1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?
1. máj, lásky čas. Pořekadlo, které slyšíme s blížícím se květnem stále častěji. A k němu neoddělitelně patří polibek na prvního máje, nejlépe pod rozkvetlou třešní. To ale není jediná prvomájová tradice. Odkud se tyto zvyklosti vzaly a proč je vlastně slavíme? Poznejte staré české tradice oslavující lásku, které jsou stále aktuální.
1. máj není pouze o polibcích
Zatímco před skoro třiceti lety se 1. máj slavil spíše jako Svátek práce, dnes se dostává ke slovu romantičtější tradice. Pro někoho lásky čas, pro jiné svátek zamilovaných a pro dalšího zase český Valentýn. Názvů má 1. máj mnoho, spojuje je ale oslava lásky a zamilovanosti. Verše Karla Hynka Máchy jsme se všichni učili už na škole. Máj právem patří mezi jednu z nejznámějších básní u nás. Právě proto je, obzvlášť v Praze, prvomájovou tradicí přinést kytičku na Máchův hrob.
Oslavy jara a lásky ale nepatří pouze k českým tradicím. Už staří Řekové a Římané slavili svátky Floralia. Název svátků pochází od jména bohyně Flóry, která měla na starost jaro a plodnost.
Polibek na prvního máje, aby dívka neuschla
Zatímco polibek na prvního máje pod rozkvetlou třešní známe asi všichni, podle tradice se můžeme políbit i pod břízou, anebo vůbec jakýmkoli rozkveteným stromem. Pokud tedy v okolí nemáme kvetoucí třešeň, nezoufejme, neuschneme. A co se oním „uschnutím“ vlastně myslí? Ženě má polibek zaručit svěžest, mladost a vitalitu po celý následující rok. Ale pozor, podmínkou je, aby to byl polibek z opravdové lásky.
V dřívějších dobách se polibek na prvního máje bral mnohem vážněji, v podstatě to byl první krok k zasnoubení. Kde se tento zvyk ale vzal, se přesně neví. Nejspíše začaly dívky odměňovat polibkem chlapce, kteří jim 1. máj postavili před dům májku. A proto se v některých oblastech nelíbají pod tradiční třešní, ale břízou. Májka se totiž většinou dělala právě z břízek.
Dnes se políbí pod rozkvetlým stromem až tři čtvrtina Čechů. A dokonce více padesátníků, než dvacátníků. A že je líbání jen prospěšné ukazují i průzkumy. Lidé, co se častěji líbají, mají nejen spokojenější vztah, ale jsou zdravější a žijí déle.
Májka: symbol lásky i jara
Na venkově se už odedávna staví na prvního máje májka. To je holý kmen stromu, který má na svém vrcholku věnec ozdobený barevnými pentlemi a květinami. Patří k jednomu z nejtradičnějších symbolů jara, první dochovaná zmínka pochází už z roku 1422. Podle prvního květnového dne také dostala své jméno.
Tento zvyk se na některých vesnicích, a dokonce i městech, udržel dodnes. Každá obec postaví svou vlastní opentlenou májku, kterou si musí chránit. Pokud by ji náhodou nějaký přespolní usekl a ukradl, je to ostuda. Proto se májka hlídá i v noci.
Mládenci dříve stavěli na 1. máj menší májku také před domem dívky, která se jim líbila. Tím jí ukazují svou úctu, náklonnost a oddanost.
Chodníčky lásky a nakreslená srdíčka
Dalším zvykem oslavujícím lásku bylo vysypávání chodníku mezi domy dvou zamilovaných. Používal se k tomu písek, vápno anebo piliny. Říkalo se jim chodníčky lásky a kromě romantického gesta znázorňovali spojení dvou duší. I tehdy si zamilovaní kreslili před domy srdíčka se svými iniciály, často z bílého vápna. Na rozdíl od nás, většinou jen když byl 1. máj.
Dříve se 1. máj slavil celý den
Chlapci na první májovou neděli vzali májku a obcházeli s ní vesnici. Děvčata jim dávala dárky, jako třeba věnečky z květin. A později se začala slavit takzvaná májová veselice anebo jinak Kytka. Někde na návsi, jinde v hostinci.
Večerní taneční zábavu většinou organizovala děvčata. S malou verzí májky, stromkem na talíři, kterému se říkalo májíček, obcházela sousedy a vybírala peníze na hudebníky a občerstvení. Večer dala přicházejícím chlapcům zelený věnec, odtud se také zábavě říkalo Věneček.
Studentský majáles pochází už z 15. století
Tradicí, která neodlučitelné patří k prvomájovým slavnostem, je i studentský majáles. Tento svátek studentů se oživuje obzvlášť v posledních letech, kdy se z něj kromě tradice stává i komerční záležitost. Kořeny majálesu sahají až do středověku. První dochované zmínky se datují už v patnáctém století.
V této době se totiž začaly rozvíjet univerzity a studentů přibývalo. Na majálesu si mohli od učení a disciplíny odpočinout, proto se studentům už od začátku v tento den tolerovalo divoké veselí, výstřelky a pobuřující chování.
Jak oslavit 1. máj dnes?
Nemusí to být jen tradiční polibek na prvního máje pod rozkvetlým stromem, využijme jarního počasí. Kromě klasické večeře v restauraci můžeme s drahou polovičkou vyrazit na piknik do přírody anebo parku. Můžeme se vydat na procházku, třeba k pomníku autora slavných veršů o prvním máji.
Anebo se pustit do sportovních aktivit, jako je vyjížďka na kole, turistika či brusle. Večer můžeme pozorovat hvězdy. A díky nově příchozímu jaru můžeme protějšku vlastnoručně natrhat kytku. Bude to ještě o něco romantičtější gesto, než když kytici koupíme.
Diskuse k článku
RE : 1. máj - lásky čas. Jaké prvomájové tradice slavíme a proč?