Hand made výrobky mají lidé rádi. Proč je ruční práce tak ceněná a oblíbená?
Hand made výrobky jsou ojedinělé, a ne nadarmo získávají na popularitě. Lidí, kterým učarovaly ruční práce, přibývá čím dál více. Zpravidla jim je konkrétní činnost nejprve koníčkem. Po nějaké době se záhy rozhodnou, že svými výtvory udělají radost i jiným lidem. Vytvořit byznys na rukodělné tvorbě však není zcela jednoduché. Chce to originální nápad a dobrý marketing.
Natrefit na hand made výrobky můžete dnes už kdekoliv. K dostání jsou například ve specializovaných e-shopech, nebo na veletrzích. Hitem je především takzvaný MINT Market, kde vlastnoručně vyrobené zboží obvykle prodávají samotní tvůrci.
Hand made výrobky na trhu sílí aneb jak zachovat tradiční řemesla
V dřívějších dobách byly ruční práce ohromně ceněné. Když se tak zamyslíte, každý vlastně něco uměl. Řemesla před lety doslova kvetla. Ženy ovládaly pletení, háčkování a vyšívání všeho druhu. S radostí tak pletly dětem teplé ponožky na zimu, nebo vyšívaly ozdobné dečky na sváteční tabuli. Muži zase zdatně obráběli kovy, zpracovávali dřevo, nebo kovali násady na nářadí. I dnes je zachována jakási tradiční řemeslná výroba, avšak velkoprůmysl ji bezostyšně válcuje. Dovoz průmyslově zpracovávaných výrobků ze zahraničí je čím dál objemnější. Potěšujícím faktem je ale to, že mezi Čechy stále existuje mnoho kreativních a zručných jedinců, kteří se ručních prací nevzdávají. Proto hand made výrobky přežívají a přesouvají se pomalu a jistě "z kolene" na trh ve větším množství, což je potěšující.
Hand made výrobky jsou originální a mají „duši“
Čeští spotřebitelé přichází na „chuť“ hade made výrobkům z jednoho prostého důvodu, jsou častokrát mnohem kvalitnější, a kromě jiného oplývají i originalitou. Pokud si pořídíte od „domácího“ výrobce zimní bundu, zcela jistě nenatrefíte ve svém blízkém okolí na nikoho, kdo bude mít stejnou. Rovněž mnoho prodejců nabízí hade made výrobky ušité na míru, nebo podle vlastních představ, což je významným benefitem. „Tuctové“ zboží se štítkem MADE IN CHINA zkrátka už tolik netáhne.
Hand made výrobky: Jak s nimi prorazit na trhu?
Pakliže jste tím, kdo hade made výrobky tvoří, můžete se na počátku svého „byznysu“ potýkat s určitými úskalími, co se týká propagace a konkurence. Bezpochyby je na trhu celá řada kreativců, kteří mají úplně stejné pohnutky jako vy. Proto je vcelku výhodné vymyslet produkt, který jen tak někdo nemá. A to dá často dost práce. Ať chcete nebo ne, originalita je to, co vás může vynést až do „oblak“. Přesto však musíte zůstat nohama na zemi. Obklopte se v počátku svého rukodělného podnikání zkušenými lidmi, kteří vám pomohou s cenotvorbou zboží a také marketingem. Umět se prodat, je neméně důležité. Vymyslete společně poutavé texty a sestavte si třeba i vlastní e-shop. Nic není nemožné. Je jen potřeba vytvořit si jakýsi plán, jak chcete postupovat. Připravte se, že to lehké na počátku nebude. Nic ale nevzdávejte!
Hand made výrobky a propagace na internetu
Pro ty, kteří si svůj vlastní e-shop s hand made výrobky nechtějí tvořit, se naskýtá možnost propagace na konkrétních webových portálech. Velice známým virtuálním prostorem, kde lze prodávat vlastnoručně vytvořené produkty, jsou například stránky Fler. Zde naleznete tisíce šikovných prodejců, kteří nabízí zboží všeho druhu, od čepic až třeba po trenýrky. Pozor však na prodeje ve velkém. Od platby daní jsou zpravidla osvobození ti prodejci, kteří utrží za jeden rok do 20 000 korun (tzv. příležitostná činnost). Jestliže své zboží prodáváte ve větší míře a provozujete tzv. soustavnou činnost, je nutné disponovat živnostenským oprávněním. Existují ale i portály, kde se stačí jen zaregistrovat a hand made výrobky prodávat. Sem patří například Aukro.cz, Ebay.com, nebo Marketplace na Facebooku.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Hand made výrobky mají lidé rádi. Proč je ruční práce tak ceněná a oblíbená?