchoa jako zázrak v kuchyni
Fejchoa by se měla před konzumací oloupat. Jí se právě dužina, která je měkká, želatinová a mírně zrnitá. Barvu má krémovou. Střed plodu je plný malých semínek, která jsou jedlá. Nejlépe chutná, když je více zralá. Tvrdší plody jsou známkou malé zralosti. Fejchoa se jí čerstvá nebo jako přísada v dezertech. Je však možné využít ji do kompotů, džusů, džemů, sirupů či smoothies. Výborně chutná v ovocných salátech či jako náplň do sladkého pečiva. Je možné ji přidat do domácích jogurtů nebo zmrzliny, případně si z ní vyrobit čatní. A dokonce ji lze i pálit či z ní vyrobit víno.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku