Populární doplňky stravy: Bolavé klouby trápí drtivou většinu populace. Jak moc může tyto obtíže vyřešit glukosamin nebo chondroitin sulfát?

Populární doplňky stravy: Bolavé klouby trápí drtivou většinu populace. Jak moc může tyto obtíže vyřešit glukosamin nebo chondroitin sulfát?

Glukosamin či chondroitin sulfát je první volbou doplňkové léčby, kterou vám nejspíš doporučí váš ortoped, pokud začnete mít problém s bolavými klouby. Oba patří mezi doplňky stravy, které jsou lékaři hojně doporučovány. Ovšem studie, které byly dosud provedeny, žádné zázračné působení zatím nezjistili. Pojďme se podívat na glukosamin i chondroitin tedy pod drobnohledem.

Glukosamin a chondroitin sulfát jsou nabízeny jako doplňky stravy při bolestech kloubů, při léčbě artritidy nebo i jako prevence onemocnění kloubů či u počínajících obtíží s pohybovým aparátem. Doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem jsou určeny k zlepšení vlastností chrupavky a také k blokování enzymů, které chrupavku rozkládají. Glukosamin sulfát je hlavním stavebním materiálem pro stimulaci tvorby chrupavky a zároveň zlepšuje funkci kloubů. Chondroitin sulfát zase přitahuje živiny do postižených oblastí, hydratuje a působí jako “tlumič otřesů”. Zároveň má také zabraňovat působení degenerativních enzymů, které chrupavku rozkládají. Chondroitin zajišťuje i regeneraci kloubní chrupavky. Jak tedy vidno, oba doplňky stravy spolu úzce spolupracují. Právě to je důvod, proč se často prodávají společně v jednom přípravku.

Doplňky stravy: Glukosamin versus chondroitin sulfát

Glukosamin sulfát a chondroitin sulfát jsou látky, které se přirozeně vyskytují v pojivových částí těla. Glukosamin je jakýmsi primárním stavebním kamenem pro proteoglykany, což jsou – zjednodušeně řečeno – velké molekuly v chrupavce, které zajišťují viskoelastické vlastnosti. Glukosamin se do těla dobře vstřebává i při perorálním podání (tobolka, prášek…). Výhodou glukosaminu jsou i protizánětlivé účinky. Některé studie dokonce prokázaly, že glukosamin by mohl mít potenciál chrupavku chránit.

Čtěte také:

Jak lépe podpořit naše klouby? Ajurvéda doporučuje pravidelnou detoxikaci organismu

Jóga pro zdravá záda vám pomůže zmírnit bolest zad už za 7 dní

Čaj z celíku zlatobýlu na močové cesty, klouby i exém

I chondroitin sulfát se přirozeně nachází v chrupavce. Jde o látku, která působí protizánětlivě a snižuje bolest. Některé studie dokonce naznačují, že chondroitin sulfát může zpomalit rozpad chrupavky spojený s osteroartrózou. A dokonce může stimulovat růst chrupavky.

Glukosamin a chondroitin sulfát: Nejednoznačné studie

Abychom měli jistotu, že doplňky stravy skutečně pomáhají, je dobré mít “v ruce” nějaké studie, které jejich působení prokazují. Glukosamin a chondroitin na tom nejsou to této stránce příliš dobře. Metaanalýza z roku 2010 zjistila, že u více než 3800 lidí s osteoartritidou kolene nebo kyčle nebyla léčba glukosaminem, chondroitinem nebo kombinací lepší než placebo. V roce 2016 pak byla provedena další studie glukosaminu a chondroitinu. Zúčastnilo se jí 164 pacientů s bolestmi kolen. Polovina lidí dostávala doplňky stravy, druhá polovina placebo. Studie však musela být pozastavena. Ti, kteří dostávali doplňky stravy totiž hlásili zhoršení stavu. Obě látky, jak glukosamin tak chondroitin sulfát, tak budou muset být podrobeny ještě dalšímu výzkumu, aby se zjistilo zda skutečně pomáhají či nikoliv.

Doplňky stravy: Má vůbec smysl glukosamin a chondroitin sulfát užívat?

Mnoho pacientů, kteří trpí osteoatrózou si naopak užívání těchto doplňků stravy pochvaluje. Možná i to je důvod, proč je lékaři běžně doporučují. Bohužel, konvenční medicína dosud nemá žádnou osvědčenou léčbu k zastavení nebo zpomalení progrese osteoartrózy.

Pokud tedy doplňky stravy s glukosaminem a chondroitinem zvolíte, počítejte s tím, že mírné zlepšení se může objevit nejdříve za tři až osm týdnů. Obecně však platí, že pokud nedojde ke snížení bolesti po dvou měsících užívání, je jen malá šance na zlepšení. Délka užívání těchto doplňků stravy stanovena nebyla, avšak doporučenou denní dávku není vhodné překračovat. Typické je množství 500-1500 mg pro glukosamin a 800-1600 mg pro chondroitin. Některé studie rovněž prokázaly pokračující zlepšování stavu i po ukončení užívání těchto doplňků stravy. Délku léčby, denní dávku atd. rozhodně však konzultujte se svým ošetřujícím lékařem – ortopedem. S ním si dohodněte i další postup léčby.

Doplňky stravy: Glukosamin, chondroitin a nežádoucí účinky

Stejně jako u jiných doplňků stravy, i u glukosaminu a chondroitinu se mohou objevit nežádoucí účinky. A to i přesto, že jak glukosamin tak chondroitin jsou bezpečné a dobře snášené. Pokud se tedy už nějaké nežádoucí účinky objeví, může to být nejčastěji nevolnost, průjem či zažívací obtíže. V každém případě by váš lékař měl vědět i o dalších lécích, které užíváte. Například glukosamin může zvyšovat inzulinovou rezistenci. Diabetici by jej proto měli užívat výhradně pod dohledem lékaře. Podobně jsou na tom i lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Bez souhlasu lékaře by neměli užívat žádné doplňky stravy, tedy ani glukosamin a chondroitin sulfát.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.