Malování na kameny je skvělá letní zábava pro malé i velké. Vyzkoušejte to podle našeho návodu také
Malování na kameny nadchlo v posledních letech milióny lidí po celém světě. Namalované kameny se pak zanechávají na volně dostupných místech pro stejně nadšené jedince. Je to nejenom relax a obrovská zábava, ale také podpora kreativity a tvůrčího ducha.
Možná se vám poštěstí a při svých cestách narazíte venku také na nějaký ten namalovaný kamínek. Vůbec se nestyďte a vezměte si ho. Přesně takhle to totiž funguje. Někdo jej tam položil právě proto, aby udělal radost podobně naladěnému nálezci. Prohlédněte si jej, možná bude inspirovat k malování na kameny i vás.
Malování na kameny přes sociální sítě
Na oblíbených sociálních sítích naleznete i skupiny nadšenců, kteří na kameny malují a představují zde svoje výtvory. Na některé z nich napíší zezadu i svoje PSČ a klíčové slovo. Pokud vy takový kámen najdete, můžete dát prostřednictvím těchto skupin vědět, že jste jej našli a pochlubit se s ním. V opačném případě takhle můžete zase snadno zjistit, kam až váš namalovaný kámen doputoval.
Léčivé kameny vás ochrání a povzbudí. Víte, jak vybrat, očistit a aktivovat drahý kámen?
Měsíční kámen by měl mít každý! Pomáhá plnit sny, zbavuje bolesti a chrání na cestách
Relaxační techniky pro děti - malování prstem na záda i jóga
Základní suroviny pro malování na kameny
Přes letní prázdniny můžete vymyslet s dětmi “velkou letní hru”. Jděte do přírody a najděte co nejvíce vhodných kamínků. Ideálně by měly být samozřejmě placaté a úplně hladké. Ty jsou naprosto univerzální a můžete na ně kreslit prakticky cokoliv. Což se ne vždy podaří, ale malování na kameny je pak příjemnější i jednodušší. Nejspíš najdete i spoustu ostrých a hranatých kamenů. Na první tvoření po nich sáhněte jen v případě, že jsou hladké a nemají nikde žádné větší vady. To by vám mohlo totiž pěkně zkomplikovat celý proces malování. Také je třeba všímat si, jakou hustotu hornina má. Lepší jsou “husté” a pevné kameny, porézní kámen by totiž zbytečně absorboval barvu (a tím vám zbytečně komplikoval práci). A důležitá je i barva povrchu. Ten vybírejte podle toho, jaký obrázek chcete malovat. Příliš tmavé kameny by mohly vaši představu narušit. Pro malování na kameny jsou lepší světlé kousky, vaše dílo na nich lépe vynikne.
Pokud najdete kámen, který se vám líbí, ale bude mít kousek odštíplý, klidně si ho vemte. Stačí jej před malováním napenetrovat a můžete ho použít. Penetraci lze provést nejlépe směsí lepidla a vody ve stejném poměru. Kámen přetřete a nechte zaschnout. Pak můžete používat.
A k malování na kameny budete potřebovat akrylové barvy i akrylové popisovače. Rychle schnou a dobře se s nimi pracuje. Chybět by vám neměly štětce. Pro začátek jsou vhodné tenké štětce. A nakonec může být třeba i bezbarvý lak. Zbytek je už na vás a na vaší fantazii.
Příprava na malování na kameny
Jakmile si kameny domů přinesete, je nutné nejprve je na malování připravit. Rozhodně neuděláte nic špatně, pokud je omyjete, vydezinfikujete a pořádně osušíte. Případně některé můžete i trošku zbrousit. Je zkrátka na vás, jak si s kamenem poradíte, aby vám maximálně vyhovoval.
Malování na kameny krok za krokem
Až se do malování kamenů pustíte, udělejte si nejprve akrylovou barvou podklad. Ten pak nechte důkladně zaschnout. Teprve na tento podklad můžete začít vytvářet dalšími barvami nebo akrylovým popisovačem ornamenty. Vzory můžete pochopitelně vrstvit. Dobrou volbou je i mít namalovaný vzor třeba vedle na papíře. Pomůže vám to v případě, že nejste tak dobří kreslíři nebo si nejste jistí. Jakmile totiž něco nakreslíte na kámen, už se to pak špatně opravuje. Jakmile budete mít celý kámen hotový a bude celý zaschlý, zafixujte jej bezbarvým lakem pro trvalejší efekt.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Malování na kameny je skvělá letní zábava pro malé i velké. Vyzkoušejte to podle našeho návodu také