Exotické kaki jako elixír mládí? Dejte si zimní ovoce, které je doslova nabito cennými látkami
Kaki neboli také tomel, je na českých pultech poměrně novým ovocem. A bleskurychle se stalo i velmi oblíbeným. Oranžové plody s jemnou medovou chutí si oblíbili dospělí i děti. Ne nadarmo se v Číně, odkud pochází, označuje jako „božské ovoce“. U nás je nazýváno jako „zimní ovoce“. Oranžově zbarvené ovoce se slupkou je vlastně jen velká přerostlá bobule. Chutná skvěle a má i spoustu pozitivních účinků na zdraví.
Kaki má stovky odrůd, ale Hachiya a Fuyu patří mezi nejoblíbenější. Pokud byste však kaki chtěli pěstovat u nás jako zimní ovoce, pak se více hodí především mrazuvzdorné odrůdy, jako je například Rossijanka, Nikitskaja Bordovaja nebo Ziročka. Ty vydrží bez problémů mrazy až mínus dvacet stupňů.
Kaki: Výživné i chutné zimní ovoce
Ač je kaki medově sladké, přesto patří mezi nízkokalorické ovoce. Obsahuje pouhých 294 kJ/ 100 g. Většina z toho jsou pochopitelně sacharidy. Středně velké kaki má asi 31 gramů sacharidů. A také vlákninu, hodně vlákniny. Navíc v něm není žádný tuk. Díky tomu je tohle zimní ovoce skvělým pokrmem pro hubnoucí. Hodí se jako svačinka nebo klidně dezert po večeři. I když se všeobecně říká, že ovoce by se odpoledne a večer už při dietě jíst nemělo, u kaki tohle pravidlo neplatí. Kaki je díky svému složení vhodné i pro diabetiky.
Granátové jablko alias král ovoce. Jeho léčivé účinky vás ohromí!
Už jste ochutnali exotické ovoce jménem lucuma? Jeho chuť vás okouzlí
Kaki je studnice cenných látek pro naše tělo
Kaki je obrovskou zásobárnou vitamínů a minerálních látek. Obsahuje především velké množství vitamínů skupiny B. Zejména pak B1, B2, B3 a B6. Dále se v něm ukrývá vitamín C, E a K. A také vitamín A – jeden kus má v sobě vice než polovinu doporučeného denního příjmu tohoto vitamínu. Z minerálních látek je to pak zejména draslík, hořčík, měď, mangan nebo fosfor. Krom vitamínů a minerálů obsahuje tohle zimní ovoce i širokou škálu rostlinných sloučenin, včetně taninů, flavonoidů a karotenoidů.
Zimní ovoce kaki jako součást přírodní medicíny
Zdravé jsou však nejen plody, ale i listy. Ty obsahují především vysoké množství vitamínu C, tříslovin a vlákniny. Díky tomu jsou běžnou součástí terapeutických čajů. Pomáhají snižovat vysoký tlak, jsou prevencí arteriosklerózy a čistí krev i střeva. K léčebným účelům se využívá dále i kůra (především na popáleniny) nebo květy (k léčbě spalniček). Východní medicína udává, že kaki snižuje krevní tlak a umí zmírňovat i kašel. Kaki také tiší žízeň, organismus odvodňuje, posiluje slezinu, je vhodným doplňkem při průjmu nebo u hemeroidů. Zimní ovoce funguje i jako přírodní trakvilizér – zmírňuje chorobnou úzkost, strach, odstraňuje duševní napětí.
Kaki: Protizánětlivé zimní ovoce
O kaki se hovoří i v souvislosti s jeho protizánětlivými účinky. Je to dáno především tím, že kaki je bohaté na antioxidanty a také vitamín C. Jeden kus ovoce obsahuje 20 procent doporučeného denního příjmu. Právě také vitamín C pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a bojuje proti zánětům v těle. Z toho samého důvodu je kaki dobrým posilovačem imunitního systému. A ještě jedno kaki dokáže – zahnat škytavku.
Zimní ovoce na talíři: Kaki s malinovou omáčkou
Přísady:
- 2 ks kaki
- 4 ks kiwi
- malinový sirup
Příprava:
Kaki oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. To samé uděláme i s kiwi. Ovoce pak rozdělíme na čtyři dezertní talířky a pokapeme troškou malinového sirupu. Každou porci nakonec dozdobíme lístky máty. Skvěle chutná i s vanilkovou zmrzlinou.
Zimní ovoce na talíři: Vánoční sladký chléb s kaki
Přísady:
- 250 g kaki
- 400 g mouky
- 150 g třtinového cukru
- 125 g másla
- 2 vejce
- 1 lžička jedlé sody
- ½ lžičky prášku do pečiva bez fosfátů
- ¼ lžičky soli
- 30 g nasekaných mandlí
- 30 g nasekaných lískových ořechů
- 30 g nasekaných vlašských ořechů
Příprava:
Kaki omyjeme, oloupeme a odstraníme semínka. Nakrájíme je na plátky. Všechny ostatní ingredience, krom ořechů, smícháme. Bude-li třeba, můžeme do těsta přidat trochu mléka. Hotové těsto vylijeme na vyšší plech vyložený pečicím papírem. Poklademe na něj plátky kaki a posypeme ořechy. Pečeme na 160 stupňů asi 40 minut.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku