Jackfruit jako alternativa v kuchyni. Znáte jej? Vyzkoušejte netradiční náhražku masa
Jackfruit je označovaný jako největší jedlé ovoce na světě. Díky jemné chuti se jackfruit stal raketově populárním. Plně vyzrálé jej můžete jíst syrový nebo jej zakomponovat do sladkých či slaných pokrmů. A nedozrálý se pak využívá ve veganské kuchyni jako náhražka masa. Má totiž vláknitou dužinu, která z něj dělá skvělou náhražku kuřecího či vepřového masa.
Jackfruit čili Artocarpus heterophyllus roste v Asii, Africe a jižní Americe. Toto tropické ovoce se jí prakticky celé a v jakémkoliv stádiu. Jedlá jsou dokonce i semena a dužina. V případě, že chcete jackfruit využít jako náhražku masa, pak ale počítejte s tím, že nemá stejné množství bílkovin. V takovém případě je pak proto vhodné kombinovat jej ještě s kvalitními rostlinnými zdroji bílkovin, jako jsou fazole, luštěniny, ořechy či semena.
Jackfruit není pro každého
I když je jackfruit oblíbený po celém světě, přesto jsou lidé, kteří by měli být s jeho konzumací opatrní. Jde o jedince, kteří jsou alergičtí na latex a pyl břízy. Rozhodně by s ním pak měli nakládat lidé, kteří mají chronické onemocnění ledvin nebo srdce. Jackfruit v sobě totiž ukrývá hodně draslíku. Pro všechny ostatní jde o potravinu vhodnou a rozhodně i výživnou. Jackfruit obsahuje spustu vitamínů i minerálních látek. Nechybí vitamín C, vitamíny B2, B3, B6 a B9. Dále pak vápník, hořčík či fosfor.
České superpotraviny mohou nahradit ty exotické. Používáte je?
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Jackfruit v obchodech
V běžném obchodě jackfruit jen tak neseženete. Poohlédněte se spíše v obchodech s asijskými potravinami. Od jara do podzimu zde můžete sehnat i čerstvý jackfruit. Po celý rok je pak k dispozici jackfruti konzervovaný nebo mražený. Jestliže objevíte čerstvý, pak si pořiďte jasně zelený nebo žlutý. Zralý plod by měl příjemně vonět a po zmáčknutí slupky by měl vypadat lehce navlhlý. Pokud chcete koupit jackfruit jako náhražku masa, pak pořiďte konzervovaný ve slaném nálevu. Takový je pro tento účel ideální.
Zdravotní benefity jackfruitu
Jackfruit má relativně málo kalorií. Oproti jiným druhům ovoce se drží, co se obsahu cukru týče, na spodních příčkách žebříčku. Za to se v něm ukrývá spoustu cenných látek, například co se vápníku a železa týče, pak jeho semena i dužina jsou na vrcholu. I díky mnohým dalším prospěšným látkám je jackfruit ovocem, které nás může chránit před nemocemi.
Podle studií můžeme pravidelnou konzumací předcházet i rozvoji některých chronických onemocnění, například cukrovky. Díky obsahu vlákniny je pak jackfruit požehnáním pro střeva a pochopitelně i pro náš imunitní systém. Podporuje to i vitamín C a beta-karoten. Navíc sloučenina obsažená v semenech dokonce aktivuje klíčové imunitní buňky, zvané neutrofily. A vzhledem k nízkému glykemickému indexu může jackfruit pomoci snížit hladinu cukru v krvi.
Jackfruit v kuchyni
Nezralý jackfruit má neutrální chuť, tudíž se skvěle hodí do slaných pokrmů. Ve veganské kuchyni se nejčastěji využívá jako náhražka tofu, tempehu nebo cizrny. Co je však na jackfruitu skvělé je jeho schopnost dokonale napodobit grilované maso. Díky vlákniné textuře se hodí i do veganských receptů na trhané “maso”. A jak s ním zacházet? Nezralý jackfruit nakrájejte na kousky a uvařte v osolené vodě doměkka. Poté masitou dužinu snadno nakrájíte. Semínka se pak mohou vařit i opražit.
Oproti tomu plně zralý jackfruit má sladkou chuť tropického ovoce. Dá se přirovnat k banánům, mangu či ananasu. Nejlépe proto chutná v dezertech nebo smoothies. Z jackfruitového pyré můžete připravit také indickou dobrotu chakka varatti. Zralý jackfruit se vaří s ghí (přepuštěné máslo), panelou, zázvorem a kardamomem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku