Drhání a drhané šperky jsou opět v módě. Vyrobte si náušnice nebo zásnubní prsten
Drhání je technika ruční textilní práce, která bývá poněkud opomíjená. A to je možná trochu škoda, protože drhání skýtá celou řadu způsobů, jak popustit uzdu své fantazii. Můžete si takto vytvořit tašku, čepici, krajku nebo ozdobné šperky.
V čem spočívá kouzlo techniky drhání?
Základem každého drhaného doplňku je systematické uzlování příze. Takovýmto způsobem vzniká látka, která je pevná, odolná a jen tak se nevypárá. V procesu má tvůrce plnou kontrolu nad každým milimetrem své práce, může snadno určovat umístění uzlů a navazovat do vzoru nové nitě.
Uzlů existuje celá řada, a tak vaše drhané šperky můžou být bohatě zdobené. Jako příklad můžeme uvést uzly smykovací a žebrové. Složitější techniky drhání zahrnují uzly podvojné, různé pikotky, frivolitky a jiné. Obrázkové návody na jejich vázání najdete na mnoha internetových stránkách i ve starých ženských časopisech.
Drhání je staré jako lidstvo samo
Dekorativní užití uzlů je známo už dlouho. Pozůstatky drhaných ozdobných předmětů našli archeologové ve starověké Číně a Egyptě, svou techniku drhání měly také středoamerické indiánské národy, od kterých pochází drhané náramky přátelství.
Evropa tento druh ruční práce přejala ve středověku od Arabů následkem arabské kolonizace Španělska. Pojem macramé, cizojazyčný výraz pro drhání, je pravděpodobně španělská nebo francouzská adaptace názvu v arabštině.
Jaký zvolit materiál a jak začít s drháním šperků
Drhat se dá z celé řady materiálů, od juty přes konopí, len, bavlnu až k vlně nebo syntetickým materiálům. Na výrobu šperků se nejvíce hodí příze z bavlny nebo lnu. Vlna se při uzlování velmi snadno trhá. Při nošení šperku na kůži mohou příze z vlny nebo juty také nepříjemně kousat. Při výběru materiálu se doporučuje vybírat pohmatem.
Je třeba mít nůžky, špendlíky a podložku. Vaše ruční práce musí být na jednom konci připevněna, aby se vám pohodlně pracovalo s nataženými nitěmi. Podložkou může být třeba polystyrenová deska se závažím na stole – šperky jsou však dost malé, tudíž je stačí při práci mít připíchnuté na nohavici kalhot nebo je třeba drhat na opěradle čalouněné židle.
Jak dlouhou přízi si mám k drhání nastříhat?
Obecně platí, že počáteční nitě by měly být třikrát delší, než bude výsledný výrobek. Při práci má příliš dlouhá příze tendenci se zamotávat, proto se vyplatí ji navinout na cívku nebo z ní vytvořit klubíčko. Někteří vynalézaví lidé například zavírají smotky přebytečné délky příze do plastových krabiček z nitra čokoládových Kinder vajíček, aby se samy nerozvinuly.
Pro začátečníky: Náhrdelník z drhané šňůrky
Než se pustíte do drhání širších plochých útvarů, není na škodu si uzly nacvičit na malém množství provázků. Ustřihnete-li si dostatečně dlouhá vlákna, může z vaší cvičné šňůrky vzniknout pěkný šperk na krk. Stačí při práci čas od času na přízi navléknout korálky.
Jednoduchou drhanou šňůrku vytvoříte opakováním kroužkovacího uzlu jednou nití na druhé. Provázek se vzorem maličko složitějším vznikne s použitím uzlů podvojných z minimálně tří vláken. Podle toho, zda se střídají směry vázání uzlů, vznikne šňůrka točitá nebo plochá.
Šperk, který udělá dojem – drhané náušnice
K výrobě náušnic vám stačí poměrně malé množství tenké příze ve zvolených barvách a háčky do uší, které seženete ve specializované prodejně pro šperkaře. Pro snadné zavěšení na háček začněte práci smyčkou: provázky nastříhejte dvakrát delší, ale v dvakrát nižším počtu, poté všechny naráz ohněte napůl a vzniklou smyčku obdrhejte další nití.
Vzor pro vytvoření náušnic si můžete sestavit sami ze svých oblíbených uzlů – a nebo od začátku improvizovat. Uzly je nutné dosti utahovat. Velmi efektní je do vzoru zakomponovat korálky ze skla či dřeva.
Jednodušší postup je pro svůj nový šperk použít jako základ staré náušnice ve tvaru kruhů. Kruh můžeme po obvodu drhat jednoduchým kroužkovacím uzlem, navázat na něj přízi, ze které vznikne visutá ozdoba pod kruhem… Nebo třeba s využitím této techniky ruční práce proměnit své staré kruhy do uší v malé lapače snů.
Kdo jednou ovládne základní techniky, může si vytvořit celou soupravu šperků – náramky, přívěsek na krk, náušnice nebo dokonce nádherný vzorovaný prsten.
Diskuse k článku
RE : Drhání a drhané šperky jsou opět v módě. Vyrobte si náušnice nebo zásnubní prsten