Drhání - staré textilní řemeslo, které je velmi oblíbené i v současnosti
Drhání patří k těm nejjednodušším ručním pracím. Je to textilní řemeslo, ke kterému nejsou potřeba žádné speciální pomůcky a jediné, co musíte umět, je pár druhů uzlů. Přestože drhání zní tak trochu archaicky, tak se jedná o řemeslo, které v současnosti zažívá svoji renesanci, stejně jako mnohé další ruční práce.
Textilní řemeslo označované jako drhání, jinak nazýváno také „makramé“, má svůj původ v arabských zemích, kde se ozdobnými uzly vytvářely drhané textilie. Makramé označuje přesně třepení, třásně nebo obrubu. Tyto uzly zdobily okrasné ubrusy, roucha a jiné textilie. Překvapující možná je, že drhání bylo populární i mezi námořníky, kterým bylo vázání uzlů vlastní, a proto byla tato technika snadným způsobem, jak si ukrátit dlouhou plavbu, ozdobit si kormidla, lodní zvony atd.
Na počátku 20. století se technikou drhání začaly vyrábět i celé předměty, např. opasky, kabelky, stínidla atd. Drhané výrobky tak přestaly sloužit jen k dekoračním účelům, drháním lze totiž vytvořit například i prolamované plošné textilie.
Drhání v dnešní době
Dnes se k drhání používají šňůrky z hrubších nití. Šňůrky mohou být sametové nebo voskované, a především barevné. Drhání je v Evropě velmi oblíbené. Téměř každý z nás zná tzv. „náramky přátelství“, které si kamarádky pro sebe navzájem vyrábí, aniž by možná tušily, že se jedná právě o jednoduché drhání. Klasické náramky přátelství se dělají většinou bez korálků, pouze se váží obyčejné uzlíky. Nejznámější jsou tři základní vzory náramků: proužkový, stromkový a rybičkový.
Moderní drhání zahrnuje také práci s různými korálky, kuličkami či přívěsky. V současné době nejpopulárnější výrobek je shamballa náramek. Shamballa náramky lze s trochou zkušeností vytvořit za pouhých 15 minut. Jak si takový shamballa náramek vytvořit, zjistíte například z četných video návodů na internetu.
Drhání a uzly
Jak jsme již zmínili, textilní řemeslo drhání se provádí vázáním uzlů. Uzly se váží tak, aby vytvořily nějaký geometrický vzor nebo obrazec. Podstatou je vázání dvou základních uzlů, a to uzlu plochého a uzlu žebrového. Opakovaným nebo kombinovaným vázáním těchto uzlů v různých směrech a pod různými úhly lze vytvořit množství různých variací.
Každá práce začíná vytvořením jednoduché představy o velikosti, tvaru a funkci výrobku. Složitější momenty je vhodné si také předkreslit. Hodí se znát i více způsobů zahajování vazby, způsoby zavěšení, přidávání vláken, zavádění nových vláken, ubírání vláken a v neposlední řadě zakončování drhaných výrobků.
Rozlišujeme tyto druhy uzlů:
- plochý
- žebrový
- babský
- tkalcovský
- kroužkový
- řetízkový
- frivolitkový
- japonský, čínský či turecký patří k těm složitějším
Pomůcky pro drhání
K drhání potřebujete pouze šňůrky, spínací špendlík, nůžky a někdy vhodnou podložku (záleží na předmětu, který budete vyrábět, někdy je potřeba polštářek, plastový košík, dřevěná laťka pro výrobu obrázku atd.)
Pokročilejší a zkušenější osoby dokáží kombinací různých uzlů se zapojením korálek vytvořit krásná umělecká díla a šperky.
Diskuse k článku
RE : Drhání - staré textilní řemeslo, které je velmi oblíbené i v současnosti
děkujeme za upozornění a přejeme pěkný den.
Anička, Redakce, Spektrum Zdraví